Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce (kurs)

Niedawno otrzymałem chyba dość ciekawe zgłoszenie/zapytanie dotyczące sklepu internetowego. Sklepu, jakich wiele, a może nawet bardzo wiele, czyli WordPress i WooCommerce. Sklepu, w którym, jak to w wielu innych, a może i większości, płatność jest realizowana za pomocą jednego z systemów tzw. szybkich płatności, a konkretnie PayU. I wszystko działało pozornie prawidłowo. Dostałem jednak zapytanie, czy nie można by wyjść naprzeciw klientowi, który z jakiegoś powodu nie mógł (prawidłowo) dokończyć płatności, i umożliwić ponowienie płatności, bez potrzeby składania ponownego zamówienia. Brzmi logicznie, i wydawało mi się, że co jak co, ale w  WooCommerce to tak działa…

Ponowienie (próby) płatności w WooCommerce

Na wszelki wypadek szybko sprawdziłem na jednej z moich stron testowych jak to wygląda, i wszystko się zgadzało – gdy wybiorę jako metodę ponętności jakąś płatność elektroniczną, to w każdej chwili – oczywiście do momentu dokonania płatności, a więc zrealizowania zamówienia – mogę przejść np. do strony „moje konto” w sklepie działającym na WooCommerce, gdzie mam możliwość ponowienia płatności:

Po szybkim potwierdzeniu, oraz po uzbrojeniu się w niezbędne dane do logowania do strony (oraz odpowiednie papiery, formalnie pozwalające mi na taki dostęp ;-)) udałem się do sklepu, o którym mowa, i tam faktycznie, sytuacja wyglądała inaczej.

Na liście zamówień znalazłem kilka pozycji o statusie „wstrzymane (oczekuje na płatność)” (on-hold), co niby wydaje się logiczne, bo to są osoby, które z jakichś powodów nie dokończyły swojej płatności:

Niby, bo z tego co kojarzę, to ten status (wstrzymanej) płatności w WooCommerce zarezerwowany jest raczej dla płatności typu przelew, a nie płatności internetowych, czyli m.in. PayU. W przypadku tego typu (elektronicznych) płatności raczej prawidłowym statusem dla zamówienia oczekującego na płatność jest „oczekuje na płatność” (pending payment). I w przypadku tego statusu (oczekuje na płatność) możliwość ponowienia płatności – jak na pierwszej grafie w artykule – jest, a w przypadku statusu ustawianego (prawdopodobnie ;-)) przez wtyczkę PayU, czyli „wstrzymane (oczekuje na płatność)” nie ma. Co zresztą wydaje się logiczne, skoro jest to status dla płatności typu „zwykły przelew”.

Ponowienie (próby) płatności w WooCommerce dla statusu „wstrzymane (oczekuje na płatność)”

Skoro diagnoza za nami, to pora na leczenie/lekarstwo. Z góry odrzuciłem jakieś modyfikacje bezpośrednio we wtyczce, bo nie dość, że ryzyko sporo (a dotyczy to płatności, czyli jednej z najważniejszych funkcji sklepu internetowego), to jeszcze po aktualizacji wtyczki wszystkie zmiany by zniknęły.

I tak zacząłem od rzeczy podstawowej, czyli dodania odpowiedniej opcji w sekcji „moje konto”, bo tam zdecydowanie taka możliwość (ponowienie płatności) powinna być.

W pliku functions.php motywu potomnego dodałem taki oto kod:

add_action( 'woocommerce_valid_order_statuses_for_payment', function( $statuses, $order ) {
	$statuses[] = 'on-hold';
	return $statuses;
}, 10, 2 );

I teoretycznie na tym można by temat zamknąć, ale uznałem, że warto odpowiednią informację dodać również od wiadomości e-mail, jaka wychodzi zaraz po złożeniu zamówienia, a jeszcze przed jego potwierdzeniem (czyli dokonaniem płatności).

I tak teoretycznie można by skopiować plik:

wp-content/plugins/woocommerce/templates/emails/customer-on-hold-order.php

do katalogu z motywem potomnym:

wp-content/themes/child-theme/woocommerce/emails/customer-on-hold-order.php

i w ten sposób dokonać modyfikacji, dodając w wybranym miejscu coś w stylu:

printf( '<p>Link do ponowienia płatności: <a href="' . esc_url( $order->get_checkout_payment_url() ) . '">' . esc_html__( 'Pay for this order', 'woocommerce' ) . '</a>.</p>' );

Zwłaszcza że stosowna opcja (kopiowania) znajduje się nawet w ustawieniach WooCommerce.

Ale wychodzę z założenia, że im mniej całych plików nadpisujemy, tym lepiej, bo nigdy nie wiadomo jakie zmiany nastąpią, i jaka w przyszłości z tego „niezgodność” może wyjść.

Dlatego zdecydowanie lepiej – przynajmnjiej w tym przypadku – skorzystać z filtra „woocommerce_email_after_order_table”, i w ten sposób dodać odpowiedni tekst do wiadomości e-mail:

function webinsider_wp_woocommerce_email_after_order_table( $order, $sent_to_admin, $plain_text, $email ) { 
	if ( $email->id == 'customer_on_hold_order' ) {
		echo '<p>Link do ponowienia płatności: <a href="' . esc_url( $order->get_checkout_payment_url() ) . '">' . esc_html__( 'Pay for this order', 'woocommerce' ) . '</a>.</p>';
   }
};
add_action( 'woocommerce_email_after_order_table', 'webinsider_wp_woocommerce_email_after_order_table', 10, 4 ); 

W tym momencie mamy komplet, czyli dla statusu „wstrzymane (oczekuje na płatność)” mamy możliwość dokonania (próby) ponownej płatności. Zarówno z wiadomości e-mail z potwierdzeniem (złożenia) zamówienia, jak i ze strony „moje konto”.

Warto jednak mieć świadomość, że zmiana ta została wprowadzona dlatego, że w tym sklepie nie ma „manualnych płatności” (np. przelew), bo inaczej może – potencjalnie, na logikę, bo nie sprawdzałem – dojść do jakiegoś konfliktu, gdy osoba, która wybrała tego rodzaju „manualny przelew” będzie miała opcję ponowienia płatności. No i trzymam kciuki, by ktoś z PayU wyłapał ten artykuł, i – jeśli faktycznie to wina ich wina – pomyślał nad korektą. Choć z tego co widzę, to chyba o tym wiedzą, ale w trochę innym kontekście (anulowanie zamówienia i blokada w magazynie).

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce (kurs)
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce (kurs)