Dziś fundacja odpowiedzialna za rozwój Raspberry Pi przedstawiła moduł pozwalający zmienić Raspberry Pi w odbiornik naziemnej telewizji cyfrowej. Nie jest to coś, czego się spodziewałem, ale jeśli połączyć to z możliwością przesyłania sygnału dalej – przez LAN/internet – to ma to nawet sens…

Raspberry Pi TV HAT

Moduł TV HAT podłączamy do złącza GPIO (zabiera wszystkie PINy), w zamian otrzymujemy możliwość podłączenia anteny cyfrowej telewizji naziemnej (DVB-T i DVB-T2), co umożliwi nie tylko wyświetlanie TV na podłączonym monitorze (lub TV, choć w takim przypadku to raczej sztuka dla sztuki, chyba, że mamy TV bez tunera DVB-T), ale również przesyłanie sygnału dalej, przez sieć LAN/internet.

Gdy zobaczyłem na blogu Raspberry Pi artykuł o module DVB-T (Sony CXD2880) do Raspberry Pi, to w pierwszej chwili uznałem, że OK, kolejna ciekawostka. Ale gdy przeczytałem, że w taki sposób możemy przesyłać obraz do innych urządzeń (Raspberry Pi z modułem TV HAT robi za serwer streamingowy) to pomyślałem, że… nie wiem, czy sam się nie skuszę, zwłaszcza że moduł kosztuje niecałe 22 $ (choć wiem, że można też używać tunerów na USB).

With the board, you can receive and view television on a Raspberry Pi, or you can use your Pi as a server to stream television over a network to other devices. The TV HAT works with all 40-pin GPIO Raspberry Pi boards when running as a server. If you want to watch TV on the Pi itself, we recommend using a Pi 2, 3, or 3B+, as you may need more processing power for this.

Nie będę (na tym etapie) opisywał szczegółowo jak taki moduł się sprawuje, jak go skonfigurować i ustawić streaming, bo na obecną chwilę wiem tyle, ile przeczytałem w oficjalnej dokumentacji/instrukcji…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk