Niedawno zaktualizowałem system na swoim głównym komputerze do Windows 10, i choć gdzieniegdzie trafiam na jakieś „niuanse”, to ogólnie jest OK, i raczej nie planuje powrotu do Windows 7.
jednym z takich „niuansów” był błąd jaki pojawił mi się przy próbie uruchomienia wirtualnej maszyny za pomocą aplikacji VirtualBox…
VirtualBox vs Hyper-V w Windows 10
Po migracji z Windows 7 do dziesiątki standardowo przejrzałem najważniejsze opcje, i od razu zwróciłem uwagę, że zniknęła mi z pulpitu ikona prowadząca do wirtualnych maszyn działających w ramach standardowego rozwiązania Microsoftu dostępnego w systemie Windows 7.
Strata w sumie niewielka, bo jakiś czas temu ostatnie wirtualne maszyny zmigrowałem do VirtualBoxa, gdzie mam większe możliwości przenoszenia ich między różnymi komputerami-matkami.
Ale w opcjach związanych ze składnikami systemu znalazłem Hyper-V (Viridian), który to element postanowiłem od razu (wraz z kilkoma innymi) doinstalować – nie tyle na teraz, ale niech sobie będzie…
Po kilku dniach musiałem skorzystać z jednej z wirtualnych maszyn (VirtualBox), i w tym momencie przywitał mnie taki błąd:
VittualBox – Error In supR3HardenedMainlnitRuntime
RTR3InitEx failed with rc=-1912 (rc=-1912)
where: supR3HardenedMainlnitRuntime what: 4
VERR_VM_DRIVER_VERSION_MISMATCH (-1912) – The installed support driver doesn’t match the version of the user.
Szukając przyczyny zwróciłem uwagę na to, że w ustawieniach wirtualnej maszyny dotyczących procesora jest coś nie tak, i opcja dotycząca przypisania do maszyny rdzeniu/procesorów jest nieaktywna:
To, w połączeniu z faktem, że po aktualizacji systemu sprawdzałem m.in. działanie VirtualBoxa (i wszystko było OK), sprawiło, że postanowiłem skierować swoją uwagę na doinstalowany składnik Hyper-V, który tak jak VirtualBox ma związek z wirtualizacją, a była to właściwie jedyna tego typu zmiana w moim systemie od aktualizacji.
Jak się okazało był to dobry trop – po odinstalowaniu tego składnika (i restarcie komputera) ponownie pojawiła się opcja zarządzania procesorami w wirtualnych maszynach w VirtualBoxie:
I oczywiście same maszyny działały (uruchamiały się) już bez żadnych problemów…
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01