Niedawno zaktualizowałem system na swoim głównym komputerze do Windows 10, i choć gdzieniegdzie trafiam na jakieś „niuanse”, to ogólnie jest OK, i raczej nie planuje powrotu do Windows 7.

jednym z takich „niuansów” był błąd jaki pojawił mi się przy próbie uruchomienia wirtualnej maszyny za pomocą aplikacji VirtualBox…

VirtualBox vs Hyper-V w Windows 10

Po migracji z Windows 7 do dziesiątki standardowo przejrzałem najważniejsze opcje, i od razu zwróciłem uwagę, że zniknęła mi z pulpitu ikona prowadząca do wirtualnych maszyn działających w ramach standardowego rozwiązania Microsoftu dostępnego w systemie Windows 7.

Strata w sumie niewielka, bo jakiś czas temu ostatnie wirtualne maszyny zmigrowałem do VirtualBoxa, gdzie mam większe możliwości przenoszenia ich między różnymi komputerami-matkami.

Ale w opcjach związanych ze składnikami systemu znalazłem Hyper-V (Viridian), który to element postanowiłem od razu (wraz z kilkoma innymi) doinstalować – nie tyle na teraz, ale niech sobie będzie…

Po kilku dniach musiałem skorzystać z jednej z wirtualnych maszyn (VirtualBox), i w tym momencie przywitał mnie taki błąd:

windows-10_hyperv_virtualbox_blad_rtr3initex-1912

VittualBox – Error In supR3HardenedMainlnitRuntime

RTR3InitEx failed with rc=-1912 (rc=-1912)

where: supR3HardenedMainlnitRuntime what: 4
VERR_VM_DRIVER_VERSION_MISMATCH (-1912) – The installed support driver doesn’t match the version of the user.

Szukając przyczyny zwróciłem uwagę na to, że w ustawieniach wirtualnej maszyny dotyczących procesora jest coś nie tak, i opcja dotycząca przypisania do maszyny rdzeniu/procesorów jest nieaktywna:

windows-10_hyperv_virtualbox_blad_no-virtualization

To, w połączeniu z faktem, że po aktualizacji systemu sprawdzałem m.in. działanie VirtualBoxa (i wszystko było OK), sprawiło, że postanowiłem skierować swoją uwagę na doinstalowany składnik Hyper-V, który tak jak VirtualBox ma związek z wirtualizacją, a była to właściwie jedyna tego typu zmiana w moim systemie od aktualizacji.

Jak się okazało był to dobry trop – po odinstalowaniu tego składnika (i restarcie komputera) ponownie pojawiła się opcja zarządzania procesorami w wirtualnych maszynach w VirtualBoxie:

windows-10_hyperv_virtualbox_virtualization-ok

I oczywiście same maszyny działały (uruchamiały się) już bez żadnych problemów…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej