Koleżanka zdawała firmowego laptopa, więc poprosiła o zestaw operacji, które powinna wykonać, by bezpiecznie się z niego usunąć. Oczywiście system musiał to przetrwać nienaruszony, więc przekazałem jej kilka punktów, które najlepiej by wykonała. Ostatnim z nich było wyczyszczenie wolnej przestrzeni na dysku (już po usunięciu wszystkich mniej lub bardziej prywatnych rzeczy). I tu pojawiło się pytanie – ale nie dlaczego ma czyścić coś, co teoretycznie jest i tak puste (chyba kiedyś coś „z pustego” jej odzyskiwałem, więc plus, że została świadomość o takiej możliwości), ale jakim programem najlepiej to wykonać, bo jest tego sporo…

Windows Cipher

Aplikacji do bezpiecznego usuwania danych z dysków jest pełno, ale w większości działają na podobnej/identycznej zasadzie – nadpisują przestrzeń (wcześniej) zajmowaną przez dane albo wartościami losowymi, albo np. zerami lub jedynkami. Ich obsługa tez nie jest zazwyczaj zbyt skomplikowana – wystarczy wskazać pliki do bezpiecznego usunięcia lub wybrać dysk, na którym chcemy wyczyścić wolną przestrzeń.

Możecie wybrać dowolny program, ale w przypadku mojej koleżanki, która już raczej nie chciała instalować dodatkowych programów poleciłem jej skorzystać z wbudowanego w system polecenia „cipher”. Wprawdzie polecenie nie do końca do tego powstało, ale dzięki przełącznikowi „w” sprawdza się w tej roli bardzo dobrze:

Removes data from available unused disk space on the entire volume. If this option is chosen, all other options are ignored. The directory specified can be anywhere in a local volume. If it is a mount point or points to a directory in another volume, the data on that volume will be removed.

By wyczyścić wolną przestrzeń na dysku C, wystarczy skorzystać z polecenia:

cipher /w:C

W przypadku np. dysku D będzie to analogicznie – zamiast C wpisujemy D:

cipher /w:D

Można też oczyścić przestrzeń tylko po usuniętych plikach z wybranej lokalizacji (katalogu):

cipher /w:ścieżka/do/katalogu

Co ważne – wiersz poleceń musicie uruchomić z uprawnieniami administratora – prawym przyciskiem myszy na ikonie i „uruchom jako administrator”.

Program w tym momencie wykona 3 przebiegi:

  • Zapis zer (0x00)
  • Zapis jedynek (0xFF)
  • Zapis losowych wartości (numerów)

Czas potrzebny do ukończenia operacji zależy m.in. od szybkości samego dysku, jak i ilości wolnej przestrzeni do oczyszczenia. Gdzieś chyba kiedyś czytałem, że każde 100 GB to ok jedna godzina – ale nie wiem, czy dobrze kojarzę, a i być może dotyczyło to wolniejszych dysków niż obecnie stosowane… ;-)

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej