Ostatnio po necie hulają informacje o podatności w Intel Management Engine, co pozwala – w pewnych okolicznościach – przejąc kontrolę nad komputerem. Jest to o tyle niebezpieczne, że IME działa niezależnie od głównego systemu operacyjnego, BIOSu/UEFI, za co odpowiada układ PCH. Z założenia rzecz przydatna – choć raczej w większych firmach, ale jak widać, w końcu, po kilku latach i tu znaleziono podatności.

Intel-SA-00086

Na szczęście błąd został już przez firmę Intel załatany, a kolejni producenci oprogramowania i sprzętu (laptopy) udostępniają odpowiednie poprawki. Chyba jedna z niewielu sytuacji, gdy syf fabrycznie instalowany na większości laptopów do czegoś się przyda… ;-)

Możecie też skorzystać z narzędzie Intel-SA-00086 Detection Tool (Windows i Linux) by sprawdzić, czy problem dotyczy Waszej platformy testowej. Wystarczy uruchomić (w Windowsie standardowy plik wykonywalny, pod Linuksem skrypt napisany w Pythonie) i po chwili mamy wynik:

Sam sprawdziłem na kilku komputerach, z tego na większości (już) wszystko jest OK. Pewna niepewność jest przy laptopie Toshiba Portege R700-1G0, gdzie jest pewna wątpliwość – wynika to chyba z tego, że chyba jakiś czas temu testowo wyłączyłem usługę, i tak już zostało. Ogólnie spoko laptop – choć swoje kosztował, problem tylko taki, że Toshiba się wypięła już dawno na niego, i o jakichś aktualizacjach można tylko pomarzyć (np. do Windowsa 10 sterowników brak, więc nie działa wbudowany modem, moduł GPS, oraz dodatkowe klawisze sterujące).

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
WordPress: Pierwsze kroki
Patryk