Tworzysz stronę internetową i potrzebujesz pomocy?

Jedna z moich koleżanek (to chyba nie pierwszy artykuł, jaki powstał w związku jaj „perypetiami” ;-)) postanowiła, że będzie hakować sukces, i w ramach wyzwania przygotuje stronę pod „pasywne zarabianie w internecie na kursach online” (taki trochę oksymoron, ale pełno teraz takich kursów, zwłaszcza w mediach społecznościowych). Strona na WordPressie, motyw Divi, a więc nawet coś tam jej wyszło. Ale zamarzyło jej się, by zaznaczony tekst podświetlał się w wybranym przez nią kolorze. Nie wiem, po co jej to, ale postanowiłem jej pomóc. Nie tylko dlatego, że sam tak na Webinsider.pl mam… ;-)

Modyfikacja koloru zaznaczonego tekstu

Sam nawet nie pamiętam, kiedy i po co tak sobie to ustawiłem, ale pewnie jakiś powód miałem, nawet jeśli to był tylko kaprys. W końcu, dlaczego by nie? Zwłaszcza że do uzyskania takiego efektu wystarczy jedna linijka kodu CSS. Ale zanim do niego dojdziemy, szybki rzut oka na standardowy kolor oświetlania zaznaczonego tekstu:

Dramatu nie ma, ale w tym momencie sobie przypomniałem, dlaczego u mnie dokonałem niedużej, jednakże sporej zmiany:

Chyba dużo ciekawiej, zwłaszcza jeśli spojrzeć na to w szerszym kontekście całej strony. I jak już wspomniałem, taka zmiana wymaga małej porcji kodu CSS:

::selection {
    background-color: #88b15b;
    color: #fff;
}

Obecnie to wystarczy, ale jakby ktoś przejmował się starszymi wersjami najpopularniejszych przeglądarek, to moża, zamiast pierwszej linijki dać taki pakiecik:

::selection, ::-moz-selection, ::-ms-selection, ::-webkit-selection, ::-o-selection {

I choć uważam, że kolor zielony używany na potrzeby Webinsider.pl (88b15b) jest bardzo ładny, to oczywiście można w tym miejscu wstawić pożądany kolor podświetlenia (jeśli zajdzie taka potrzeba, to zamiast „fff” można dać kolor tekst, tak by zachować odpowiedni kontrast).

Z racji tego, że mamy tu do czynienia z WordPressem, to możemy kod dodać w pliku „style.css” naszego motywu potomnego, w ustawieniach motywu (jeśli posiada taką opcję), czy też samego WordPressa, na ekranie personalizacji (WP-Admin: Wygląd -> Dostosuj: Dodatkowy CSS).

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)
Patryk
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)