Choć może patrząc na pogodę w ostatnich dniach, czy też prognozy na najbliższe kilka dni można mieć wątpliwości, to jednak wiosna nadciąga. A jak wiosna, to i wiele osób wyciągnie z szuflad swoje drony. A jak dron w powietrzu, to oprócz standardowych zdjęć i filmów pewnie i panoramy 360 będą robione. A jak panorama zrobiona, to pewnie czasem będzie chęć wrzucenia na media społecznościowe, np. Facebooka. A jak panorama 360 stopni i media społecznościowe, to dobrze, by panorama 360 faktycznie była panoramą 360, a nie dziwnym płaskim zdjęciem…

Naprawa tagów EXIF w zdjęciach typu panorama 360°

I tu czasem pojawiają się problemy, bo zdjęcie (panorama 360°) wrzucona na Facebooka wyświetla się właśnie jako płaskie zdjęcie. Nie wiem, jak się to użytkownikom dornów udaje, bo każde zdjęcie, jakie pobieram z drona (obecnie DJI Mini 3 Pro) w standardzie np. na Facebooku jest rozpoznawane jako panorama 360° i z automatu działa to prawidłowo.

Natomiast już przy obróbce takiej panoramy (zdjęcia), czy składaniu z RAWów, faktycznie trzeba zadbać nie tylko o odpowiednie proporcje zdjęcia, ale i o to, by miało odpowiednie tagi EXIF, bo to na ich podstawie m.in. Facebook określa, czy ma do czynienia ze standardowym zdjęciem, czy właśnie panoramą 360°.

Tu z pomocą może przyjść wiele serwisów i programów, np. strona Exif Fixer, gdzie nie tylko jest dostępna opcja modyfikacji (naprawy) pliku online, bezpośrednio w przeglądarce, ale też można pobrać program na komputer z system MacOS, Windows i Linux.

Jak ktoś za bardzo wczuł się w „rok mobile” i teraz wszystko chce robić na telefonie, to i na komórkę znajdzie odpowiednie oprogramowanie, np. program RICOH THETA na Androida.

Ważne, by w ostatecznie zdjęcie było prawidłowo rozpoznawane m.in. przez Facebooka, o czym świadczy odpowiednia ikona w jego prawym dolnym rogu, widoczna podczas dodawania posta:

Zrzut ekranu po lewej stronie to zdjęcie (panorama 360°) z wyczyszczonymi tagami EXIF, a po lewej z odpowiednimi tagami, sprawiającymi, że Facebook rozpoznaje je właśnie jako panoramę 360 stopni.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk