Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)

O wysyłaniu wiadomości e-mail z WordPressa już pisałem, tak samo, na temat wysyłania ogólnie, czy to bezpośrednio z serwera (MSMTP), czy z dowolnej strony w PHP (PHPMailer). Ale w ostatnich dniach mam sporo wejść z wyszukiwarek na hasła typu „WordPress wysyłanie e-maili”, czy „motyw Divi wysyłanie e-maili”. Dlatego pomyślałem, że stworzę kolejny artykuł, w którym postaram się całościowo przedstawić to zagadnienie.

Spis treści w artykule

Wysyłanie wiadomości e-mail z WordPressa

Sytuacje, gdy przydaje się obsługa wychodzących wiadomości e-mail (wysyłanie), w np. WordPressie jest sporo. Wiadomości z formularza kontaktowego, powiadomienia o nowych komentarzach (zarówno autora artykułu, jak i innych komentujących), newsletter (jeśli wysyłany bezpośrednio z WordPressa), czy informacje o różnych zdarzeniach (aktualizacje, rejestracja użytkownika, błąd jakiejś usługi, np. do kopii zapasowych).

A to tylko początek, bo na WordPressie możemy mieć sklep internetowy (np. WooCommerce czy Easy Digital Downloads), system sprzedaży kursów i szkoleń, a nawet system obsługi klienta (CRM). W każdym z tych przypadków sprawne wysyłanie wiadomości e-mail może być kluczowe dla działania biznesu.

Oczywiście można spróbować się oprzeć o standardowe mechanizmy wysyłania wiadomości e-mail działające np. na hostingu współdzielonym. Ale nie dość, że często takie wiadomości mogą być wysyłane z dziwnych adresów (np.w  Home.pl jako adres, z którego wychodzą wiadomości, musi być ustawiony potworek z nazwą serwera), co nie tylko nie wygląda dobrze, ale może też rodzić problemy z dostarczalnością takich wiadomości.

W przypadku serwera VPS lub serwera dedykowanego mamy trochę lepszą sytuację, bo możemy bezpośrednio w systemie ustawić wysyłanie poczty, choćby za pomocą programu MSMTP. Ale np. o ile do wysyłki powiadomień systemowych możemy użyć właściwie dowolnego konta pocztowego (nawet na naszym własnym serwerze pocztowym, z naszej domeny), to w sytuacji, gdy takich wiadomości będziemy wysyłać więcej (np. sklep internetowy), to i tak warto pomyśleć o jakimś dodatkowym rozwiązaniu.

Niezależnie, czy ostatecznie zdecydujemy się na wysyłanie w WordPressa wiadomości za pośrednictwem konta e-mail (blog, strona firmowa), czy dedykowanej usługi SMTP (sklep internetowy, platformy kursowe, bardziej rozbudowane serwisy informacyjne), to warto ustawić to w samym WordPressie (wtyczka, lub odrobina kodu).

Ustawienia w formularzu kontaktowym

Gdy już od strony technicznej nasz WordPress jest gotowy do wysyłania wiadomości, to pozostaje jeszcze… odpowiednio ustawić formularz kontaktowy na stronie. Wiem, że może się wydawać to wręcz błahe i oczywiste, ale już kilka razy „naprawiałem wysyłanie wiadomości ze strony” (np. z formularza kontaktowego), gdzie nie tylko nie było ustawione nic od strony technicznej (ale jak już pisałem, na hostingu często nie jest to aż tak dużym problemem), co moduł formularza kontaktowego nie miał ustawionego adresu e-mail, na który ma wysyłać wiadomości…

Divi/Divi Builder: Contact Form (Module) Settings

Zacznę od modułu formularza kontaktowego w motywie Divi od Elegant Themes, bo ostatnio najczęściej właśnie z tym motywem pracuje. Zresztą też ostatnia osoba, która się do mnie zgłosiła, z tego motywu korzystała, i… właśnie nie miała ustawionego adresu e-mail, na który mają być dostarczane wiadomości.

Dlatego należy pamiętać, by w ustawieniach tego modułu podać docelowy adres e-mail. Tak to wygląda w klasycznym edytorze Divi (Divi Builder):

A tak w jego nowszej odsłonie:

W obu przypadkach, po wejściu do ustawień modułu, należy w głównej zakładce (content) przejść do sekcji „email”, i tam ustawić docelowy adres e-mail, oraz ew. format wiadomości.

Wtyczka Contact Form 7

Kolejnym popularnym narzędziem do tworzenia formularzy (nie tylko) kontaktowych jest wtyczka Contact Form 7. I to, pomimo tego, że jej obsługa (tworzenie formularzy) na początku może odstraszać.

W przypadku tej wtyczki w ustawieniach formularza również należy podać m.in. adres docelowy (zakładka „email”):

I taka uwaga, bo wiem, że często kusi, by adres e-mail podawany w formularzu wstawiać jako nadawcę wiadomości. Lepiej tego nie robić, i ten adres wstawić w dodatkowych nagłówkach jako „reply-to”. W innym przypadku nasze wiadomości mogą być traktowane jako SPAM (podszywanie się pod adres).

Wtyczka Ninja Forms

Kolejną dość popularna wtyczka to Ninja Forms, z której sam na Webinsider.pl jeszcze do niedawna korzystałem. Tutaj podobnie jak w przypadku wtyczki CF7 (i większości innych tego typu wtyczek) w ustawieniach formularza należy podać m.in. adres docelowy (w zakładce „wiadomości e-mail i działania”):

Oczywiście nie wyczerpałem tutaj nie tylko wszystkich możliwych ustawień, na które warto zwrócił uwagę, a tym bardziej nie przedstawiłem wszystkich wtyczek czy motywów. Ale też nie taki był mój cel. Chciałem w jednym miejscu zebrać podstawowe informacje na temat wysyłania wiadomości e-mail z WordPressa, wraz z linkami do poszczególnych artykułów, w których znajdziecie dodatkowe informacje…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)