Dziś, przy okazji jednego z artykułów potrzebowałem utworzyć w WordPressie kategorię zawierającą w swojej nazwie przecinek. Niby prosta sprawa, ale w WordPressie przecinek domyślnie służy do rozdzielania poszczególnych kategorii i tagów, dlatego standardowa metoda – z pozycji edytora nowego artykułu – w tym przypadku nie zadziała…
WordPress: Kategoria (lub tag) z przecinkiem w nazwie
I choć na różnych stronach zdarzało mi się już korzystać z kategorii z przecinkiem w nazwie, to pomyślałem sobie, że to może dobry pomysł na krótki artykuł. Niby prosta rzecz, a w cale nie taka oczywista.
Klasycznie, w widoku edycji postów mamy możliwość bezpośredniego dodawania tagów i kategorii z odpowiednich widżetów. Wszystko działa sprawnie, możemy wybierać i tworzyć kategorie i tagi. Problem pojawia się w sytuacji, gdy z jakichś powodów w nazwie tagu lub kategorii chcemy użyć przecinka. W tym momencie nasz tag lub kategoria zostanie rozdzielona na kilka.
Dla przykładu załóżmy, że chcemy stworzyć kategorię o takiej nazwie:
Wy pytacie, my odpowiadamy
Niby prosta sprawa, ale po dodaniu kategorii zostanie ona automatycznie rozdzielona na 2, dokładnie na przecinku:
- Tag/kategoria 01: Wy pytacie
- Tag/kategoria 02: My odpowiadamy
Dzieje się tak, dlatego, że WordPress pozwala na szybkie wprowadzanie wielu tagów i kategorii, i na „rozdzielacz” wybrano właśnie przecinek, a nie np. średnik. Można to zmienić np. za pomocą odpowiedniego filtra, ale w tym przypadku wyjątkowo uważam, że nie ma co sięgać aż po tak drastyczne metody, zwłaszcza że przecinek w tym miejscu wydaje się być jak najbardziej naturalnym wyborem (albo to siła przyzwyczajenia).
Rozwiązaniem na które zazwyczaj ja się decyduje, to ręczne stworzenie kategorii z menu „wpisy”:
W tym miejscu możemy używać m.in. przecinka, bo ten konkretny formularz służy do tworzenia pojedynczego elementu, a więc nie działa tu mechanizm odpowiedzialny za rozdzielanie pozycji za pomocą przecinka.
Niestety, w tym momencie pojawia się inny problem – o ile skorzystanie z tak utworzonej kategorii (z przecinkiem) jest możliwe, to jeśli chodzi o tag sprawa nie jest taka łatwa, bo standardowe 2 miejsca, gdzie wpisujemy tagi (edycja posta, i szybka edycja posta) są wrażliwe na przecinki. Dlatego kategoria zdecydowanie tak (jeśli jest taka potrzeba), tag to już bardziej „sztuka dla sztuki”.
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01
I potem taki „specjalny” tag działa przy szybkim wybieraniu tagów w czasie edycji wpisu? Czy wtedy znów tworzą się dwa nowe?
Dzięki za komentarz. Spieszyłem się, Firefox postanowił mi wyświetlić pisany artykuł w trybie „popraw czytelność” (muszę wywalić w końcu jakoś ten skrót klawiszowy, bo chyba nie ma dnia, bym choć raz się na to nie nadział podczas tworzenia artykułów), a po powrocie do edycji artykułu nie zwróciłem uwagi, że nie zdążył się zapisać ostatni akapit, który jest odpowiedzią na Twoje pytanie. Przy tej okazji postanowiłem również mocniej zaakcentować w artykule kategorie niż tagi, bo o ile z kategoriami – już po ich utworzeniu – nie ma problemu, to z tagami… Powiedzmy, że to raczej tylko taka ciekawostka (sztuka dla sztuki), i w normalnych warunkach można co najwyżej zaszpanować znajomemu.