Praktycznie równo rok temu opublikowałem poradnik jak na telefonie Xiaomi (konkretnie Mi 4i, ale jest to metoda dość uniwersalna) jak zainstalować polską wersję MIUI, od MIUIPolska.

Od tego czasu sporo się zmieniło, i nowe telefony od Xiaomi można kupić z fabrycznym oprogramowaniem MIUI Global, gdzie język polski (jak i standardowe aplikacje Google, w tym Google Play) są podstępne już w standardzie, a więc nie ma potrzeby dalszego korzystania z MIUI od MIUIPolska.

Dodatkowo pod koniec sierpnia oficjalnie pojawił się system MIUI Global w 8 wersji (MIUI 8), a w raz z nim sporo zmian – nie tylko wizualnych, choć te oczywiście są najbardziej widoczne.

To wszystko sprawiło, że na tym samym telefonie, na którym trochę ponad rok temu (czerwiec/lipiec 2015) instalowałem MIUIPolska, teraz postanowiłem zainstalować MIUI Global (MIUI 8).

Instalacja MIUI Global na Xiaomi Mi 4i

Wprawdzie poradnik ten będzie niezależnym wpisem, to wszystkich zainteresowanych operacją zachęcam, by wpierw przeczytać wpis dotyczący instalacji MIUIPolska na Xiaomi Mi 4i, gdzie choćby opisałem jak włączyć  debugowanie USB.

Wprawdzie posiłkowałem się informacjami dostępnymi na oficjalnej stronie Xiaomi, to z jakichś przyczyn „coś szło nie tak” (nawet nie mam czasu się w to zagłębiać, może to kwestia MIUIPolska, może czegoś innego – w każdym razie ostatecznie się udało), i dopiero 3 metoda u mnie zadziałała prawidłowo – to opiszę wszystkie 3, pokazując całą drogę jaką przeszedł telefon (a w sumie to ja z nim).

Wszelkie działania wykonujesz na własną odpowiedzialność. Opisane tu metody w skrajnych przypadkach/sytuacjach mogą doprowadzić do uszkodzenia telefonu.

Pamiętaj też, że wszelkie modyfikacje oprogramowania – w tym wgrywanie nowych wersji – mogą skończyć się utratą wszystkich własnych danych zgromadzonych na telefonie, nawet jeśli w moim przypadku udało się zachować wszystkie dane i ustawienia.

Niezbędne oprogramowanie

Zanim zaczniemy operacje wgrywania MIUI 8 na telefonie musimy pobrać niezbędne oprogramowanie, zarówno do wgrania na telefon, jak i do zainstalowania na komputerze, z którego dokonamy aktualizacji/zmiany oprogramowania w samym telefonie.

Od razu pominąłem aktualizacje typu „system update”, bo na telefonie MIUI 8 a nie MIUI Global, więc telefon nie widział tej aktualizacji. Zrezygnowałem też z opcji „recovery update”, bo chciałem zachować dane użytkownika (teoretycznie możliwe), oraz chciałem wyeliminować ew. pozostałości po procesie wgrywania MIUIPolska.

Dlatego zdecydowałem się na opcję „fastboot update”, która m.in. dzięki MIUI ROM Flashing Tool (XiaoMiFlash) miała być niezwykle prostą operacją (oczywiście pobieramy program, przyda się dla metody 1 i 2).

Musimy pobrać również odpowiednie oprogramowanie do wgrania na telefon – w moim przypadku była to paczka oznaczona jako „Xiaomi Mi 4i Latest Global Stable Version Fastboot File”, która po pobraniu należy rozpakować (np. za pomocą programu 7-zip).

W moim przypadku ostatecznie skorzystałem z „bardziej klasycznej metody”, do której niezbędne jest oprogramowanie ADB (Android Debug Bridge), które i tak znajduje się na moim komputerze, a które możecie pobrać np. ze strony Google (SDK).

Przed następnym krokiem upewnij się, że masz włączone debugowane USB w swoim telefonie, oraz zainstalowane jest oprogramowanie ADB.

XiaoMiFlas + Fastboot Update

Zacznę od chyba najprostszej metody, która wprawdzie w moim przypadku nie zadziałała, ale nie oznacza to, że w Waszym przypadku też tak będzie.

Uruchamiamy telefon w trybie „fastboot” (w przypadku Xiaomi Mi 4i uruchamiamy telefon trzymając naciśnięty przycisk przyciszania), i podłączamy do komputera (oczywiście za pomocą kabla USB).

Następnie uruchamiamy program XiaoMiFlash, w którym powinniśmy zobaczyć nasze urządzenie, i wskazujemy katalog z rozpakowanym oprogramowaniem do wgrania do telefonu, po czym klikamy „flash” – teraz czekamy jakieś 10-20 minut, i cieszymy się nowym oprogramowaniem w telefonie.

Zwracam uwagę, że w dolnym prawym rogu programu macie do wyboru 3 opcje:

  • Clean all (czyści wszystko)
  • Save user data (zostawia dane użytkownika)
  • Clean all and lock

W moim przypadku jednak program nie widział pliku „flash_all_except_storage.bat”:

xiaomiflash_fastboot-mode_error_con-not-found-bat

Szczerze powiedziawszy, to nawet nie chciało mi się zastanawiać dlaczego tak się dzieje, i od razu przeszedłem do kolejnej metody:

XiaoMiFlas + download mode update

Ta metoda jest dość podobna – z tym, że telefon uruchamiamy nie w trybie „fastboot”, a „download”, co możemy zrobić trzymając oba przyciski służące do regulacji głośności podczas uruchamiania telefonu (chyba ;-)), lub – tak jak ja to zrobiłem – za pomocą prostej komendy:

android_adb_adb-reboot-edl

adb reboot edl

W tym trybie telefon również zostanie wykryty przez system operacyjny komputera, choć dla odmiany będzie dostępny za pomocą wirtualnego portu COM:

xiaomi-mi4i_menedzer-urzadzen_qualcomm-hs-usb-qdloader-9008

W samym programie XiaoMiFlash telefon również się pojawi:

xiaomiflash_download-mode_com10

Po wskazaniu katalogu z rozpakowanym oprogramowaniem telefonu klikamy „flash”, i po 10-20 minutach cieszymy się nowym systemem w telefonie.

Niestety u mnie i w tym trybie pojawiał się błąd, choć zrzut ekranu gdzieś mi zaginął, więc nie jestem w stanie napisać jaki to był konkretnie błąd.

W każdym razie i tym razem nie chciało mi się zastanawiać dlaczego tak się dzieje, i przeszedłem do kolejnej metody:

ADB + Fastboot Update

Zawartość całego katalogu z oprogramowaniem do wgrania do telefonu skopiowałem do katalogu z programem ADB:

xiaomi-mi4i_menedzer-urzadzen_qualcomm-hs-usb-qdloader-9008

Po czym uruchomiłem telefon w trybie „fastboot” (włącznik + ciszej) i z poziomu wiersza poleceń uruchomiłem/wywołałem plik „flash_all_except_data_storage.bat”:

xiaomi-mi4i_andoid-adb_fastboot_flash

Tym razem cała procedura przebiegła prawidłowo, i po kilku(nastu) minutach na moim Xiaomi Mi 4i miałem już MIUI 8 (MIUI Global), a zarazem zachowałem wszystkie ustawienia, dane i programy…

[Aktualizacja 2016.10.25]

Aktualizacje OTA

Kilka dni temu Mimo zapytał się w swoim komentarzu, czy po tak przeprowadzonej aktualizacji systemu do MIUI 8 Global działają aktualizacje OTA (Over The Air).

Wprawdzie udzieliłem wtedy odpowiedzi, że aktualizacje OTA powinny działać bez problemu, w końcu opisane metody aktualizacji systemu bazują oficjalnej dokumentacji producenta, to jednak nie miałem jak tego sprawdzić – po prostu od momentu wgrania do telefonu nowej wersji MIUI nie było żadnej aktualizacji.

Kilka dni temu dostałem od użytkownika telefonu, na którym wgrywałem system informacje, że telefon zakomunikował o dostępności nowej aktualizacji, którą następnie bez problemu zainstalował:

xiaomi-mi4i_miui8_ota-update

Tak więc – aktualizacje OTA działają jak najbardziej… :-)

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk