eBook "Uspokój swoje finanse"

Przed Wami  kolejny „odcinek” mniejszych (i czasem większych) nowinek z mijającego tygodnia… Zapraszam :-)

Play i e-płatności w Play24

Po ostatnich przygodach z fałszywymi wiadomościami e-mail „z fakturami” w Play wprowadzili możliwość płatności za fakturę bezpośrednio z poziomu Play24. Płatność odbywa się za pośrednictwem „szybkich płatności” (Blue Media). Niestety operator nie zdecydował się na wzięcie prowizji za taką płatność „na siebie”, więc chętni muszą doliczyć do każdej płatności 50 groszy.

„Na krechę” w Play

W Play pojawiła się znana np. z Orange usługa kredyt – gdy masz telefon na kartę i brakuje Ci środków na koncie, możesz „pożyczyć” od operatora kilka złotówek.

Do wyboru mamy kredyt 2, 3 i 5 zł – ale to z jakiej (maksymalnej) kwoty możesz skorzystać zależy od tego ile wydałeś na doładowania konta w ostatnim roku:

 • Ponad 30 zł – przysługuje Ci kredyt 2 zł
 • Ponad 50 zł – przysługuje Ci kredyt 3 zł
 • Ponad 100 zł – przysługuje Ci kredyt 5 zł

Usługa dostępna jest w taryfach:

 • Play na Kartę Lubię to!
 • Play Fresh
 • Play na Kartę
 • Formuła Play na Kartę
 • Formuła Play na Kartę
 • Formuła Mini Max

Aktywacja

 • 2 zł: SMS o treści KREDYT2 na nr 801, lub kodem USSD: *111*802*1#
 • 2 zł: SMS o treści KREDYT3 na nr 801, lub kodem USSD: *111*803*1#
 • 2 zł: SMS o treści KREDYT5 na nr 801, lub kodem USSD: *111*805*1#

Środki ważne są przez 24 godziny, i zostaną od Was odebrane przy najbliższym doładowaniu…

Red Bull MOBILE Energy w Play

A skoro jesteśmy przy Play, to chyba warto wspomnieć o nowej ofercie Red Bull MOBILE Energy w Play.

Oferta może przypaść do gustu osobą często sięgających po puszkę „napoju dodającego skrzydeł” – każdy kod z puszki to dzień właściwie nielimitowanych usług (rozmowy i SMSy do wszystkich + 100 MB) w ofercie „na kartę”, lub miesięczny rachunek (30 zł za nielimitowane rozmowy i SMSy do wszystkich + 2 GB) mniejszy o złotówkę (1 zł).

Więc dla osób które nie wyobrażają sobie poranka bez puszki Red Bull koszt usług może być nawet bliski zera ;-)

Orange i bezpieczniejsze e-maile z fakturami

Ale nie tylko Play w ostatnim czasie boryka się z plagą oszustw związanych z fakturami – podobny problem dotyczy klientów Orange, dlatego operator zdecydował się wprowadzić nowy wzór wiadomości e-mail z fakturami.

W każdej wiadomości na tzw. „pasku bezpieczeństwa Orange” będą zwierały dane identyfikujące odbiorcę wiadomości – czyli Was. Dzięki temu możecie jeszcze przed otwarciem załącznika sprawdzić czy wiadomość faktycznie jest adresowana do Was, bo można chyba śmiało założyć, że w większości przypadków „przestępcy” nie będą znali tych danych.

Disqus i reklamy komentarze sponsorowane

Jak ktoś z Was korzysta na swoich stronach z obsługi komentarzy za pomocą platformy Disqus niebawem między komentarzami może zauważyć „komentarze sponsorowane” – nie ma co się dziwić, usługa jest niezwykle popularna (kilka milionów stron), a trzeba w końcu na czymś zarabiać ;-)

YouTube Creator Academy

O YouTube Creator Academy chyba pisałem w ostatnim przeglądzie – ale jest chyba dobra okazja, by zrobić to ponownie.

13 listopada startuje seria kursów z produkcji filmów wideo – tym razem w języku polskim:

 • 13 listopada – Kamera i dźwięk: podstawy filmowania i obsługi kamer oraz zasady nagrywania dźwięku.
 • 20 listopada – Podstawy oświetlenia: wprowadzenie do oświetlania planu, osób i dekoracji w różnych kluczach oświetleniowych.
 • 27 listopada – Kinematografia: bardziej zaawansowane zasady kręcenia ładnie wyglądających filmów.
 • 4 grudnia – Oszczędna produkcja: jak tworzyć wysokiej jakości filmy wideo z ograniczonym budżetem.

Zapisać się możecie za pomocą tego formularza.

Standard HTML5

Zapewne dla wielu z Was będzie to zaskoczeniem, ale dość powszechnie używany od ok 2 lat standard HTML5 dla stron internetowych dopiero niedawno został oficjalnie ukończony – przynajmniej wg W3C.

Szkoda, że tak naprawdę nic to nie zmienia, i dalej duet CSS i HTML oznacza konieczność pilnowania kolejnych regułek, dla kolejnych przeglądarek…

Brackets i Adobe Creative Cloud Edge Code CC

Pojawiła się finalna wersja edytora Brackets, a w raz z nią „fork” od Adobe, czyli Adobe Creative Cloud Edge Code CC.

Ogólnie jest to tekstowy edytor wszelakiej maści języków skryptowych (w tym HTML). Jest kilka zalet – jak choćby podgląd na żywo, czy już całkiem pokaźna baza wtyczek.

Sam korzystam z Notepad++, ale kto wie – może z czasem Brackets zastąpi jego miejsce ;-)

Allegro i InPost

Serwis Allegro nawiązał współpracę z InPostem, dzięki czemu pojawi się nowa – relatywnie tania – opcja wysyłki:

 • Maksymalny koszt listu poleconego: 3,94 zł
 • Maksymalny koszt dostawy do paczkoamtu: 7,99 zł

Co istotne – w tych opcjach wysyłki ma być wliczony w cenę koszt ew. odesłania przez klienta towaru.

KIP SA (Transferuj.pl) krajową instytucją płatniczą

Komisja Nadzoru Finansowego na jednym z ostatnich (a może i ostatnim) posiedzeniu zezwoliła na świadczenie usług płatniczych – w charakterze krajowej instytucji płatniczej – przez spółkę Krajowy Integrator Płatności SA z Poznania.

Dla mnie jest to interesujące z punktu widzenia integracji systemów szybkich płatności z platformami sklepów internetowych, bo ostatnio chyba najczęściej przy takich integracjach korzystam właśnie z Transferuj.pl. Wpływa no to zapewne fakt, że chyba jako nieliczny (a może jedyny) dostawca takich płatności Transferuj.pl posiada natywny mechanizm wsparcia dla sklepów opartych na WooCommerce, a to na tej platformie w ostatnim czasie się skupiam.

NASK modyfikuje „cykl życia” dla domeny .PL od 15 grudnia 2014

Zmiana dotyczy domen wygasających po rezerwacji, czyli takich dla których ktoś zgłosił chęć zakupu, ale nie dokonał płatności w wymaganym terminie (14 dni). Od 15 grudnia taka domena będzie wygasać przez 90 dni (aktualnie 5).

Przez te 90 dni „wygasania” nie można domeny ponownie zarezerwować, testować ani założyć opcji.

Mimo, że sam mam pewnie z 60-70 domen, i przez niektórych mógłbym zostać nazwanym „domenowym spekulantem”, to taka zmiana jak najbardziej mnie cieszy… :-)

mBank wyłącza stary system transakcyjny

Wiedziałem, że ta chwila nadejdzie… Wiedziałem również, że ma to nastąpić jeszcze przed końcem roku – nie zmienia to jednak faktu, że szczęśliwy nie jestem. Z nowego systemu transakcyjnego mBanku korzystam tylko gdy muszę, dla mnie za kolorowo, za reklamowo… ogólnie „za” tam tego wszystkiego, a pieniążki lubią ciszę i spokój…

W każdym razie w serwisie transakcyjnym (starym) pojawiła się wiadomość dotycząca wyłączenia starej wersji systemu:

Minął już ponad rok od udostępnienia klientom mBanku nowego serwisu transakcyjnego. Wszyscy klienci uzyskali dostęp do nowej platformy bankowości elektronicznej i większość z nich loguje się do niej systematycznie.

W związku z tym rozpoczęliśmy docelowy proces wyłączenia poprzedniego serwisu. Odbywa się on stopniowo, a każdy klient jest indywidualnie informowany o dacie wyłączenia.

W Twoim przypadku wyłączenie odbędzie się pomiędzy 9 a 12 grudnia 2014 r.

Może i większość loguje się, ale nie można wykluczyć, że bank im w tym usilnie pomaga – ze strony mBanku raczej traficie do nowej wersji systemu.

Również wpisując „z palca” adres:

 • https://www.mban.com.pl

wydaje się, że bank się ze mną bawi, bo często po pierwszym wybraniu adresu (z zakładki, więc o pomyłce nie ma mowy) trafiam do nowego systemu, i dopiero ponowne wpisanie adresu (wybranie zakładki) pozwala wejść na stronę logowania do starego systemu transakcyjnego mBanku, co widać na załączonym wideo:

Raspberry Pi model A+

Na początku chciałem premierze modelu A+ poświęcić cały wpis – ale w sumie nie ma tu aż tyle nowości, by miało to większy sens.

Raspberry Pi model A+ to podobnie jak B+ lekko zmodyfikowana wersja wcześniejszego modelu, tym razem A. Płytka jest mniejsza (56 x 65 mm), ale nadal do dyspozycji mamy:

 • 256 MB RAM
 • 1 port USB 2.0

Tak jak wcześniejszy model A, tak i tym razem nie mamy portu LAN, procesor (SoC) również pozostał bez zmian… Płytka (Raspberry Pi model A+) kosztuje 20$, a dzięki mniejszemu rozmiarowi i małemu zapotrzebowaniu na prąd może się sprawdzić jako sterownik w niejednym projekcie.

Mobilny Office za darmo

Microsoft ogłosił, że mobilny pakiet biurowy Office będzie dostępny za darmo w pełnej wersji, czyli również z edycją plików.

Oficjalny start aplikacji na urządzenia mobilne (np. z systemem Android) planowana jest na początek przyszłego roku, ale już teraz można zapisać się do testów wersji „preview” za pomocą tego formularza.

Microsoft Office i DropBox

A skoro o pakiecie Office mowa, to warto wspomnieć o planach wprowadzenia z początkiem przyszłego roku do pakietu Office 365 bezpośredniej obsługi plików znajdujących się na dysku sieciowym DroBox.

W połączeniu z bezpłatnym Office na urządzenia mobilne może to być spory cios dla Google i ich dokumentów…

Wiedźmin 3: Dziki Gon – 16 darmowych DLC

Sam wprawdzie za Wiedźminem nie przepadam, to choćby po wynikach sprzedaży widać, że jest spore grono osób myślących inaczej ;-)

W każdym razie studio CD PROJEKT RED ogłosiło plan 16 darmowych dodatków (DLC) do nadchodzącej gry Wiedźmin 3: Dziki Gon:

Program DARMOWYCH DLC do Wiedźmina 3: Dziki Gon składa się z 16 całkowicie bezpłatnych dodatków dostępnych dla każdego gracza, który nabył kopię Dzikiego Gonu. Program obejmuje każdą z platform, na których pojawi się gra, tj. Xbox One, PC lub PlayStation®4, oraz każdą z wersji gry (cyfrową, fizyczną, kolekcjonerską i standardową).

e-ISBN

Wprawdzie numer Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki (ISBN) nie jest prawie wymagany by wydać np. książkę (również w wersji elektronicznej), to jednak bez tego numeru możecie napotkać na problemy przy próbie sprzedaży swojego działa w sklepach (fizycznych, jak i tych wirtualnych).

Numery ISBN (pule) w naszym kraju bezpłatnie przyznaje Biblioteka Narodowa, to od teraz cały proces jest jeszcze łatwiejszy i szybszy – dzięki uruchomionej elektronicznej platformie e-ISBN.

Zamiast rozpisywać się „co i jak” odeślę zainteresowanych do dokumentacji…

Zaplute karły reakcji…

Kilka dni temu pisałem o akcji Zapal Znicz Legioniście, więc kontynuując temat chciałbym zaproponować Wam stronę związaną z Państwem Podziemnym:

Zaplute karły reakcji…
Polskie podziemie niepodległościowe 1944–1956

Na stronie PolskiePodziemie.pl znajdziecie podzielone na rozdziały informacje dotyczące najważniejszych wydarzeń związanych z polską konspiracją niepodległościową w latach 1944-1956, m.in.:

 • Armia Krajowa
 • „Burza”
 • Na Kresach
 • Po „Burzy”
 • „Szestnastu”
 • Do lasu
 • Delegatura Sił Zbrojnych na Kraj
 • Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”
 • Narodowe Zjednoczenie Wojskowe
 • Z nadzieją
 • Ścigają, osaczają, wyłapują
 • W podziemie
 • Ku dyktaturze proletariatu
 • „Wyklęci” w matni
 • Partyzanckie domy
 • Z tarczą na ramieniu
 • Ostatni
 • Ze wspomnień Zaporczyka

Zakładanie konta na „ubezpieczenie grupowe”

Wprawdzie sam jeszcze nie trafiłem na taką próbę, ale z komunikatu jaki pojawił mi się na stronie Meritum Banku trzeba przyznać, że oszuści (zresztą jak zwykle) nie próżnują, i szukają kolejnych metod na zrobienie z Was słupa.

Wystarczy wspomnieć choćby o fikcyjnych oferty pracy, gdzie musimy potwierdzić swoją tożsamość wykonując „niewielki przelew” w rzeczywistości właśnie aktywowaliśmy nowe konto w banku, które wcześniej założył oszust na podstawie przesłanych mu danych w formularzu rekrutacyjnym…

Tym razem Meritum Bank ostrzega o kolejnej sztuczce – nadal mamy fałszywa ofertę pracy, ale przelew musimy wykonać już nie w celu weryfikacji swojej tożsamości, a po to by „opłacenia niewielkiej składki” ubezpieczenia grupowego:

W ostatnim czasie sektor bankowy odnotował przypadki, w których osoby podszywające się pod pracodawców namawiały kandydatów na pracowników do zakupienia nieistniejącego ubezpieczenia grupowego i wykonania przelewu na niewielką kwotę celem opłacenia składki ubezpieczeniowej. W rzeczywistości opisane działania miały na celu wykorzystanie danych osób szukających pracy do zawarcia umowy rachunku bankowego oraz zaciągania pożyczek/kredytów.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
eBook "Uspokój swoje finanse"
Patryk
eBook "Uspokój swoje finanse"