Dopiero co napisałem o tym, jak wyłączyć ulepszone kopiowanie i wklejanie adresów URL w programie Microsoft Edge, a tu niespodzianka – Microsoft w swojej przeglądarce Edge w wersji 89 wprowadził kolejną nowość, o której napiszę. Tym razem jednak niekoniecznie by tę nowość wyłączyć, a wręcz przeciwnie…

Karty pionowe w Microsoft Edge

Napisać, że od dawna pasek zadań w systemie Windows mam przypięty do bocznej krawędzi ekranu, to nic nie napisać. Nawet nie pamiętam już kiedy taką modyfikację u siebie wprowadziłem. Możliwe, że było to nawet jeszcze zanim kupiłem monitor z wyświetlaczem o proporcach 16:10, gdzie – ze względu na to, że więcej miejsca mamy w poziomie niż w pionie, pasek na dole w ogóle wydaje mi się czymś abstrakcyjnym. Zresztą chyba nie tylko mi, bo przez te “kilka lat” przekonałem do tej idei nawet całkiem pokaźne grono znajomych.

Teraz do paska zadań w systemie Windows przypiętego do krawędzi ekranu (lewej na lewym monitorze, prawej na prawym monitorze ;-)) dołączy przeglądarka Microsoft Edge, a konkretnie otwarte karty (strony) w tej przeglądarce:

Nowa opcja nazywa się karty pionowe, i jak widać na animacji powyżej, pozwala za pomocą jednego przycisku, znajdującego się w lewym górnym rogu przerzucić otwarte karty z góry okna przeglądarki, do bocznego paska.

Dla mnie bomba, choć na obecną chwilę mechanizm sprawia wrażenie jakby jeszcze lekko niedopracowanego. Gdy np. wydzielimy kartę do nowego okna, to okno to będzie również działało w trybie kart pionowych, ale gdy w tym oknie zmienimy tryb na standardowy, to nie da się do niego przenieść karty z okna z pionowymi kartami. W drugą stronę, czyli z okna ze standardowy widokiem/ułożeniem kart do okna z kartami pionowymi już taka możliwość jest. Dodatkowo gdy w nowym oknie przejdziemy na standardowy tryb wyświetlania kart, to nie ma powrotu, bo nie ma odpowiedniego przycisku.

Cały czas też/jeszcze się przyzwyczajam (korzystam od rana, ale od rana też z komputera niewiele korzystam ;-)). I to pomimo tego, że jak napisałem – od lat pasek zadań w Windowsie mam na bocznej krawędzi, to jednak lata korzystania z kart wyświetlanych na górze okna przeglądarki zrobiły swoje… W każdym polecam wypróbować pionowe karty w Microsoft Edge (oraz pionowy pasek w Windowsie ;-)), nawet jeśli na początku będzie wydawać się to “nieco dziwne”.

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk