Wpis na specjalne życzenie kolegi, który zapytał jak formatuje karty SD (lub microSD, z których korzystam w Pi od dawna). Wydawałoby się, sprawa prosta, ale jak się okazało, może czasem sprawiać trudności.
Spis treści w artykule
Karta pamięci w Raspberry Pi
W przypadku Raspberry Pi korzystam zazwyczaj z Raspbiana (specjalnie przystosowany Debian), który pobieram w formie obrazu (jakoś nie mogę przekonać się do NOOBSa), który następnie wgrywam na kartę. Po tej operacji na karcie pamięci mamy 2 partycje:
- Partycja startowa „boot” (Windows, FAT)
- Partycja systemowa (Linux)
Z racji tego, że kolega – zresztą tak jak i ja na co dzień – pracuje na komputerze z systemem Windows, to bez dodatkowych programów w menedżerze plików widzi tylko partycję FAT:
Tym samym tylko tą partycję może sformatować, co oznacza, że nieważne ile gigabajtów miała karta, po tej operacji będzie nadal miał dostęp tylko do ~60 MB.
Ale wystarczy choćby uruchomić systemowy aplet zarządzania dyskami, by zobaczyć, że partycja „boot” to tylko mały wycinek (z) karty:
Nic nie stoi na przeszkodzie, by choćby z tego widoku/programu usunąć obie widoczne partycje, i w ich miejsce utworzyć jedną, zajmująca całą dostępną przestrzeń.
SD Card Formatter od SD Association
Ja jednak korzystam z programu SDFormatter (siła przyzwyczajenia), za pomocą którego możemy sformatować kartę pamięci z uwzględnieniem także niewidocznych partycji:
Kluczem do tego jest aktywowanie w ustawieniach opcji „format size adjustment” na „on”, dzięki czemu podczas formatowania z karty zostaną usunięte wszystkie dodatkowe partycje.
- Home Assistant 2024.11, czyli „sekcje” domyślnym widokiem z opcją migracji, WebRTC oraz wirtualna kamera - 1970-01-01
- Black Friday w ZUS, czyli jest jeszcze kilka dni, by złożyć wniosek RWS i skorzystać z wakacji składkowych płacąc ZUS za grudzień 2024 - 1970-01-01
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
Dzień Dobry.
SD_Formatter na WIN7 64 śmigał całkiem prawidłowo a na WIN 8.1 64 nie chce. Czy mogę poprosić o wskazówki?
Pozdrawiam – Krzysztof
Nigdy nie używałem Windowsa 8 (ani 8.1), przeskoczyłem z 7 bezpośrednio do 10, w obu przypadkach x64 i nie miałem nigdy problemów z działaniem tego programu. To co mogę doradzić, to zobacz czy masz najnowszą wersję, spróbuj uruchomić jako administrator (prawym na pliku i „uruchom jako administrator”), spróbuj wersji x86 lub trybu zgodności (choć jak pisałem, na Windows 10 x64 działa bez problemu). Możesz ew. spróbować jakiegoś programu do zarządzania partycjami, chyba nawet systemowy menedżer dysków powinien poradzić sobie z tym…
Dziękuję :) – W7 właśnie mi się wykrzaczył a w „zapasie” był W8/8.1. Pobrałem program przez link ze strony i jakież było moje zdumienie gdy zobaczyłem okrojony interfejs. Nie jestem zbyt biegły w partycjonowaniu, zwłaszcza kart SD. Bardzo było to pomocne. Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam.
Czyli co, udało się? :-)