Jakoś tak kilka, może kilkanaście dni temu, przy piwku gawędziłem z dobrym kolega i wśród tematów pojawił się Netflix. Konkretnie chodziło o dzieci, i jak można by zabezpieczyć pozostałe „niedziecięce” profile tak, by dziecko nie mogło zmienić konta „dziecko” na któreś z konta „dorosłych”. Pojawił się też temat ograniczenia konta – nie tylko „dziecko” – tak, by mogło odtwarzać tylko zdefiniowane (wybrane) filmy i seriale. Pomyślałem, że temat może być ciekawy do opisania i tak trafił na listę tematów. Długą listę. Ale w Netfliksie „właśnie” pojawiła się opcja, na którą sam czekałem – możliwość zabezpieczenia swojego profilu kodem PIN.
Kontrola (nie tylko) rodzicielska w Netflix
Niby drobiazg, i aż dziwne, że tyle czasu trzeba było na to czekać, ale ważne, że w końcu jest – w końcu można zabezpieczyć swój profil kodem PIN. Dzięki temu nie tylko dziecko, ale i np. partner(ka) czy też „współokator(ka)” przypadkowo nam na niego nie wejdzie, i zaraz z „kontynuuj oglądanie” nie będziemy musieli oglądać jakichś dziwnych pozycji… ;-)
Od tego momentu wejście na tak chroniony profil będzie strzegł kod PIN:
Przynajmniej w teorii, bo mój kilkuletni telewizor LG (47LM660S) ze swoją dawno nieaktualizowaną aplikacją do Netfliksa nie tylko nic sobie nie robi z kolejnych nowości, które pojawiają się w tym serwisie, ale też „ma gdzieś” blokadę kodem PIN i bez problemu loguje się na moje konto (zresztą dlatego moje konto jest jako pierwsze, bo w ogóle o czymś takim jak wybór użytkownika mogę co najwyżej pomarzyć ;-)).
Ale skoro przy ograniczeniach w oglądaniu jesteśmy, to nie tylko kod PIN mamy do dyspozycji. Możemy wybrać zakres kategorii wiekowych produkcji, które będą na danym koncie dostępne: dla każdego, 7+, 13+, 16, 18+.
Oprócz tego możemy wskazać konkretne tytuły, które na danym koncie nie będą dostępne, nawet jeśli nie zostaną zablokowane z powodu ograniczeń w kategorii wiekowej:
Jest to na pewno przydatna opcja, choć chyba warto byłoby ją rozwinąć o możliwość przestawienia na działanie odwrotne, tak by na danym koncie były dostępne tylko wskazane pozycje, niezależnie od aktywnych kategorii wiekowych.
Oprócz tego oczywiście cały czas dostępny jest dedykowany profil „dziecko”, gdzie jak sama nazwa wksazuje – dzieci znajdą (tylko) materiały przewidziane dla nich. Co ważne, profil ten nie wlicza się w ogólną liczbę profili (subkont), jakie możemy mieć skonfigurowane na koncie (u mnie 4, nie pamiętam, jak jest w niższych abonamentach).
- Home Assistant 2024.11, czyli „sekcje” domyślnym widokiem z opcją migracji, WebRTC oraz wirtualna kamera - 1970-01-01
- Black Friday w ZUS, czyli jest jeszcze kilka dni, by złożyć wniosek RWS i skorzystać z wakacji składkowych płacąc ZUS za grudzień 2024 - 1970-01-01
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
Jak zablokować urządzenie korzystające z profilu bez zmiany hasła i blokowania profilu kodem PIN?
w serwisie Netflix oczywiście
Chyba się nie da. Można jedynie wylogować wszystkie urządzenia, ale jeśli ktoś zna nazwę użytkownika i hasło, to się i tak połączy ponownie. Chyba że akurat na danym koncie będą testy dodatkowej autoryzacji podczas logowania (przeciwko dzieleniu się kontem Netflix), to będzie wymagany dodatkowy kod, który przyjdzie np. na e-mail powiązany z kontem Netflix.