Ostatnio musiałem przywrócić system operacyjny Windows z kopii zapasowej. I choć przywracałem wszystkie partycje systemowe, więc teoretycznie wszystko powinno działać tak samo jak przed tą operacją spotkała mnie mała niespodzianka podczas uruchamiania Photoshopa…

Photoshop: Nie można otworzyć pliku roboczego

Choć pracuje na wielu programach, to chyba nie ma dnia (roboczego ;-)) gdy nie korzystam z Photoshopa. Nawet większość wpisów na Webinsider.pl w części graficznej powstaje w właśnie w tym programie. I tak, po wspomnionym już przywróceniu systemu z kopii zapasowej, podczas próby uruchomienia programu Photoshop pojawił mi się taki komunikat:

Nie można otworzyć pliku roboczego ponieważ plik jest zablokowany lub nie masz wystarczających uprawnień dostępu. Usuń atrybut pliku Tylko-do-odczytu za pomocą polecenia Właściwości z Windows.

Coś tam poklikałem z uprawnieniami, i… otrzymałem kolejny komunikat błędu:

Nie można zainicjalizować programu Photoshop ponieważ plik jest zablokowany lub nie masz wystarczających uprawnień dostępu. Usuń atrybut pliku Tylko-do-odczytu za pomocą polecenia Właściwości z Windows.

I w wersji angielskiej:

Could not initialize Photoshop because the file is locked or you do not have the necessary access privileges. Use the 'Properties’ command in the Windows Explorer to unlock the file.

I pewnie dalej można by się bawić w modyfikowanie uprawnień plików/katalogów, licząc, że… Ja jednak w takich sytuacjach zazwyczaj usuwam plik preferencji.

Wersja x86:

C:\Users\[NAZWA_UŻYTKOWNIKA]\AppData\Roaming\Adobe\Adobe Photoshop CS5\Adobe Photoshop CS5 Settings\Adobe Photoshop CS5 Prefs.psp

Wersja x64:

C:\Users\[NAZWA_UŻYTKOWNIKA]\AppData\Roaming\Adobe\Adobe Photoshop CS5\Adobe Photoshop CS5 Settings\Adobe Photoshop X64 CS5 Prefs.psp

Oczywiście powyższe ścieżki są prawidłowe dla Photoshopa w wersji CS5, w przypadku innych (np. nowszych) wersji będą wyglądały trochę inaczej. Np. w wersji Photoshop CC 2018 wygląda ona tak:

C:\Users\[NAZWA_UŻYTKOWNIKA]\AppData\Roaming\Adobe\Adobe Photoshop CC 2018\Adobe Photoshop CC 2018 Settings\Adobe Photoshop CC 2018 Prefs.psp

Dodam od razu, że czasem usunięcie tego pliku może rozwiązać również inne problemy z działaniem programu Photoshop, bez potrzeby ponownej instalacji „na czysto”.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk