Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)

Jakiś czas temu, po dłuższej przerwie wróciłem do wtyczki Contact Form 7 jeśli chodzi o podstawowe formularze kontaktowe na stronie Webinsider.pl (ale nie tylko). Dziś, podczas rutynowej kontroli poszczególnych elementów strony zamiast dostępnego pod każdym artykułem formularza „zgłoś błąd na stronie” przywitał mnie błąd 404. Na szczęście dotyczył nie całej strony, ale tylko elementu formularza, który nie był prawidłowo wczytywany…

Contact Form 7 i błąd 404 „Not Found”

Szybko sprawdziłem inne miejsca na Webinsider.pl gdzie korzystam z wtyczki Contact Form 7 do generowania formularzy kontaktowych – we wszystkich innych miejscach formularze działały prawidłowo. Sprawdziłem inne strony, na których korzystam z tej wtyczki – wszystko w porządku.

Tylko zamiast wspomnianego już formularza służącego do zgłaszania błędów w artykułach widziałem coś takiego (spacje po [ o przed ] użyte tylko w wyłącznie po to, by nie „wykonał się” krótki kod):

[ contact-form-7 404 "Not Found" ]

Jakiś czas temu gdzieś obiła mi się informacja, że niebawem wtyczka przestanie obsługiwać krótkie kody (shorcodes) bez parametru „title”, np.:

[ contact-form-7 id="12345" ]

Ale od dawna (jeśli nie od zawsze) stosuje kody z tym parametrem. W przypadku niedziałającego formularza wyglądał on tak:

[ contact-form-7 id="12345" title="Zgłoś błąd na stronie" ]

Sprawdziłem, czy może nie zmienił się tytuł samego formularza – bo od niedawna (nie pamiętam kiedy ta zmiana nastąpiła) musimy nie tylko podawać parametr „title”, ale musi on być zgodny z prawdziwym tytułem formularza. Tu też wszystko w porządku.

Usunąłem polskie znaki – bez zmian. Usunąłem spacje – ruszyło, ale dodawałem kolejne spacje – działało. Dodałem polskie znaki – nadal działało… Odtworzyłem oryginalny tytuł – nadal działało… Więc nie wiem, czy przyczyną były polskie znaki, kilka spacji… W każdym razie po kilku testach zauważyłem, że – przynajmniej u mnie, na testowym formularzu, wstrzykiwanym dodatkowo przez inną wtyczkę pod treść każdego artykułu – problem pojawiał się przy większej liczbie spacji. Choć nie zawsze…

W każdym razie – jeśli u Was zamiast formularza kontaktowego generowanego za pomocą wtyczki Contact Form 7 (WordPress) pojawi się tego typu błąd, to w pierwszej kolejności sprawdźcie czy macie w kodzie wywołującym formularz parametr „title”, czy jest on identyczny z faktycznym tytułem formularza. Jeśli tu wszystko będzie się zgadzać, a zamiast formularza cały czas będzie pojawiał się błąd 404 – spróbujcie uprościć tytuł formularza (pamiętajcie również o zaktualizowaniu kodu wywołującego formularz).

Niestety, ale coraz częściej odnoszę wrażenie, że coś jest nie tak jeśli chodzi rozwój wtyczki, i coraz częściej występują tego typu błędy. Szkoda…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
WordPress: Pierwsze kroki
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)
Patryk
Tworzysz stronę internetową i potrzebujesz pomocy?