Wprawdzie okres szkoły to od dość dawna coraz bardziej mgliste wspomnienie, to do niedawna na swoim telefonie oprócz kalkulatora systemowego miałem zainstalowane również 2 bardziej rozbudowane aplikacje.
Miałem, bo kilka dni temu jedna z tych aplikacji wyleciała z mojego telefonu, bo się okazało, że autorowi jednej z nich coś strzeliło do głowy, i postanowił wzbogacić swoją aplikację o dodatkową opcje/funkcjonalność, która z kalkulatorem nie ma nic wspólnego, a tym samym kalkulator zażądał przyznania mu więcej uprawnień niż wymaga niejedne kombajn do zarządzania telefonem/systemem.
Spis treści w artykule
Scientific Calculator / PowerCalc (Sappalodapps)
Kalkulator Scientific Calculator (PowerCalc) prezentuje się dość przyzwoicie, i choć sam chyba nie miałem okazji wykorzystać go do niczego trudniejszego, to wiedziałem, że w razie czego jest.
Zresztą do niedawna jego ocena w Google Play oscylowała pewnie gdzieś w okolicach 4.5, a więc całkiem nieźle, zwłaszcza jak połączyć to z liczbą pobrań w zakresie 1 000 000 – 5 000 000.
Caller ID w kalkulatorze
Nie wiem co było tego powodem, ale autor (autorzy) aplikacji wpadli na pomysł, że wzbogacą kalkulator (!) o dodatkową funkcję – rozpoznawanie numerów telefonów.
I tym sposobem po aktualizacji aplikacji podczas połączenia przychodzącego zobaczyłem dodatkowy element – z tym, że moją uwagę w tamtym momencie chyba najbardziej przykuła ikona… kalkulatora:
Po zakończeniu połączenia i uruchomienia kalkulatora PowerCalc przywitał mnie ekran z informacją, że teraz mój kalkulator (!) może służyć również do identyfikowania numerów:
PowerCalc teraz ma darmowy identyfikator dzwoniącego. Zidentyfikuje on dla Ciebie osoby dzwoniące – nawet te, których nie masz na swojej liście kontaktów.
Identyfikator Dzwoniącego wyświetli się jako pop-up po rozmowach i możesz go w pełni przystosować do swoich preferencji.
A co gorsze – opcja ta jest automatycznie aktywowana po aktualizacji aplikacji…
Dodatkowe uprawnienia
Oczywiście tego typu funkcja musiała pociągnąć za sobą dodatkowe uprawnienia jakich teraz wymaga aplikacja, a jest tego sporo:
Wersja 1.6.3 ma dostęp do:
Kontakty
- odczytywanie kontaktów
- modyfikowanie kontaktów
Lokalizacja
- przybliżona lokalizacja (na podstawie sieci)
- dokładna lokalizacja (na podstawie sygnału GPS i sieci)
Telefon
- przekierowywanie połączeń wychodzących
- bezpośrednie wybieranie numerów telefonu
- odczytywanie stanu i informacji o telefonie
- odczytywanie rejestru połączeń
- zapisywanie rejestru połączeń
Zdjęcia, multimedia i pliki
- odczytywanie zawartości pamięci USB
- modyfikowanie i usuwanie zawartości pamięci USB
Pamięć
- odczytywanie zawartości pamięci USB
- modyfikowanie i usuwanie zawartości pamięci USB
Informacje o połączeniu Wi‑Fi
- wyświetlanie połączeń Wi-Fi
Identyfikator urządzenia i informacje o połączeniach
- odczytywanie stanu i informacji o telefonie
Inne
- sterowanie wibracjami
- pełny dostęp do sieci
- uruchamianie podczas włączania urządzenia
- renderowanie na innych aplikacjach
- wyświetlanie połączeń sieciowych
Choć ciężko mi pozbyć się wrażenia, że wymagane uprawnienia w niektórych przypadkach zdają się wykraczać nawet poza funkcję Caller ID.
Czemu nie nowa aplikacja?
Nie mam nic przeciwko tego typu programom/aplikacjom – jeśli ktoś potrzebuje tego typu usług, i nie ma nic przeciwko temu, że dane m.in. z jego książki kontaktowej/telefonicznej powędrują w świat to niech korzysta, choć chyba niekoniecznie chciałbym być w książce kontaktowej/adresowej takiego użytkownika…
Ale czemu twórcy kalkulatora postanowili dodać taką zdecydowanie niespotykaną funkcjonalność do kalkulatora?!?
Być może powodem takiego działania jest spora liczba użytkowników kalkulatora, a tym samym od razu gotowa baza klientów usługi Caller ID, która dodatkowo jest automatycznie aktywna po aktualizacji aplikacji!
Ale zdecydowanie lepszym posunięciem byłby np. jakiś komunikat/reklama w ramach kalkulatora, zachęcająca do zainstalowania i przetestowania nowej aplikacji. I patrząc po ostatnich komentarzach widzę, że nie tylko mnie „zaskoczyło” takie działanie twórcy/twórców aplikacji.
RealCalc Scientific Calculator (Quartic Software)
Jako przeciwwagę przedstawię drugą aplikację tego typu, która znajduje się w moim telefonie – RealCalc:
Jak widać główny ekran (m.in. rozłożenie przycisków) jest dość podobny, być może wzorem dla twórców obu aplikacji był jakiś fizyczny kalkulator naukowy…
W każdym razie w RealCal nie znajdziecie funkcjonalności typu Caller ID, a tym samym uprawnienia jakie wymaga aplikacja wyglądają dużo lepiej:
Wersja 2.3.1 ma dostęp do:
Inne
- sterowanie wibracjami
Mam tylko nadzieję, że twórcy tej aplikacji nie wpadną na pomysł, by dodać do swojej aplikacji jakąś oryginalną funkcjonalność…
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01