Swoją przygodę z dronami FPV rozpocząłem w połowie listopada, od zamówienia aparatury (radia) i kupna symulatora (DRL Simulator). Uznałem też, że aparatura raczej powinna być z tych prostszych i mniejszych (w stylu gamepada), bo klasyczne „duże radia” nigdy mi się nie podobały (choć wiem, że wygląd przypominający fragment konsoli sterującej lotem pierwszej rakiety wysłanej na księżyc ma swoich zwolenników ;-)). Jak dodać do tego, że jako standard transmisji wybrałem ELRS (CRSF IS), a do tego chciałem, by nadajnik był wbudowany, a zarazem aparatura działała z symulatorami, to wielkiego wyboru wtedy nie miałem – BetaFPV LiteRadio 2 SE (obecnie właściwie co chwilę pojawiają się tego typu konstrukcje).
Spis treści w artykule
Aparatura LiteRadio i program BetaFPV Configurator
I choć nie jest to najbardziej profesjonalne radio, choć niektórzy narzekają na gimbale (tego mam nadzieję, że na własnej skórze nie doświadczę, bo wymieniłem na halle, jak tylko się pojawiły), to jak dla mnie jest to całkiem przyjemna aparatura.
A z racji tego, że jest tam ELRS, który obecnie bardzo dynamicznie się rozwija, to pojawiają się dość regularne aktualizacje. Do tego, jeśli ktoś chce używać halli, to też musi dokonać aktualizacji oprogramowania. A nawet jeśli ktoś kupił wersję z Frsky zamiast ELRS, a do tego nie zamierza instalować hallowskich gimbali, to może będzie chciał zmienić jakieś ustawienia. Tak czy inaczej, posiadając LiteRadio 2 SE (V2) lub LiteRadio 3 od BetaFPV, najpewniej przyda się program BetaFPV Configurator.
Konfiguracja aparatury BetaFPV LiteRadio
Zaczynamy od podstaw, czyli konfiguracja aparatury (radia) w programie BetaFPV Configurator. W tym celu wystarczy zainstalować sterowniki oraz program BetaFPV Configurator i już można działać – uruchamiamy program, podpinamy do komputera wyłączone radio i…
Przełączamy program z trybu FC na „radio transmitter”, wybieramy port COM (choć najczęściej można ten krok pominąć) i klikamy „connect RC”.
W tym momencie dostajemy dostęp do ustawień radia (aparatury). Nie wiem jak w przypadku modeli z Frsky, ale w przypadku ELRS oprócz standardowych ustawień (kanały, parametry pracy), jedną z przydatniejszych opcji jest fraza parowania (bind phrase), co powala w wygodny sposób łączyć się z każdym dronem, w którym jest ustawiona ta sama fraza.
Aktualizacja aparatury BetaFPV LiteRadio
Trochę trudniejsza jest procedura aktualizacji oprogramowania w BetaFPV LiteRadio (2SE V2, 3). Zaczynamy od tego, że radio uruchamiamy z wciśniętym przyciskiem „setup”, i dopiero w tym momencie podłączamy do komputera, z uruchomioną aplikacją BetaFPV Configurator (aplikacja musi być uruchomiona z uprawnieniami administratora).
Przełączamy program z trybu FC na „radio transmitter”, po lewej stronie wybieramy „firmware flasher”, wybieramy port COM i klikamy „connect”.
Następnie model aparatury (w przypadku LiteRadio 2 SE i LiteRadio 3 z ELRS będzie to końcówka SX1280, w przypadku Frsky będzie to CC2500), oraz wersję oprogramowania (w przypadku aparatury z ELRS wersję 1.x oznaczają też wersje standardu/protokołu ELRS 1.x, i analogicznie 2.x wersje ELRS 2.x), klikamy „load firmaware (online)” lub „load firmaware (local)” jeśli mamy plik na dysku i na koniec „flash firmware”.
Jak widać na powyższym filmie – aktualizacja trwa dosłownie chwilę. Po jej zakończeniu możemy odłączyć radio od komputera, wyłączyć i… dalej zależnie od potrzeb, czy to symulator, konfiguracja czy latanie… ;-)
BetaFPV Configurator nie dla każdego LiteRadio
Na koniec uwaga techniczna, bo choćby wczoraj miałem przypadek kogoś, kto poprosił mnie o pomoc, bo tak jak ja, zakupił do swojego LiteRadio halle, ale nie działały prawidłowo. W normalnej sytuacji oznacza to, że najpewniej trzeba zrobić aktualizację oprogramowania do wersji, która wspiera halle.
Problem tylko w tym, że nie każde LiteRadio 2 SE jest wspierane przez BetaFPV Configurator. I tak było niestety w opisanym przypadku (na szczęście udało się przywrócić do życia radio, przywracając oryginalne oprogramowanie). W przypadku LiteRadio 2 sprawa jest prosta – brak wsparcia dla BetaFPV Configurator. W przypadku LiteRadio 3 sprawa jest równie prosta – jest wsparcie dla BetaFPV Configurator.
Sytuacja komplikuje się w przypadku BetaFPV LiteRadio 2 SE, które występuje w wersji V1 (brak wsparcia) i V2 (wsparcie dla BetaFPV Configurator). Wersja V2 pod klapką komory na baterię ma naklejkę z informacją o wsparciu BetaFPV Configurator:
W przypadku braku naklejki można też spojrzeć na płytę z elektroniką:
W prawym górnym rogu powinien być napis „BetaFPV LiteRadio 2 SE V2”. Oznacza to, że to radio wspiera BetaFPV Configurator. W innym przypadku zostaje ewentualnie wymiana elektroniki na nowszą wersję (obecnie dostępna tylko w wersji ELRS).
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01
Miałeś może przypadek że dlr widzi kontroler lite radio 2 elrs ale nie idzie go kalibrować, program nie widzi ruchów manipulatorów ani przełączania przełączników? Nie mam już na to pomysłu.
Aż takiego doświadczenia nie mam, bo tylko LiteRadio 2 SE i LiteRadio 3 w DRL korzystałem, ale sprawdź, czy w sofcie BetaFPV widać ruchy. Bo nawet jakby to była kwestia kanałów, to jakieś ruchy – dziwne, ale jednak – byłoby widać.