Wprawdzie ciężko nazwać mnie użytkownikiem Facebooka (prędzej Twittera, który dzięki odpowiednio dobranej grupie „obserwowanych” traktuje jako kolejne źródło informacji), to jednak bezpieczeństwo nawet tak – przynajmniej w moim specyficznym przypadku – mało istotnej rzeczy jak moje konto na Facebooku traktuje standardowo, czyli dość poważnie.
Dlatego postanowiłem włączyć również i tu 2FA, czyli dwuskładnikowe uwierzytelnienie (zwłaszcza że pod moim „martwym prywatnym profilem” znajduje się tez strona Webinsidera, gdzie trafiają też informacje o najnowszych wpisach).
Spis treści w artykule
Facebook i Authy
I pewnie o samej aktywacji dwuskładnikowego uwierzytelnienia na Facebooku bym nic nie pisał, bo jest to bardzo proste, nie odbiega niczym od przyjętych standardów – to w moim przypadku problemem okazał się fakt, że standardowo Facebook wykorzystuje do tego kody SMS (nie zawsze mam ten sam numer przy sobie) lub swoją własną aplikację, której na telefonie nie mam.
Ale kilka dodatkowych kliknięć, i udało mi się połączyć autoryzację konta na Facebooku z aplikacją Authy z której korzystam do generowania kodów (programowy token).
Dlaczego Authy?
Za Authy – oprócz tego, że i tak mam ta aplikację zainstalowaną na każdym urządzeniu – przemawia również to, że wszystkie konta synchronizują się między moimi różnymi urządzeniami, więc w przypadku awarii czy utraty jednego z nich (a nawet wszystkich) nie tracę dostępu do generowanych kodów.
Aktywacja dwuskładnikowego uwierzytelnienia
Zaczynamy oczywiście od zalogowania się do naszego konta na Facebooku, następnie:
- Ustawienia > Bezpieczeństwo > Zatwierdzanie logowania
Zaznaczamy pole:
Wymagaj kodu zabezpieczającego w przypadku dostępu do konta z nieznanych przeglądarek
Pojawi nam się ekran informacyjny – co to jest zatwierdzanie logowania:
Gdy wszystko jasne – klikamy „rozpocznij”, i wybieramy „Android, iPhone lub iPod Touch”:
Na razie nie przejmujemy się tym, że mowa jest o aplikacji Facebooka na naszym urządzeniu:
Sprawdź, czy w Twoim urządzeniu zainstalowana jest najnowsza wersja aplikacji Facebook
W tym momencie wyświetli nam się instrukcja, by uruchomić aplikację Facebooka na telefonie:
Oczywiście nie robimy tego, chyba, że zamiast np. Authy chcecie jednak do autoryzacji wykorzystać aplikację Facebooka – ja nie chce, zwłaszcza że jej nie mam…
Uzyskiwanie klucza dla Authy
Gdybym teraz napisał, że „mamy problem”, to wcale nie byłbym w będzie, choć wcale tego problemu nie mamy… ;-)
Jak pewnie niektórzy z Was się już domyślili – klikamy w link:
Masz problem?
I w tym momencie wszystko powinno stać się już oczywiste – za chwilę uzyskamy 16-cyfrowy klucz, który wprowadzimy w aplikacji Authy:
Klikamy „uzyskaj klucz”, i w tym momencie pojawi się nasz prywatny, 16-cyfrowy klucz:
Klucz ten należy dodać do Authy (lub innej aplikacji, z której chcemy korzystać):
Dzięki czemu uzyskamy klucz(e) nie tylko wymagany podczas logowania, ale i w następnym kroku – by potwierdzić prawidłowe skonfigurowanie aplikacji do generowania kodów:
Zostaje jeszcze przyjąć gratulacje od Facebooka:
I od tego momentu możemy korzystać z dwuskładnikowego uwierzytelnienia do naszego konta na Facebooku, korzystając z aplikacji Authy:
Zapasowe kody autoryzujące
Mimo, że z aplikacji Authy możemy korzystać na kilku urządzeniach, między którymi następuje synchronizacja, to może się zdarzyć sytuacja, że będziemy chcieli zalogować się konta na Facebooku np. u znajomych, a akurat nie będziemy mieli przy sobie np. telefonu.
Dlatego warto wygenerować sobie zapasowe kody autoryzacyjne – w tym razem w sekcji „zatwierdzanie logowania” (ustawienia > bezpieczeństwo) klikamy w link „uzyskaj kody”:
Kody możemy wydrukować/zapisać, i np. trzymać w portfelu (choć nie zalecam oznaczać tego typu danych informacjami mogącymi wskazać osobom postronnym z czym mają do czynienia).
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01