Wczoraj moje RSSy zalała informacja o tym, że Facebook otworzył w Warszawie Przestrzeń, czyli miejsce, gdzie „w realu” będzie można uczyć się funkcjonowania „nie w realu”, zapewne najlepiej na Facebooku, zapewne jeszcze lepiej wydając tam kolejne złotówki. W Polsce jest już biuro Facebooka (choć chyba nie wiążą się z tym jakieś dochody z podatków, ale to nie jedyny taki przypadek), a teraz powstał ośrodek wymiany poglądów… Na pewno otwarty nie tylko na te „lewackie” (na pewno ;-)).

Facebook otworzył Przestrzeń w Polsce

Warte podkreślenia jest na pewno to, że jest to pierwszy tego typu obiekt w Europie Środkowo-Wschodniej, i w sumie tyle, bo choć jest to  – potencjalnie – jakieś wyróżnienie dla Polski, to raczej nie ma czym się tu zbytnio podniecać. Oczywiście w „przekazie marketingowym” jest fajnie:

Główną myślą stworzenia Facebooka było zbliżanie do siebie ludzi, niezależnie od tego czy będzie się to działo w środowisku wirtualnym, czy też w „realu”. Dlatego tworzenie takich miejsc jak warszawska Przestrzeń jest uzupełnieniem naczelnej idei naszej firmy

Ale biznes to biznes, a tego Facebook – przynajmniej na razie – nie prowadzi „w realu”. No, ale przynajmniej będzie można wymieniać swobodnie myśli, idee, poglądy:

Przestrzeń ma być bezpiecznym miejscem swobodne wymiany idei i poglądów. Będzie służyła edukacji obywatelskiej i uczyła świadomego odbioru mediów i treści w internecie. Będzie także miejscem spotkań i szkoleń, otwartym na różnorodne inicjatywy społeczne. Dzięki organizowanym wydarzeniom ma wspierać działania lokalnych społeczności oraz inicjatywy na rzecz wspólnego dobra

Powyższy cytat brzmi jeszcze fantastyczniej niż poprzedni, ale – nomen omen – internet pełen jest przykładów, jak bardzo Facebook jest otwarty na wszelkie myśli, idee i poglądy… Wszelki, póki są zgodne z ich poglądami, a te są jakie są… Zobaczymy, mam nadzieje, że się mylę, ale ale obawiam się, że jest to kolejna próba kształtowania umysłów społeczeństwa, tym razem przeniesiona „do reala”.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
WordPress: Pierwsze kroki
Patryk