Nieraz, opisując pewne narzędzia/rozwiązania jako metodę ich instalacji (pobierania) podaje usługę/program Git, dzięki któremu ich najnowsze wersje są pobierane (klonowane) bezpośrednio na komputer/serwer.
I tak przygotowując wpis o bezpłatnych certyfikatach SSL Let’s Encrypt, pomyślałem, że chyba jeszcze nigdy na tej stronie nie opisywałem jak w późniejszym czasie aktualizować pobrane w ten sposób skrypty/biblioteki (np. PHPMailer) do najnowszych wersji – i dziś chciałbym to nadrobić…
Spis treści w artykule
Git – rozproszony system kontroli wersji
Program Git został napisany gdzieś w 2005 roku przez Linusa Torvaldsa (tak, tego od Linuxa), jako narzędzie mające przejąć na siebie m.in. zarządzanie rozwojem projektu jądra systemu Linux, i od tego czasu jest wykorzystywany dość powszechnie do kontroli prac nad wieloma innymi projektami.
Powstały też wyspecjalizowane serwisy, które pozwalają na hostowanie u nich repozytoriów przeróżnych projektów, właśnie przy pomocy Gita, by wymienić choćby 2 najpopularniejsze – GitHub i Bitbucket. I to tyle słowem wstępu – by niepotrzebnie nie przynudzać… ;-)
No to GIT, czyli aktualizujemy
Nie będę rozpisywał się nad pełnymi możliwościami programu (w sumie i usługi) Git, a skoncentruje się tylko i wyłącznie na aktualizacji pobranych skryptów (bibliotek).
Zakładam, że skoro chcecie aktualizować jakiś skrypt (projekt, bibliotekę, program) pobrany za pomocą programu/usługi Git, to macie ten program zainstalowany w swoim systemie…
Jeśli nie, to np. w systemie Debian – na którym opieram większość poradników dotyczących Linuxa – klienta Git zainstalujecie za pomocą polecenia:
sudo apt-get install git
Lub bardziej nowocześnie:
sudo aptitude install git
Repozytorium projektu pobieramy za pomocą polecenia:
sudo git clone [źródła] [katalog docelowy]
Np.:
sudo git clone https://github.com/PHPMailer/PHPMailer /opt/phpmailer
I pewnie tym samym poleceniem można by próbować aktualizować np. użyty w przykładzie PHPMailer, to zdecydowanie lepiej wykorzystać polecenie:
sudo git pull
I choć nie ma tu podanego ani źródła, ani katalogu docelowego, to niestety nie jest to automat, który wie, gdzie w systemie znajdują się pobrane repozytoria i je nam wszystkie zaktualizuje – tak dobrze/wygodnie nie ma, ale to raczej celowe (nie) działania, zważywszy na przeznaczenie narzędzia.
By zaktualizować wybrany skrypt, należy najpierw przejść do katalogu, do którego został pobrany (sklonowany), np.:
cd /opt/phpmailer
I dopiero będąc w tym katalogu, korzystamy z podanego wcześniej polecenia:
sudo git pull
Osobiście korzystam ze skryptu, w którym znajdują się wszystkie projektu pobrane/zainstalowane za pomocą programu Git, dzięki czemu sam proces aktualizacji przebiega szybko i sprawnie.
Nadal głodny (wiedzy)? To też GIT
Zgonie z założeniami ma/miał to być poradnik/wpis na bardzo konkretny temat, i nie zamierzam tego zmieniać.
Ale by nie zostawiać Was z ew. niedosytem wiedzy o samym programie Git, jak i możliwościach, jakie się za nim kryją, odsyłam Was do – moim zdaniem – świetnego poradnika, który w prosty i przejrzysty sposób przedstawia pozostałe możliwości tego narzędzia/programu, i to po polsku…
![(!) Zgłoś błąd na stronie](https://webinsider.pl/wp-content/uploads/2019/12/webinsider_zglos-blad-na-stronie_200x29_888888.png)
![Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?](https://webinsider.pl/wp-content/uploads/2025/12/pomogle-postaw-mi-wirtualna-kawe-202308-6f4e37.png)
- Wtyczka BackWPup w wersji 5.x to doskonały przykład, jak wylać dziecko z kąpielą i z relatywnie świetnego narzędzia zrobić właściwie bezwartościowego gniota - 1970-01-01
- Testowy przelew w Bitcoinach z najniższą prowizją, czyli krótka historia o tym, jak zamroziłem BTC na (ponad) rok - 1970-01-01
- Nowy system kopii zapasowych w Home Assistant 2025.1 to zapewne krok w dobrym kierunku, ale zdecydowanie przedwczesny - 1970-01-01