Robiąc prasówkę czasem muszę zerknąć na strony/portale, gdzie często mamy – moim zdanie – do czynienia z pewnego rodzaju „deficytem merytorycznym”. Dziś trafiłem na kolejne dzieło p. Łukasza Szewczyka, gdzie nie dość, że tytuł jakby „z czapy” (clickbait?), to jeszcze z treści nic nie wynika…

Tajemnicze „koszty bankowe”

Od kilku dni sporo się mówi i pisze o tym, że niebawem – jest szansa, że jeszcze w tym roku – za mandaty drogowe będzie można płacić bezpośrednio podczas kontroli, za pomocą karty płatniczej. I choć nikomu – a zwłaszcza sobie – nie życzę mandatu, to jest to rzecz jak najbardziej słuszna (płatność kartą, nie mandaty ;-)). Nie tylko będzie wygodniej pozbyć się gotówki (może będzie jakiś rabat za płatność na miejscu ;-)), ale i jest szansa, że w jakimś stopniu wpłynie na ściągalność mandatów, i na pewno skorzystają na tym osoby „z zagranicy”, które teraz muszą za mandat płacić gotówką na miejscu, podczas kontroli.

I tu do akcji wkracza p. Łukasz, który alarmuje/ostrzega (dam nawet link, choć…):

Za mandat zapłacimy kartą. Uwaga na „koszty bankowe”

Jest – potencjalnie – groźnie, bo nie dość, że za mandat zapłacimy (kartą), to jeszcze musimy uważać na tajemnicze „koszty bankowe”. Na szczęście artykuł to nie sam tytuł, i być może z (dalszej) treści dowiemy się czegoś więcej na ten temat:

Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia umożliwi Policji oraz innym służbom używanie terminali płatniczych. Dzięki temu, ukarany będzie mógł od razu opłacić mandat na przykład karta płatniczą. Wybór formy płatności będzie zależał od osoby ukaranej. W przypadku płatności kartą, przyjmujący mandat poniesie koszty opłat bankowych.

Pomijając już stylistykę, bo w końcu sam nie jestem polonistą, i też mam czasami z tym mniejsze lub większe problemy (choć na swoją obronę mogę napisać, że przynajmniej nie udaję dziennikarza), to… dalej nie wiadomo co autor miał na myśli.

Serio, w całym artykule na ten temat jest to jedno zdanie:

W przypadku płatności kartą, przyjmujący mandat poniesie koszty opłat bankowych.

No więc by nie pozostawić Was w niewiedzy dodam od siebie, że p. Łukaszowi zapewne chodzi(ło) o to, że wg niektórych z proponowanych zmian koszty związane z autoryzacją transakcji i przekazaniem środków na rachunek bankowy będzie musiała pokryć osoba chcąca zapłacić za mandat kartą (ale jak to ostatecznie będzie to się dopiero niebawem okaże).

Nie będą to zapewne opłaty duże, a na pewnie nie na tyle duże – zwłaszcza w zestawieniu z kwotą mandatów za niektóre wykroczenia – by pisać o tym „alarmującym tonem”, a zarazem ma to sens – niezależnie od wybranej formy płatności do budżetu wpłynie zawsze taka sama kwota. W końcu np. na poczcie też są dodatkowe opłaty (tzw. „koszty pocztowe” ;-)), i też pokrywa je osoba opłacająca mandat.

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk