Choć Firefox nadal dzierży palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o przeglądarki internetowe (przynajmniej u mnie, bo ogólne statystyki nie pozostawiają raczej złudzeń), to przyznam, że jak nie trawiłem Google Chrome, tak z Microsoft Egde pracuje mi się nawet znośnie. Zwłaszcza po wyłączeniu „ulepszone kopiowanie i wklejanie adresów URL”, oraz po aktywacji pionowych kart (do których się jeszcze przyzwyczajam, i to pomimo tego, że w systemie Windows z pionowym paskiem zadań pracuje od lat). Ale jest jeszcze jedna rzecz, którą koniecznie musiałem zmienić – zamykanie okna z wieloma kartami bez ostrzeżenia.

Zapytaj przed zamknięciem wielu kart w Microsoft Edge

I to jest ten element, którego nigdy nie rozumiałem w Chrome, i nie rozumiem, czemu Microsoft modyfikując Chromium pod swoje wymagania (Edge), nie zmienił tego zachowania. Zwłaszcza po aktywacji pionowych kart, gdzie o przypadkowe zamknięcie okna z wieloma otwartymi kartami jest jeszcze łatwiej niż „normalnie”.

Na szczęście taka opcja – ostzrżenie przed zamknięciem okna z wieloma otwartymi kartami – istnieje również w Edge, choć nie tylko jest domyślnie wyłączona, ale też nie ma do niej dostępu w normalnych ustawieniach. Przynajmniej przed aktywacją odpowiedniej „flagi”:

Zaczynamy od wejścia „na adres”:

edge://flags/#edge-ask-before-closing-multiple-tabs

I tam zmieniamy „default” (sic!) na „enabled”. Po tej operacji należy jeszcze ponownie uruchomić przeglądarkę, by w ustawieniach (już tych standardowych) pojawiła się opcja pozwalająca aktywować pytanie przed zamknięciem wielu kart (ten link zadziała tylko w przeglądarce Egde):

Należy wejść w ustawienia, następnie wybrać zakładkę „wygląd” i tam znajdziemy opcję pozwalającą włączyć pytanie, które – moim zdaniem – powinno być aktywne domyślnie („zapytaj przed zamknięciem wielu kart”). Najwidoczniej jednak jakieś mądre głowy uznały, że… ;-P

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej