Do napisania tego wpisu nakłonił (sprowokował) mnie znajomy, który mimo, że do każdego swojego urządzenia (komputer stacjonarny i 2 laptopy) posiada oryginalny system Windows, to z jakichś przyczyn ciągle ma problem z obrazem ISO, który zawsze gdzieś mu wsiąka, a ja dostaje wtedy prośbę o ratunek – dlatego dziś, nie tylko dla niego – będzie o tym skąd pobrać oryginalny obraz ISO systemu Windows 7, 8.1 i 10.

Obraz ISO z systemem Windows

W dawniejszych czasach był zawsze z tym problem, i po ew. kopię trzeba było udać się z odwiedzinami do znajomego, co samo w sobie jest jak najbardziej OK, to często płyta była potrzebna w środku nocy, co już mogło być pewnym problemem.

Obecnie obrazy ISO – a przynajmniej systemu Windows 7, 8.1 i 10 – można pobrać już z internetu, choć w przypadku Windowsa 7 nie każdemu będzie to dane…

Windows 7 – ISO nie dla każdego

Obrazy ISO płyt z systemem Windows 7 znajdziecie na tej stronie – wystarczy podać klucz produktu (klucz seryjny) i wybrać język systemu:

microsoft_windows7_download-iso01

Po weryfikacji klucza pojawi się możliwość pobrania obrazu.

Poniżej test z moim kluczem Windows 7 Ultimate w wersji BOX, stąd też wybór wersji x86 i x64:

microsoft_windows7_download-iso02

A dalej to już z górki – nagrywamy płytę DVD, albo tworzymy bootowalny dysk flash…

Niestety w ten sposób nie pobierzecie obrazów ISO dla kluczy np. OEM/OA (sprzedawanych razem z komputerem), i w przypadku tego typu klucza zostaniecie odesłani do producenta komputera (np. laptopa):

Wprowadzony przez Ciebie klucz produktu dotyczy prawdopodobnie oprogramowania preinstalowanego przez producenta urządzenia. Skontaktuj się z producentem urządzenia, aby poznać opcje odzyskiwania oprogramowania.

OEM, MSDN Academic Alliance (MSDNAA)

Niestety, ale z tej metody nie skorzystają Ci, którzy – przynajmniej teoretycznie – najbardziej by z niej skorzystali, czyli użytkownicy/właściciele laptopów z preinstalowanym systemem operacyjnym (zazwyczaj w wersji OEM), gdzie zazwyczaj w komplecie producent dostarcza masę niepotrzebnych śmieci. Często w takim przypadku instalacja od nowa czystego systemu jest dużo szybsza, niż ręczne kasowanie wszystkich „dodatków”.

Przetestowałem klucze z 3 rożnych laptopów – od wersji Home po Pro. Za każdym razem klucz został zweryfikowany negatywnie, i nie miałem możliwości pobrania obrazu.

Podobnie wygląda sprawa z kluczami uzyskanymi z uczelni, w ramach MSDN Academic Alliance (MSDNAA) – choć tu akurat nie jest to aż takim problemem, bo obrazy ISO pobiera się bezpośrednio w ramach usługi.

Windows 8.1 – bez wykluczeń

Inaczej wygląda sprawa w przypadku gdy potrzebujemy pobrać obraz ISO z systemem Windows 8.1 – tu nie trzeba podawać żadnych kluczy, wystarczy udać się na odpowiednią stronę i pobrać aplikację:

Narzędzie do tworzenia nośników instalacyjnych systemu Windows (MediaCreationTool)

Później wystarczy uruchomić pobrany program, w którym wybieramy język i typ systemu, po czym wystarczy wybrać, czy instalator ma przygotować od razu nośnik USB, czy chcemy zapisać obraz na dysku, w formie pliku ISO:

microsoft_windows8_download-iso01

Windows 10 – tak jak 8.1

W przypadku Windowsa 10 nośnik instalacyjny (DVD lub pamięć flash) przygotujemy tak jak w przypadku Windows 8.1 – za pomocą programu MediaCreationTool, który pobierzecie z tej strony.

microsoft_mediacreationtool_windows10

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej