Gdy dziś rano na moją skrzynkę trafiła wiadomość z serwisu Netflix o problemach z autoryzacją mojej kolejnej płatności za pomocą serwisu PayPal nie spodziewałem się, że będę o tym pisał.

Ale problem okazał się jakby permanentny, a do tego Netflix zaskoczył mnie dość negatywnie przy dodawaniu karty kredytowej, którą postanowiłem dokonać płatności za subskrypcję/abonament (zanim PayPal nie zacznie ponownie działać).

Netflix i płatność PayPalem anulowana

Na dziś (7.) przypada dzień mojej płatności za usługę (abonament/subskrypcję) Netflix, i ostatnio – po pierwszym bezpłatnym miesiącu – nie było z tym żadnych problemów, płatność ładnie zeszła z mojej karty za pośrednictwem serwisu PayPal, bo taką formę comiesięcznej płatności za usługę wybrałem.

Dziś rano otrzymałem wiadomość, że coś poszło nie tak, i nie udało się dokonać płatności:

Please Update Your Payment Method

Dear Patryk,

Sorry for the interruption, but we are having trouble authorizing your PayPal account. Please visit the account payment page at www.netflix.com/YourAccountPayment to enter your payment information again or to use a different payment method. When you have finished, we will try to verify your account again. If it still does not work, you will want to contact PayPal.

Próba ponownej autoryzacji konta PayPal

W pierwszym kroku – po sprawdzeniu, czy wiadomość faktycznie pochodzi od Netflixa – zalogowałem się do serwisu i spróbowałem ponownie aktywować automatyczne płatności cykliczne za pomocą serwisu PayPal.

Niestety mimo kilku prób – i na wszelki wypadek sprawdzenia limitów na karcie kredytowej – za każdym razem otrzymywałem ten sam błąd:

netflix_paypal-error20160307_01

Netflix i karta kredytowa/płatnicza

A, że kolega w podróży, i chętnie by obejrzał jakiś serial – postanowiłem, że dodam kartę, tak by płatność mogła zejść za pomocą tej metody płatności.

Szczęście w nieszczęściu, ale pomyliłem się przy wprowadzaniu numery karty płatniczej, i po stosownym komunikacie mogłem przystąpić do kolejnej próby.

Formularz dodawania karty płatniczej pozwala na zapamiętywanie wprowadzonych danych

Jakież było moje zdziwienie, gdy się okazało, że przeglądarka zapamiętała wszystkie dane wprowadzone wcześniej do formularza – nie tylko imię i nazwisko (czasem się zdarza), ale i numer karty, a nawet kod CVV2 (Card Verification Value 2):

netflix_dodawanie-karty-kredytowej_forumalrz-pamieta-dane

Taka sytuacja chyba nie nie powinna mieć miejsca, i mimo częstych płatności karta pierwszy raz spotkałem się z taką sytuacją, przynajmniej u tak dużego gracza – bo co mi po szyfrowaniu, znaczkach/ikonach potwierdzających bezpieczeństwo jak dane karty zostają zapisane w przeglądarce, bo te pola zostały potraktowane jak zwykłe pola w każdym innym formularzu.

Na wszelki wypadek w ramach testu sprawdziłem w innej przeglądarce – ten sam efekt.

A problem z płatnością jak był, tak… był

A na koniec – mimo dodania poprawnej karty płatniczej – przy logowaniu cały czas witał mnie komunikat informujący o problemach z moją płatnością:

netflix_update-your-payment_20160307

W końcu udało się zapłacić

Po jednej z kolejnych prób (w trakcie „dopieszczania” tego wpisu) ostatecznie się udało – płatność (55,28 zł) została zablokowana na karcie, otrzymałem też potwierdzenie płatności na e-mail.

Z PayPalem nadal problem

Co ciekawe, z PayPalem nadal jest jakiś problem, z tym że teraz nawet nie trafiamy na stronę PayPala, a komunikat o problemach pojawia się już bezpośrednio na stronie Netflixa, jak tylko klikniemy przycisk PayPal:

netflix_paypal-error20160307_02

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej