Jedną z zalet kamer Go Pro jest stabilizacja obrazu, a konkretnie stabilizacja z wykorzystaniem danych z czujników (żyroskopu), czyli ReelSteady GO. To rozwiązanie ma jednak dwa minusy – cenę (99 $) oraz ograniczenie tylko do kamer Go Pro (no i może trzeci minus, to jakby rozwój oprogramowania trochę zanikł). Niedawno pojawiła się alternatywa w postaci programu Gyroflow, który nie tylko jest bezpłatny (open source), ale też współpracuje z kamerami d różnych producentów. Do tego program wychodzi już z wersji beta…

Ostatnio ukazała się wersja 1.0.0-rc1 Gyroflow, czyli „kandydat do wydania”, a więc twórcy uznali, że oprogramowanie jest już na tyle dojrzałe, że można uznać je za skończone. A patrząc po filmach na YouTubie, faktycznie możliwości programu robią wrażenie. Wystarczy obraz wideo z kamery + zapis z żyroskopu i mamy naprawdę dobrą stabilizację.

Co istotne, dane do stabilizacji obrazu, czyli z żyroskopu, nie muszą pochodzić tego samego urządzenia co wideo. Pozwala to za pomocą programu Gyroflow ustabilizować obraz w materiale wideo nagrany np. kamerą podczepioną do drona FPV, za pomocą danych z czarnej skrzynki (rejestratora lotów) kontrolera lotu (FC) drona. Widziałem też film kręcony lustrzanką, do której na górze podpięta była mała kamerka Insta360, tylko po to, by zbierać dane z żyroskopu, które później posłużyły do stabilizacji wideo z lustrzanki. Magia. I to za darmo!

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk