Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)

Gdy w okolicach Czarnego Piątku (Black Friday) i/lub CyberPoniedziałku pojawia się gdzieś artykuł o Divi, można w ciemno założyć, że będzie dotyczył promocji m.in. na motyw Divi do WordPressa. Dlatego postanowiłem trochę to skomplikować i napisać o Divi, ale w trochę innym kontekście. Co nie oznacza, że nie ma aktualnie promocji na Divi, bo oczywiście jest i to z fajnymi bonusami, więc jak ktoś zainteresowany, to zapraszam…

I choć dobra promocja nie jest zła, a taka jak co roku jest i na Divi, to dla mnie ciekawszym wydarzeniem ostatnich dni, związanych właśnie z Divi jest zapowiedź Divi 5.0:

Przy czym jest to dość luźna zapowiedź, bo do premiery Divi 5.0 musimy poczekać do przyszłego roku, i raczej nie będzie to początek roku. I choć Divi 5.0 ma właściwie nie zawierać nowych opcji, to być może jest to najważniejsza aktualizacja tego motywu, bo w pewnym sensie mogąca przesadzić o zachowaniu przez Divi bardzo znaczącej pozycji na rynku.

Bo choć Gutenberga cały czas uważam za produkt w wersji co najwyżej beta, do tego nie odpowiada mi jego obsługa, to nie ma co ukrywać – jest to przyszłość WordPressa, bo od dawna właściwie wszystkie aktualizacje WordPressa niestety są właśnie podporządkowane rozwojowi Gutenberga, gdy cały czas na wdrożenia czeka dużo sensowniejszych rzeczy. I do podobnego zdania doszli twórcy Divi, bo widać, że właśnie na integrację z Gutenbergiem (edytorem blokowym) kładziony jest/będzie duży nacisk.

I pomimo pewnego rodzaju niechęci do Gutenberga, to akurat ta informacja mnie ucieszyła. Bo oznacza, to, że być może w przyszłości nie będzie trzeba porzucać Divi, na rzecz edytora blokowego, a będzie można korzystać z edytora blokowego wewnątrz edytora Divi.

Do tego mają zniknąć krótkie kody (shortcodes), na podstawie których działa Divi Buider, a które obecnie nie są najlepszą i najbardziej wydajną metodą generowania treści w WordPressie. Zamiast nich Divi Builder ma przejść na JSON, czyli tak, jak robi to Gutenberg. Co oprócz wspomnianej współpracy Divi Buildera z Gutenbergiem, powinno też pozytywnie wpłynąć na szybkość stron opartych o Divi, jak i umożliwić łatwiejsze tworzenie nowych modułów nie tylko przez autorów motywu, ale też i przez zewnętrznych autorów.

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)
Patryk
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)