Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)

Pojawiła się kolejna aktualizacja wtyczki Tutor LMS (2.2.4), a co ważniejsze również Tutor LMS Pro, bo większość zmian opisywanych w tym artykule właśnie tej wersji dotyczy i tylko w wersji płatnej jest dostępna (jeśli nie masz wersji pro, to zapraszam do naszego sklepu internetowego, po zakup wdrożenia w bardzo dobrej cenie). Zmiany te dotyczą wideo w lekcjach, i choć może nie są to zmiany rewolucyjne, to miałem kilka wdrożeń, gdzie wśród wymagań pojawiały się właśnie one. A od teraz nie trzeba będzie już kombinować…

Tutor LMS Pro 2.2.4 z kilkoma ważnymi nowościami w kontekście lekcji wideo

Nie ma co czarować, ale każdy, kto pracował z wtyczką Tutor LMS do WordPressa, i tworzył w niej kurs internetowy, raczej zauważył, że twórcy kładą tu mocny nacisk na wideo w lekcjach. Czasem nawet za mocny, bo przecież wbrew obecnej modzie, nie każdy kurs internetowym ma sens w wersji wideo. Dlatego nie dziwi, że wraz z aktualizacją 2.2.4 pojawiło się kilka ważnych zmian właśnie w kontekście obsługi wideo w lekcjach.

Pierwsza zmiana to możliwość ustawienia w ilu minimum procentach materiał wideo musi być obejrzany, by można było oznaczyć lekcję jako ukończoną i przejść do kolejnej.

W ustawieniach Tutor LMS Pro, w menu „kurs”, w sekcji „lekcja” pojawiła się nowa opcja: Video Lesson Completion Control:

Co istotne, opcja ta jest dostępna tylko wtedy, gdy tryb przechodzenia kursów mamy ustawiony na „strict” (ścisły):

Po aktywacji opcji „Video Lesson Completion Control” automatycznie aktywowana jest kolejna nowość, czyli blokada możliwości przewijania materiału wideo do przodu. Co jest logiczne, bo skoro wymagamy, by lekcja była obejrzana np. w 80%, to jednym z elementów kontroli tego jest brak możliwości przewijania wideo do przodu.

Po kilku testach mogę napisać, że działa to dobrze, jedyny minus – a właściwie jeden z dwóch, ale o drugim za chwilę – to że jest to ustawienie globalne, czyli nie można zarządzać tym z poziomu ustawień danego kursu. A wystarczyłaby choćby opcja do wyłączenia trybu ścisłego dla danego kursu…

Oprócz tego są jeszcze dwie mniejsze nowości związane z wideo w lekcjach. Pierwszą z nich jest ukrycie m.in. logo YouTuba przy korzystaniu z odtwarzacza Tutor LMS dla filmów hostowanych w serwisie YouTube (niezmienne polecam do tego Vimeo, ale YouTube ma tę zaletę, że jest bezpłatny ;-)). Druga, chyba zdecydowanie ważniejsza nowość, to w końcu odtwarzacz zapamiętuje miejsce, w którym zostało przerwane odtwarzanie materiału wideo w ramach lekcji.

No i tak dochodzimy do drugiego minusa związanego z omawianymi nowościami, czyli na obecną chwilę nawet nie tyle, że brak tłumaczeń na język polski komunikatów o braku możliwości przewijania i konieczności obejrzenia wymaganego procenta materiału, bo do tego akurat wtyczka Tutor LMS chyba przyzwyczaiła każdego. Ale brak w ogóle na obecną chwilę możliwości dokonania takiego tłumaczenia samemu. Przynajmniej standardowymi metodami, przez edycję pliku z tłumaczeniami.

Na koniec przypominam, że zmiany dotyczą tylko wersji płatnej, a więc Tutor LMS Pro, i jeśli nie masz wersji pro, to zapraszam do naszego sklepu internetowego, po zakup wdrożenia w bardzo dobrej cenie, lub do bezpośredniego kontakt z nami…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)
Patryk
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)