eBook "Uspokój swoje finanse"

Od dziś możecie zlecić przygotowanie i rozliczenie rocznej deklaracji podatkowej (PIT-37) Urzędowi Skarbowemu, który za Was wszystko wypełni – przynajmniej jeśli chodzi o dane dotyczące dochodów, bo resztę – zwłaszcza ulgi – musicie podać sami. Wróżek jeszcze tam nie mają… ;-)

Wniosek PIT-WZ, czyli Urząd Skarbowy rozlicza PIT-37

Sam wprawdzie nie skorzystam, bo PIT przy działalności rozliczam razem z  książkowością, w serwisie wFirma, ale patrząc na znajomych, których prośba o rozliczenie im PITa rocznego stała się już swego rodzaju „świecką tradycją” każde dodatkowe ułatwienie na linii podatnik-urząd przyjmuje z otwartością i radością.

Od dziś do rozliczenia rocznego PITa (PIT-37) możecie zlecić urzędowi (systemowi, bo raczej nikt nie robi tego ręcznie), a to wszystko przez internet, bez wychodzenia z domu.

Kto może skorzystać z PIT-WZ?

Możesz złożyć PIT-WZ, jeśli jesteś podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i uzyskujesz dochody wyłącznie od płatników (w tym organów rentowych). Nie ma przy tym znaczenia, czy rozliczasz się sam, czy wspólnie z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Z pomocą przychodzi nowy formularz internetowy (wniosek) PIT-WZ:

Wprawdzie musicie podać wszystkie swoje (niezbędne) dane, oraz ulgi, z których ewentualnie zamierzacie skorzystać:

Jakie dane wpisujesz do PIT-WZ?

  • dane identyfikacyjne, takie jak w każdym składanym zeznaniu PIT (twoje, a jeśli rozliczasz się wspólnie  z małżonkiem, to także dane małżonka) oraz informacje:
  • o kosztach uzyskania przychodów (czy korzystasz z podstawowych, czy podwyższonych, czy też o wysokości wydatków faktycznie poniesionych)
  • czy korzystasz z ulgi rehabilitacyjnej,
  • o składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, jeśli chcesz zwrotu nieodliczonej  ulgi na dzieci (gdy kwota przysługującego odliczenia z tytułu ulgi jest wyższa od kwoty odliczonej chcesz zwrotu nieodliczonej ulgi na dzieci możesz uzyskać zwrot do wysokości wykazanych w PIT-WZ składek),
  • o liczbie dzieci i ich danych identyfikacyjnych, a także o kwocie ulg na dzieci
  • o nr KRS wybranej organizacji pożytku publicznego, jeżeli chcesz przekazać jej 1% podatku należnego
  • o adresie poczty elektronicznej, na który urząd skarbowy prześle informację o sporządzeniu twojego zeznania podatkowego.

Za to odpada przepisywanie (i ew. sumowanie) kolejnych pozycji z deklaracji PIT-11, co wprawdzie do trudnych nie należy, ale sporo osób reaguje jakby alergią na samą tylko myśl o tym, zwłaszcza przy więcej niż jednym „stosunku pracy”, czyli umowie:

Jakie są korzyści ze złożenia PIT-WZ?

W ten sposób oszczędzisz czas i minimalizujesz ryzyko popełnienia błędów w zeznaniu rocznym, które wynikają choćby z przepisywania danych z informacji od płatników (np. z PIT-11) czy błędów rachunkowych. Samodzielne wypełnienie zeznania podatkowego i załączników, w których wykazywane są ulgi, nierzadko sprawia problemy podatnikom. Ponieważ urząd skarbowy wypełni za ciebie zeznanie, to rozliczenie się drogą elektroniczną zajmie ci nie więcej niż kilka minut.

Oczywiście nie jest to jedyna metoda elektronicznego składania deklaracji, i jak chwile „pobawiłem się” formularzem to mam wrażenie, że właściwie tyle samo czasu zajęłoby mi samodzielne przygotowanie deklaracji, ale jak już wspomniałem – odpada Wam zabawa w przepisywanie (i ew. sumowanie) kwot z deklaracji PIT-11.

Deklarację/wniosek PIT-WZ złożycie przez internet, i przy odrobinie szczęście na tym koniec:

Jak złożysz PIT-WZ i jak go podpiszesz?

Wniosek o sporządzenie zeznania możesz złożyć wyłącznie elektronicznie. Zrobisz to za pośrednictwem Portalu Podatkowego lub systemu e-Deklaracje albo bankowości elektronicznej (wybranego banku krajowego lub – w przyszłości – spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej).

Jeśli składasz PIT-WZ przez Portal Podatkowy lub e-Deklaracje to pamiętaj, aby podpisać go za pomocą:

  • kwoty przychodu za rok 2015 lub
  • podpisem elektronicznym.

Jeśli składasz wniosek za pośrednictwem Portalu Podatkowego, będziesz go mógł podpisać również Profilem Zaufanym. Założenie takiego profilu w swoich systemach transakcyjnych oferują banki: PKO Bank Polski (wraz z Inteligo), Bank Millennium i ING Bank Śląski przez system Moje ING.

Jeśli składasz PIT-WZ przez stronę PKO Banku Polskiego (wraz z Inteligo), BGŻ BNP Paribas (wraz z BGŻOptima) i Raiffeisen POLBANK, skorzystaj ze standardowych danych uwierzytelniających (czyli np. loginu i hasła), które te banki na co dzień stosują do weryfikacji posiadaczy rachunków.

Gdzie znajdziesz przygotowane zeznanie podatkowe?

Urząd w ciągu maksymalnie 5 dni prześle na podany przez ciebie we wniosku PIT-WZ adres poczty elektronicznej e-mail z linkiem do sporządzonego zeznania podatkowego. Po kliknięciu w link oraz wprowadzeniu kodu otrzymanego wraz z linkiem będziesz mieć dostęp do swojego zeznania podatkowego w systemie teleinformatycznym.

Możesz zaakceptować lub odrzucić przedstawione zeznanie. Masz na to czas do upływu terminu składania zeznań – w 2017 r. to 2 maja. Jeżeli nie podejmiesz w tym terminie żadnych czynności, twoje zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane.

Więcej informacji na temat wniosku PIT-WZ, jak i całej procedurze znajdziecie na stronie Ministerstwa Finansów…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
eBook "Uspokój swoje finanse"
eBook "Uspokój swoje finanse"