Dziś fundacja odpowiedzialna za rozwój Raspberry Pi przedstawiła moduł pozwalający zmienić Raspberry Pi w odbiornik naziemnej telewizji cyfrowej. Nie jest to coś, czego się spodziewałem, ale jeśli połączyć to z możliwością przesyłania sygnału dalej – przez LAN/internet – to ma to nawet sens…
Raspberry Pi TV HAT
Moduł TV HAT podłączamy do złącza GPIO (zabiera wszystkie PINy), w zamian otrzymujemy możliwość podłączenia anteny cyfrowej telewizji naziemnej (DVB-T i DVB-T2), co umożliwi nie tylko wyświetlanie TV na podłączonym monitorze (lub TV, choć w takim przypadku to raczej sztuka dla sztuki, chyba, że mamy TV bez tunera DVB-T), ale również przesyłanie sygnału dalej, przez sieć LAN/internet.
Gdy zobaczyłem na blogu Raspberry Pi artykuł o module DVB-T (Sony CXD2880) do Raspberry Pi, to w pierwszej chwili uznałem, że OK, kolejna ciekawostka. Ale gdy przeczytałem, że w taki sposób możemy przesyłać obraz do innych urządzeń (Raspberry Pi z modułem TV HAT robi za serwer streamingowy) to pomyślałem, że… nie wiem, czy sam się nie skuszę, zwłaszcza że moduł kosztuje niecałe 22 $ (choć wiem, że można też używać tunerów na USB).
With the board, you can receive and view television on a Raspberry Pi, or you can use your Pi as a server to stream television over a network to other devices. The TV HAT works with all 40-pin GPIO Raspberry Pi boards when running as a server. If you want to watch TV on the Pi itself, we recommend using a Pi 2, 3, or 3B+, as you may need more processing power for this.
Nie będę (na tym etapie) opisywał szczegółowo jak taki moduł się sprawuje, jak go skonfigurować i ustawić streaming, bo na obecną chwilę wiem tyle, ile przeczytałem w oficjalnej dokumentacji/instrukcji…
- Home Assistant 2024.11, czyli „sekcje” domyślnym widokiem z opcją migracji, WebRTC oraz wirtualna kamera - 1970-01-01
- Black Friday w ZUS, czyli jest jeszcze kilka dni, by złożyć wniosek RWS i skorzystać z wakacji składkowych płacąc ZUS za grudzień 2024 - 1970-01-01
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
Moduły via USB jednak wyjdą chyba lepiej, wiedząc iż tak naprawdę potrzebujesz jednego HAT na jeden multiplex, czyli w polskich warunkach to min 4 urządzenia.
Nie bardzo rozumiem dlaczego miałbym potrzebować więcej modułów TV HAT? Tak samo jak nie potrzebuje 4 tunerów na USB, czy 4 tunerów w TV (pomijam np. możliwość nagrywania jednego kanału i oglądania innego, bo w takim przypadku 2 się przydają). No chyba, że chcesz tak na poważnie dystrybuować sygnał(y) DVB-T przez sieć… Wtedy faktycznie Raspberry Pi + tunery na USB (np. Media-Tech MT4171) sprawdzą się lepiej ;-)
Dokładnie, chodzi mi o coś więcej niż TV-Box i tu nie jest ograniczeniem oglądanie 2 kanałów na jednym tunerze, bo możesz ich oglądać nawet do 8 sztuk. Ale o odbieranie sygnału z więcej niż dwóch multiplexów jednocześnie.
Tak, to miałem na myśli – różne MUXy. No to jeśli przesył całej dostępnej oferty, to faktycznie jeden tuner to będzie mało i wtedy zamiast zaprezentowanego wczoraj TV HAT lepiej skorzystać – jak piszesz – z tunerów na USB. Zwłaszcza, że do Pi podłączysz jeden TV HAT (po GPIO), a portów USB masz więcej. I taki tuner (na USB) wyjdzie dużo taniej niż 4 x Pi + TV HAT, a oprogramowania w obu przypadkach możesz użyć tego samego (Tvheadend).
Z tego co kiedyś patrzyłem, to pod PRi pewnie pociągną 2 tunery USB (3 na upartego), ale to chyba było na RPi2, nie wiem jak teraz z RPi3.
PS. Znasz jakaś sensowną płytkę z USB3 lub SATA – Na NAS?
Tu (udało mi się odszukać, bo tak kojarzyłem, że gdzieś właśnie takie rozwiązanie z tunerem co wcześniej podałem widziałem) przykład Pi 3 + 3 tunery na USB.
Co do płyty głównej… hm… Szczerze, to nic konkretnego nie przychodzi mi do głowy. Pewnie jakaś mała, może z Atomem, tak by grzała się sama z siebie jak najmniej, i energii nie żarło to za dużo. ARM to (chyba) jeszcze za wcześnie…
Ja się opieram na tym:
https://www.youtube.com/watch?v=KI0LuIcFM98
I tam gość testował, ile tych tunerów faktycznie jest w stanie pociągnąć jedno urządzenie – tz. u siebie na PC obierał wszystkie sygnały.
Po dacie przy filmie zakładam, że to będzie Raspberry Pi 3. W wersji B+ sporo zmienili, więc całość powinna działać jeszcze sprawniej (mam Pi 3 B+, i faktycznie działa lepiej od „zwykłej trójki”, zwłaszcza transfer po LANie).