Komunikacja mobilna w ultranowoczesnej technologii 5G – choć brzmi to, jak bardzo odległa przyszłość, łączność 5G już teraz dostępna jest między innymi w Polsce. Czym różni się od dotychczasowych standardów, których funkcjonowanie oparte było na 2G, 3G, a następnie 4G? Jak dzięki niej może zmienić się świat? Sprawdźcie!

Technologia 5G – oficjalna demonstracja możliwości

Niemal nieograniczone możliwości sieci 5G zostały po raz pierwszy zademonstrowane w Tallinie podczas Szczytu Cyfrowego Unii Europejskiej. W ramach eksperymentu utworzono sieć w porcie położonym w Tallinie, przy czym dostęp do niej uzyskali wyłącznie pracownicy (załoga statku), systemy informatyczne, a także pasażerowie. Celem tego testu było sprawdzenie, o ile szybszy może być nowoczesny internet 5G przy jednoczesnej poprawie jakości połączenia.

Co ciekawe, próba działania nowej technologii przebiegła pomyślnie, podobnie, jak pokaz zdalnego sterowania koparką przemysłową (przez gogle VR), obsługiwaną przez sieć 5G. W praktyce oznacza to dużo większe bezpieczeństwo m.in. dla operatorów ciężkich sprzętów, ale też imponującą prędkość przesyłu danych. Zdaniem ekspertów, technologia 5G da nieosiągalną dotychczas możliwość pobrania ulubionego filmu zaledwie w… kilka sekund. Jak się bowiem okazuje, najnowocześniejsza sieć 5G może być nawet do 100 razy szybsza od znanej już 4G.

Sieć 5G – globalne korzyści

Ultranowoczesna sieć 5G to w obecnych czasach konieczność, niezbędna do dalszego rozwoju cywilizacyjnego. Może nie tylko zrewolucjonizować życie pojedynczych użytkowników, ale także przyczynić się do diametralnych zmian w gospodarce, społeczeństwie, świecie urządzeń IoT i pomóc udoskonalić tak nowatorskie projekty, jak choćby autonomiczne samochody.

Nieoficjalnie mówi się o tym, że technologia 5G to jedno z najbardziej przełomowych odkryć XXI wieku, które wpłynie także na rozwój cyfrowych kompetencji w tak ważnych branżach, jak służba zdrowia, rolnictwo czy powstawanie nowych miejsc na rynku pracy.

Służba zdrowia

W tym przypadku sieć 5G może przyczynić się np. do dynamicznego rozwoju telemedycyny. Dzięki rewelacyjnej jakości połączeń internetowych oraz możliwości zdalnego sterowania maszynami, przeznaczonymi do wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, lekarze będą mogli przeprowadzać operacje (przy użyciu zdalnie sterowanych robotów) bez względu na odległość, dzielącą go z pacjentem.

Rolnictwo

LTE 5G już w niedalekiej przyszłości może przyspieszyć i usprawnić wiele kluczowych procesów w globalnej produkcji rolnej. Czujniki wilgotności gleby czy jej nasłonecznienia będą automatycznie przesyłać dane do aplikacji, która następnie wyliczy np. dawkowanie witamin oraz innych składników, kluczowych do prawidłowego wzrostu roślin. Technologia 5G może więc w widoczny sposób przyczynić się do zmniejszenia strat w produkcji, ograniczenia stosowania pestycydów i innych substancji, które mogą być szkodliwe dla zdrowia konsumentów.

Nowe miejsca pracy

Ultranowoczesna technologia 5G w niedalekiej przyszłości przyczyni się również do zmian na rynku pracy. Powstaną nowe zawody, produkty i usługi, a tym samym zwiększy się zapotrzebowanie na specjalistów z odpowiednimi kompetencjami. Dzięki sieci 5G łatwiejsza będzie również nauka i wykonywanie nowych zawodów, a popularyzacja pracy zdalnej, otworzy możliwości podejmowania zatrudnienia w najodleglejszych zakątkach świata – bez konieczności przeprowadzki.

Więcej szczegółowych informacji na temat LTE 5G i możliwości, jakie daje, można znaleźć na stronie internetowej https://www.t-mobile.pl/pl/oferta_specjalna/5g-lab.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Gościnny artykuł sponsorowany