Wprawdzie usługa Trello jakoś nie doczekała się jeszcze dedykowanego tylko jej wpisu (choć było blisko nie raz, choćby po niedawnym przejęciu przez Atlassian), to „gościnnie gościła” już nie raz, choć zazwyczaj były to role drugo-, czy nawet czwartoplanowe. Tym razem jakby się jednak udało, choć nie będzie o samej usłudze (polecam, jest to od dawna jedno z moich podstawowych narzędzi).

Trello Desktop

Od wczoraj (albo niedzieli) testuje aplikację Trello zainstalowaną na moim komputerze, i mam z nią jeden problem – o ile ponoć była to jedna z najczęściej zgłaszanych sugestii do autorów, to sam jakoś nie odczuwałem nigdy specjalnie wielkiego dyskomfortu z tego powodu, że takiej aplikacji nie było. Ale skoro się pojawiła, skoro tyle osób jej wyczekiwało, to postanowiłem i ja ją zainstalować (aplikacja dostępna jest na komputery z systemem Windows i Mac/OS X).

Po instalacji uruchamiamy aplikację – czeka nas małe intro/wprowadzenie, po czym wystarczy zalogować się do swojego konta:

I w tym momencie przed nami pojawia się Trello, w wersji dobrze znanej z przeglądarki:

Mamy tu identycznie wyglądający układ tablic, same tablice, pojedyncze karty – słowem to samo co w wersji znanej z przeglądarki, tylko ubrane w aplikację na komputer. Oczywiście nie jest to zarzut do aplikacji – wręcz przeciwnie, bo dzięki temu od razu możemy przystąpić do standardowej pracy…

Paws for Trello

Podobieństwo aplikacji do wersji znanej wynika zresztą nie tylko z faktu, że autorzy aplikacji postanowili celowo wzorować się na wersji webowej by usprawnić przełączanie się między aplikacją a stroną internetową. Tak naprawdę aplikacja Trello na komputer, to zapewne znana wielu użytkownikom Trello aplikacja Paws for Trello – do niedawna jeszcze płatna, teraz, jako oficjalny klient dostępna bezpłatnie.

Dodatkowo sama aplikacja została przygotowana z wykorzystaniem platformy Electron (ostatnio to jakiś standard) , za pomocą której w relatywnie prosty sposób można przygotować aplikacje działające na różnych systemach operacyjnych, korzystając z JavaScript, HTMLa i CSSa – stąd też aż takie podobieństwo strony internetowej i samej aplikacji.

Oczywiście aplikacja Trello Desktop (Paws for Trello) to nie tylko trochę inna przeglądarka, w której uruchomiono stronę internetową. Bo choć główny mechanizm działania aplikacji można do tego porównać, to mamy tu też typowe dla aplikacji funkcje – natywne powiadomienia, pracę na wielu oknach, czy nowe skróty klawiszowe:

Akcja Windows Mac
Pokaż Trello (gdy uruchomione) Ctr + Alt + T Cmd + Opt + T
Dodaj kartę do Trello (gdy uruchomione) Ctr + Alt + Spacja Cmd + Opt + Spacja
Strona główna (lista kart) Ctr + Shift + B Cmd + Shift + B
Karty użytkownika Ctr + Shift + M Cmd + Shift + M
Ustaw tablicę jako domyślną Ctr + Shift + D Cmd + Shift + D
Otwórz domyślną tablicę Ctr + D Cmd + D
Otwórz ulubioną tablicę Ctr + 1-9 (od 1 do 9) Cmd + 1-9 (od 1 do 9)
Kopiuj URL tablicy lub kart Ctr + Alt + C Cmd + Opt + C
Otwórz URL tablicy lub karty Ctr + Alt + V Cmd + Opt + V
Poprzednia tablica Ctr + [ Cmd + [
Następna tablica Ctr + ] Cmd + ]

Po więcej informacji na ten temat odsyłam Was na stronę Trello, oraz do wpisu poświęconego aplikacji na ich blogu…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk