Wprawdzie wpis dotyczący DigitalOcean miał kończyć “ukierunkowany przegląd nowości”, ale nasz “menedżer tematów” krzyczy mi, że jeszcze kilka notatek o Windows 10 jest oznaczonych jako “pilna prasówka” – więc wyjścia nie ma, trzeba brać się do pracy… ;-)

Raspberry Pi i Windows 10

Zacznę od tematu który był już poruszany, przy okazji prasówki dotyczącej Raspberry Pi – zgodnie z zapowiedziami pojawił się Windows 10 (m.in.) na Raspberry 2, czyli Windows 10 IoT Core.

Jest to specjalna dystrybucja przygotowana specjalnie na potrzeby “internetu rzeczy” (Internet of Things/IoT), i na razie można ją uruchomić właśnie na Raspberry Pi 2 i MinnowBoard MAX.

windows-10-iot_raspberry-pi-2_201509

Po dodatkowe informacje odsyłam do wcześniejszego wpisu…

Windows 10 – SuperAdmin Panel (GodMode)

O tzw. SuperAdmin Panel/GodMode też już pisałem – choć w kontekście starszych systemów (Windows 7 i Vista). Co istotne, opcja ta działa również w najnowszym systemie Microsoftu, czyli Windows 10:

windows-10_godmode-panel

Jest to “specjalna wersja panelu sterowania”, gdzie znajdziemy wszystkie większość opcji związanych z ustawieniami systemu operacyjnego i komputera.

Tworzenie skrótu

Aby skorzystać z opcji “Wszystkie zadania” nie trzeba wykonywać jakiś trudnych i ryzykownych operacji,  np. na rejestrze.

Wystarczy w dowolnym miejscu, np. na pulpicie stworzyć nowy folder, i nadać mu odpowiednią (wartość) nazwę:

Panel.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

Zamiast “Panel” można dać dowolną nazwę, ważne by po nazwie znalazł się ciąg znaków:

.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

Jeśli ktoś nie potrzebuje tworzyć katalogu, a chce tylko “zajrzeć na chwilę”, by sprawdzić na własne oczy jak to wygląda, może w pasku adresu lub w “Uruchom” (Windows+R) wpisać następującą wartość:

shell:::{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

Pojawi się okno “wszystkie zadania”, identyczne z tym co można uzyskać przez utworzenie folderu.

Po więcej informacji – ponownie – odsyłam do wcześniejszego wpisu…

Windows 10 i WUDO, czyli Windows Update Delivery Optimization

Na ten temat powstało wiele mitów, o czym miałem okazję przekonać się choćby podczas ostatniej wizyty “wspierającej” u znajomych ;-)

Z zasady WUDO ma sprawić, że aktualizacje systemu będą pobierane szybciej, zwłaszcza w ramach sieci LAN – poszczególne komputery będą pobierać niezbędne pliki od siebie wzajemnie, zamiast z serwerów Microsoftu.

WUDO a internet mobilny

To co głównie interesowało moich “rozmówców”, to ew. zabieranie pakietu danych w przypadku korzystania z internetu mobilnego. Bo domyślnie WUDO nie działa tylko w ramach sieci LAN, ale niczym Bittorent (sieć P2P) dzielimy się plikami z innymi…

Ale bez obaw – nowe wersje systemu Windows potrafią wykryć typ połączenia, i gdy jest to “mobile” ograniczają swoje funkcje, które mogły by narazić nas na dodatkowe koszty.

Mobilne WiFi

Choć może się zdarzyć – np. w przypadku korzystania z mobilnego routera WiFi, że system nie wykryje prawidłowo tego, że jest to połączenie mobilne, a więc należy “ograniczyć apetyt na dane”.

Połączenie taryfowe

W takim przypadku warto ustawić dane połączenie jako “połączenie taryfowe”:

Ustawienia > Sieć i Internet > Wi‑Fi > Opcje zaawansowane.

Za pomocą przełącznika w obszarze Ustaw jako połączenie taryfowe oznacz połączenie Wi-Fi jako taryfowe.

Wyłączenie/modyfikacja WUDO

Zawsze też możemy zmienić ustawienia WUDO:

  • Ustawienia > Aktualizacje i zabezpieczenia > Opcje zaawansowane > Wybierz sposób dostarczania aktualizacji

Możemy całkowicie wyłączyć WUDO, lub wybrać jedną z 2 opcji:

  • Komputery w mojej sieci lokalnej
  • Komputery w mojej sieci lokalnej i Internecie

windows-10_aktualizacje-wudo

Jak korzystacie z komputera stacjonarnego o “nie najsłabszym” łączu, ne ma co “żyłować”, można zostawić opcje domyślne… W innym wypadku – jeśli macie więcej niż 1 komputer – warto zostawić aktywną opcję pobierania aktualizacji w ramach sieci LAN.

UTW4, czyli Ultimate Windows Tweaker 4 for Windows 10

Sam z tego programu (na razie?) nie korzystam – i ogólnie jestem dość sceptyczny… Nie dlatego, że program nie działa – to raczej kwestia tego, że jako użytkownik “bardzie zaawansowany” zbyt często jestem proszony o naprawy systemów (komputerów) wynikające z nierozważnego używania tego typu programów.

windows-10_ultimate-windows-tweaker-4_security-privacy

Na szczęście, UWT4 przy uruchomieniu generuje punkt przywracania systemu, więc w razie co…

Ale jeśli nie planujecie nic nabroić (;-)), to ten program może być dla Was interesującą pozycją – z jednego miejsca zmienicie wiele ustawień, w tym tych mniej dostępnych “standardowymi metodami” (np. poprzez panel sterowania).

Program pobierzecie z tej strony…

Fake Windows Update Screens

A na deser coś co pomoże Wam ubarwić trochę dzień, zwłaszcza w “corpo” – robiąc dowcip koledze, który wbrew “polityce bezpieczeństwa” odszedł od komputera nie blokując komputera:

fakeupdate-net

Wystarczy wybrać odpowiedni odnośnik – odpowiadający systemowi operacyjnemu, i ustawić przeglądarkę w tryb “pełnoekranowy” (F11) :-)

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk