Dawno, dawno temu, choć według kalendarza to w sumie to nie aż tak dawno, bo raptem kilka miesięcy temu, aktywowałem sobie subskrypcję Xbox Gamme Pass za 4 zł na pierwszy miesiąc, głównie by pograć ze znajomymi w drugą odsłonę genialnej gry Overcooked, którą (jedynkę) swego czasu można było dostać za darmo w Epic Games. Pech chciał, że zbiegło się to w czasie ze sporą rewolucją w moim życiu, więc wiele sobie nie pograliśmy, ale ze względu na relatywnie niski abonament za usługę po okresie promocyjnym, czyli 18,99 zł, postanowiłem zostawić aktywną subskrypcję. Trochę liczyłem na to, że uda się „niebawem” ogarnąć całe zamieszanie, a trochę nie chcąc stracić postępów w (drużynowej) grze. I tak obserwowałem jak przez kilka kolejnych miesięcy, na początku każdego miesiąca Microsoft potrąca mi z karty 18,99 zł, a ja liczę, że już niebawem… I faktycznie, z początkiem listopada się to skończyło, bo zamiast 18,99 zł z karty zeszło 39,99 zł, bo jak doczytałem, skończył się jakiś okres promocyjny, po pierwszym okresie promocyjnym (4 zł za pierwszy miesiąc). Nie pozostało mi w takim przypadku nic innego jak… jednak pobrać jakąś grę, by ten niespodziewanie wyższy, ale już poniesiony koszt sobie spróbować jakoś zrekompensować.

Lokalizacja zapisywania nowych treści w systemie Windows 10

Pewnie gdyby to był koniec tematu, to by skończyło się „tylko” na poważnym zastanowieniu, czy w moim przypadku, płacenie prawie czterech dych miesięcznie, za usługę, z której właściwie nie korzystam ma (dalszy ;-)) sens. Ale to nie koniec tej historii, stąd i ten artykuł… ;-)

Poszukiwania gry do pobrania – by ew zagrać w coś, gdy drużynowo w Kucharzyki się nie da – nie trału długo, bo właściwie od razu wybór padł na najnowszą odsłonę serii Wasteland (Wasteland 3), i na deser jeszcze Worms W.M.D, tak by było coś „na szybko do przegryzienia”. Co jak się okazało zapoczątkowało pasmo „przygód”, bo prawie 40 GB (Wasteland 3) okazało się nazbyt wielkim przesyłem jak na mojego aktualnego operatora i posiadaną taryfę (niestety cały czas męczę się na internecie mobilnym, a sensownego i prawdziwego (!) internetu mobilnego bez limitu w normalnej cenie obecnie brak) i wpadłem w lejek mniej więcej w połowie pobierania, przez co proces można było sobie darować, bo na lejku to otworzenie zwykłej strony WWW czasem bywa problemem, a co dopiero pobranie brakujących 20 GB.

Ale w tym miesiącu również praca „w naszym małym biurze” wymaga trochę większych transferów, więc po ok dniu zmagania się z lejkiem postanowiłem podłączyć dodatkową kartę, oczywiście również z tzw. nielimitowanym internetem z limitem GB i lejkiem wiszącym na jego końcu. Ale że limit nowy, do tego na dniach podstawowa karta odzyska „wigor” (zacznie się nowy okres rozliczeniowy), to uznałem, że wrócę do tematu Wasteland 3. Wznowić pobierania się tym razem niestety nie udało, a więc nie zostało nic innego, jak ponowne pobranie i instalacja gry.

I tak dochodzimy do kolejnej niespodzianki, i to tej, z powodu której powstał (pomysł na) ten artykuł, bo w aplikacji Windows Store, która obsługuje m.in. gry w ramach subskrypcji Xbox Gamme Pass mogłem wybrać jako docelowy każdy dysk, poza dyskiem D, który właśnie jest przeznaczony dla gier (po coś ten dysk SSD PNY XLR8 CS3030 500 GB jest w końcu ;-)). Zaskoczyło mnie to o tyle, że przy wcześniejszym podejściu, raptem dzień czy dwa dni wcześniej, takiego problemu nie było. Problemem nie leżał również w wolnej przestrzeni, bo tej było aż nadto…

Na szczęście niedawno z ciekawości błąkałem się po zakamarkach systemowych ustawień, którym wprawdzie daleko jeszcze do „klasycznego” panelu sterowania, ale z każdą (większą) aktualizacją pojawiają się tam nowe opcje, nawet jeśli zazwyczaj nie są tak spektakularne jak „natural filters” w nowym Photoshopie (22, czyli 2021, czyli 22 ;-)).

I jest tam opcja, pozwalająca m.in. wskazać domyślne miejsce do zapisywania nowej zawartości, m.in. takiej, jak nowe aplikacje:

Tak więc wchodzimy kolejno w:

  • Ustawienia -> System -> Pamięć -> Zmień lokalizację zapisywania nowej treści

Tam wybieramy interesujący element, w moim przypadku „nowe aplikacje będą zapisywane w”, i zapisujemy zmiany.

I w sumie to tyle, w moim przypadku pomogło, ponownie mogłem wybrać dysk D (a wcześniej pomimo kilku prób – i to połączonych z restartem komputera – jak dysku D na liście nie było, tak nie było). Przynajmniej przy grze Wasteland 3, bo już Worms W.M.D zainstalowała mi się samoistnie, bez pytania o takie „szczegóły” jak miejsce instalacji… ;-)

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk