Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce (kurs)

Napisała do nas czytelniczka, z jak jej się wydawało nietypowym problemem: nie może w ustawieniach WordPressa zmienić języka na polski, choć jest pewna, że w pliku konfiguracyjnym (wp-config.php) na pewno nie ma nic poza standard. Przetestowała też wyłączenie wszystkich wtyczek – dalej ten sam problem. W dalszej kolejności zmieniła motyw, i dopiero ta operacja pomogła. Gdy przeczytałem, że chodzi o motyw Divi (od Elegant Themes), od razu wiedziałem, co jest (prawdopodobną) przyczyną opisanej sytuacji…

Opcja tłumaczenia w motywie Divi/Extra a język w WordPressie

Rozwiązanie problemu jest banalne, ale zanim do tego dojdziemy, to postaram się opisać problem bardziej szczegółowo. Zwłaszcza że już zrobiłem grafiki… ;-)

Obecnie język WordPressa możemy zmienić bezpośrednio w ustawieniach, w sekcji „ogólne”, gdzie mamy do wyboru całą listę języków. Zazwyczaj operacja działa ta bezproblemowo. Co więcej – od jakiegoś już czasu każdy użytkownik może sobie samodzielnie ustawić język panelu wg własnych preferencji.

W przypadku, o którym wspomniała czytelniczka, wyglądało to jednak tak:

Po wybraniu języka polskiego i zapisaniu zmian system dalej wyświetlał jeżyk angielski, jako domyślny. Przy czym sam WordPress wyświetlał się po polsku, a tylko wtyczki, które pobierają język z ustawień, wyświetlały teksty po angielsku. Np. w WooCommerce:

Jak już wspomniałem, gdy przeczytałem, że mamy tu do czynienia z motywem Divi, to od razu wiedziałem, w czym problem, bo sam z tego motywu korzystam, i sam często wyłączam w nim – przynajmniej na czas mojej pracy – tłumaczenia, które są… hm… średnie, i często wprowadzają więcej zamieszania, niż pomagają.

By rozwiązać problem, wystarczy… wyłączyć opcję „disable transaltions”:

Od tego momentu zmiana języka w WordPressie powinna być możliwa, a tym samym wtyczki korzystające z tego ustawienia będą również działać w języku polskim (oczywiście o ile mają odpowiednie pliki językowe):

I choć rozwiązanie wydaje się banalne, to jeśli dobrze pamiętam, gdy pierwszy raz sam na to trafiłem, to chwilę zajęło mi odszukanie przyczyny, bo wprawdzie kojarzyłem, że ustawienia motywu (Divi) mam po angielsku, ale łączyłem tego z aż tak dużą integracją w samego WordPressa. Zwłaszcza że sam WordPress wyświetlał komunikaty po polsku, a tylko wtyczki jakby się uparły, że nie będą widzieć plików językowych.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce (kurs)
Patryk
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce (kurs)