Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)

Ostatnio zapytała mnie koleżanka o dwie niby proste rzeczy związane z WordPressem – o to, jak zrobić, by po wejściu na stronę (domenę) wyświetlała się od razu konkretna strona – jako strona główna. Do tego chciałaby na stronie mieć bloga, coś tam nawet napisała, ale nie wie jak wyświetlić te wpisy na stronie, i co dodać do menu, by tam pojawiła się taka pozycja jak blog, z listą wpisów. No i by ogólnie coś z robić z menu, bo teraz są tam jakby przypadkowe strony, w przypadkowej kolejności…

Nawigacja w WordPressie

Domyślnie – przynajmniej na standardowych motywach – WordPress wyświetla na start stronę archiwum, z listą ostatnich wpisów. Każda dodana strona pojawia się też automatycznie w menu (jeśli nie utworzyliśmy i ustawiliśmy własnego menu lub we własnym menu zaznaczyliśmy, że chcemy by strony były dodawanego niego automatycznie), co zazwyczaj wygląda co najmniej przypadkowo, a na pewno mało profesjonalnie.

Jest to może jeszcze do przyjęcia, o ile mowa o prostym blogu, nietechnicznym. Ale już w przypadku np. strony firmowej zdecydowanie lepiej ustawić ręcznie, która strona ma być traktowana przez WordPressa jako strona główna, oraz – gdy na stronie mamy aktualności lub bloga w formie wpisów – która strona ma odpowiadać za wyścielenie archiwum z wpisami. Nie zapominając o menu, dzięki któremu osoby odwiedzające naszą stronę mogą sprawnie po niej nawigować.

Strona główna wyświetlana

Gdy już mamy utworzoną (i opublikowaną) stronę, która ma być stroną główną naszego WordPressa, to idziemy do sekcji „czytanie” w ustawieniach głównych, gdzie znajdziemy pozycję „strona główna wyświetlana”:

To, co nas interesuje praktycznie zawsze (poza sytuacjami, gdy chcemy prostego bloga, bez własnej strony głównej) jest opcja:

  • Statyczna strona -> Strona główna

Wybieramy w tym miejscu stronę (wcześniej utworzoną i opublikowaną!), która ma być przez WordPressa traktowana jako strona główna, czyli pokazywana na start, oraz po kliknięciu odnośnika do strony głównej, np. w logo.

Jeśli dodatkowo chcemy mieć bloga lub aktualności, to również w tym miejscu możemy wskazać stronę, która będzie wyświetlała archiwum z wpisami:

  • Statyczna strona -> Strona z wpisami

Strona ta również wcześniej musi być utworzona i opublikowana. Nazwa dowolna, np. blog, aktualności… Co nam pasuje. Zawartość tej strony nie ma znaczenia (zostawiamy pustą), bo WordPress wykorzysta ją tylko jako punkt zaczepienia, i w jej miejsce podstawi archiwum z ostatnimi wpisami.

W przypadku niektórych motywów sekcja ta może wyglądać trochę inaczej, bo mogą pojawić się tam elementy specyficzne dla danego motywu. Np. w przypadku motywu Extra – na którym działa Webinsider.pl – wygląda to tak:

Oprócz standardowych opcji WordPressa mam możliwość wybrania strony głównej zbudowanej z elementów specyficznych dla tego motywu, dzięki czemu mogę nadać jej bardziej „magazynowy” kształt.

Menu w WordPressie

Gdy już mamy utworzone strony (np. strona główna, blog/aktualności, czy choćby kontakt) to warto zapanować nad menu. Nie tylko by strony wyświetlały się tam w wybranej przez nas kolejności (zazwyczaj odnośnik do strony głównej skrajnie z lewej strony, a np. do strony kontakt przy prawej krawędzi), ale ogólne, by były tam widoczne tylko te strony, które faktycznie chcemy by były w menu.

W tym celu przechodzimy do sekcji „menu” w ustawieniach wyglądu strony:

Zaczynamy od utworzenia menu, które następnie przypisujemy do odpowiednich miejsc w motywie (ustawienia menu), oraz dodajemy pozycje, które chcemy by w menu były.

Mogą to być strony (najczęściej), poszczególne wpisy (rzadko), własne odnośniki (dość często), czy też inne pozycje, zależnie od tego, co oferuje nasz motyw oraz zainstalowane wtyczki. Z tego miejsca można też dodać np. kategorię lub tag do menu naszej strony.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)
Patryk
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)