Tworzysz stronę internetową i potrzebujesz pomocy?

Pewnie dla nikogo nie będzie niespodzianką, że staram się na bieżąco monitorować działanie nie tylko serwerów, ale i stron, które są na nich skonfigurowane. W tym celu korzystam zarówno z wyspecjalizowanego oprogramowania instalowanego bezpośrednio na serwerze, jak i zewnętrznych serwisów świadczących usługi tego typu.

Oprócz tego, mam kilka skryptów, które w sposób niezależny monitorują najważniejsze parametry serwera, oraz sprawdzają (kontrolują) działanie poszczególnych stron i usług.

Dziś chciałbym Wam przedstawić jeden ze stosowanych przeze mnie sposobów, na monitorowanie działania stron opartych o WordPressa.

Czy (mój) WordPress działa?!

Skrypt odpytuje (odwiedza) specjalnie do tego celu przygotowaną stronę, na której szuka zdefiniowanego słowa, którego brak, lub wyświetlenie jakiejkolwiek innej zawartości powoduje przesłanie wiadomości z odpowiednią informacją.

Wprawdzie można do tego wykorzystać dowolnie wybraną stronę, na której skrypt będzie poszukiwał zdefiniowanej zawartości (np. tekst w stopce), to ja zazwyczaj – by niepotrzebnie nie obciążać serwera/łączy – korzystam w tym celu ze specjalnie przygotowanej strony, która wyświetla tylko i wyłącznie zdefiniowany tekst/wyraz.

Jeśli tekst jest poprawny – wiem, strona działa prawidłowo, czyli działa każdy element niezbędny do prawidłowego działania strony (domena, webserwer, usługa PHP i MySQL (baza danych), oraz konfiguracja strony jest poprawna (wp-config.php)).

Własny szablon strony

W tym celu korzystam z własnego szablonu strony – wystarczy, że w katalogu z wykorzystywanym motywem/szablonem (jak zawsze – polecam korzystać z szablonów/motywów potomnych) utworzycie katalog „page-templates”, czyli całość będzie wyglądała np. tak:

/wp-content/themes/nazwa-motywu/page-templates

W katalogu tym tworzymy plik o nazwie „wordpress-status.php” (nazwa przykładowa, możecie użyć własnej) o takiej zawartości:

<?php
/**
 * Template Name: WordPress Status
 */
echo "OK";

Strona z naszego szablonu

Teraz wystarczy tylko utworzyć nową stronę w WordPressie, i jako wybrać „WordPress Status”:

wordpress_nowa-strona_status-page

Dzięki temu wywołanie adresu tej strony (oczywiście po jej opublikowaniu) wyświetli tylko i wyłącznie tekst „OK”  – oczywiście jeśli wszystko jest OK, czyli działa prawidłowo nie tylko serwer i PHP, ale i MySQL, jak i sam WordPress.

Monitorowanie

Monitorować możecie własnym skryptem, czy za pomocą którego z serwisów oferujących tego typu usługi – ja mogę polecić np. bezpłatny Uptime Robot (bezpłatnie macie 50 monitorów, minimalny czas między testami to 5 minut).

Zresztą w ten sam sposób (własny skrypt, lub np. Uptime Robot) możecie monitorować strony ze statusem pracy serwera…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
WordPress: Pierwsze kroki
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)
Patryk
Tworzysz stronę internetową i potrzebujesz pomocy?