W połowie czerwca napisałem artykuł o tym, że jeśli ktoś szuka hostingu dla płatnych materiałów wideo zdecydowanie lepiej sprawdzi się płatna oferta Vimeo niż np. serwis YouTube. Jednak podmiotów świadczących tego typu usługi (hosting wideo) cały czas przybywa, bo i rynek cały czas rośnie, cały czas się rozwija, i wymaga coraz więcej. Niedawno do tego grona dołączył serwis Cloudflare, ze swoją usługą Stream…

Cloudflare Stream

W przypadku YouTube za możliwość umieszczenia i dystrybucji treści nie płacimy nic, a nawet możemy coś zarobić dzięki reklamą. I o ile serwis ten sprawdzi się jeśli szukamy zasięgów, to już dużo gorzej wypada, gdy chcemy jakieś treści dystrybuować komercyjnie. Właściwie nie ma żadnych sensownych opcji, które mogłyby w tym pomóc.  tu wkraczają serwisy typu Vimeo, gdzie wprawdzie dodatkowe opcje są dostępne w płatnych planach, to gdy ktoś decyduje się np. na sprzedaż kursu wideo, to nie ma co nawet się zastanawiać.

Teraz do tego grona dołączył serwis Cloudflare, z którego sam korzystam, choć nie do dystrybucji materiałów wideo. Bo Cloudflare to m.in. usługa CDN, serwer DNS, oraz ochrona stron WWW i serwera, i to za darmo. Teraz do tej (i tak niepełnej listy) można jeszcze dołożyć przechowywani i streaming materiałów wideo.

Znajdziemy tu wszystkie najważniejsze opcje, takie jak:

  • Możliwość ograniczenia domen, na których można umieścić wybrany materiał wideo
  • Odtwarzacz HTML 5 z pełnymi opcjami personalizacji
  • Obsługę za pomocą API
  • Rozbudowane statystyki

Brakuje może jeszcze nadawania na żywo, ale to ponoć ma się niebawem również pojawić…

Cennik usługi Cloudflare Stream

Na stronie Cloudflare jako zaletę usługi wymieniają również jej koszt oraz model rozliczeniowy:

  • 1 $ za każde 1000 minut wyświetleń (wszystkich filmów)
  • 5 $ za każde 1000 minut przechowywanego na serwerach Cloudflare materiału wideo

Za odtworzenia płacimy po zakończeniu okresu rozliczeniowego (postpaid), natomiast przestrzeń wybieramy z góry, deklarując ile minut potrzebujemy (przestrzeń również rozliczana jest w minutach):

Najmniejsza jednostka to 1000 minut, co kosztuje 5 $ miesięcznie. Oczywiście w razie potrzeby w każdej chwili można to zmienić, wybierając wielokrotność 1000 minut/5 $.

Może trochę szkoda, że najmniejszą dostępną opcją jest 1000 minut, co zapewne w przypadku wielu jest wielkością zdecydowanie za dużą, ale z drugiej strony opłata w wysokości 5 $ miesięcznie nie jest też wartością specjalnie zaporową – w tej kwocie na konto wgramy ponad 16 godzin materiału wideo, czyli nawet całkiem rozbudowany kurs online.

Do tego oczywiście należy doliczyć koszty związane z wyświetleniami, czyli 1 $ za każe 1000, czyli za niecałe 17 godzin, co daje ok 20 groszy za każdą obejrzaną przez widza godzinę naszych materiałów.

Być może od razu w tym momencie u kogoś pojawią się obawy, że np. jakiś nasz konkurent mógłby zachować się nieetycznie, i na nasze filmy napuścić boty, które będą 24 godziny na dobę oglądać udostępniane materiały, nabijając nam rachunek. Oczywiście jest taka możliwość, ale… co jak co, ale zakładam, że jednak Cloudflare umie takie działania wyeliminować…

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk