Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce (kurs)

Wczoraj dostałem prośbę dotycząca pewnej modyfikacji w sklepie internetowym opartym o wtyczkę WooCommerce do WordPressa. Sprawa dotyczyła tłumaczeń na dodatkowe języki, i cała operacja wykonywana jest za pomocą wtyczki WPML (WordPress Multilingual Plugin), która wprawdzie nie należy do moich ulubieńców, to jednak trzeba uczciwie przyznać, że oferuje naprawdę pokaźny zestaw opcji, który powinien być wystarczający w większości – nie tylko standardowych – zastosowań. Przy tej okazji zwróciłem uwagę na zapowiedź zmian w cenniku wtyczki (tak, wtyczka jest płatna).

Wtyczka WPML bez planu „dożywotniego” (płatność jednorazowa)

Wtyczka obecnie dostępna jest zarówno w modelu subskrypcyjnym (opłata pobierana rocznie), jak i w wersji z jednorazową płatnością – płacimy raz, odpowiedni wyższą kwotę, ale nie musimy później martwić się dodatkowymi opłatami. Zawsze gdy mam taką możliwość, i wiem, że z danego rozwiązania będę korzystał dłużej niż… to wybieram właśnie opłatę jednorazową, i każdemu też to polecam. Zwłaszcza, że bardzo często – tak jak w przypadku wtyczki WPML – są to zazwyczaj też najbardziej rozbudowane pakiety.

I tak obecnie możemy nabyć 2 pakiety płatne rocznie – podstawowy za 29 #, oraz pełny za 79 $ dolarów. Do tego dochodzi pakiet płatny jednorazowo, oczywiście zawierający wszystkie opcje za 195 $:

  • Multilingual Blog za 29 $ rocznie
  • Multilingual CMS za 79 $ rocznie
  • Multilingual CMS Lifetime za 195 $, płatne jednorazowo

O ile w przypadku, gdy komuś wystarczy pakiet podstawowy (29 $) przejście na pakiet „dożywotni” za 195 $ może wydawać się (za)dużym przeskokiem, to gdy ktoś rozważa zakup pakietu za 79 $, warto rozważyć, czy nie lepiej dołożyć, i kupić wersję „dożywotnią”, co przyniesie nam finansowe korzyści w niespełna 3 lata korzystania z wtyczki.

I zdaje się, że tak samo pomyśleli autorzy wtyczki, z tym, że w ich przypadku – co logiczne – dolary, które zostaną w naszej kieszeni nie trafią do ich kieszeni, stąd zapewne decyzja, że od maja 2018 pakiet „dożywotni” znika. W końcu (prawie każda) firma chce zarabiać, a w przypadku tego pakietu, już po 3 latach zarabia tylko klient:

Why WPML needs to make this change?

Today WPML is doing fine. We have strong development and support teams and we’re living up to our obligations. Every year, we have more clients and more websites to support. Our support team started with just one person and today includes over 35 people, speaking 10 languages. If we sell more Lifetime accounts, at some point in time we will not be able to afford the support that our clients need. Annual renewal payments for updates and support will prevent us from running into this situation. More clients > more websites > more supporters.

I tak od maja 2018 będziemy mieli do wyboru 3 plany, płatne (co)rocznie:

  • Starter za 29 $ w pierwszym roku, i 21 $ w każdym kolejnym (odnowienie)
  • Standard za 79 $ w pierwszym roku, i 59 $ w każdym kolejnym (odnowienie)
  • Agency za 159 $ w pierwszym roku, i 119 $ w każdym kolejnym (odnowienie)

Jeśli chodzi o 2 pierwsze pakiety, to „przełożenie” ze starych (obecnych) planów jest chyba oczywiste, bo kwoty są identyczne… Jest jednak jeden haczyk, i to nie byle jaki. Obecnie każdy z planów – nawet najtańszy – pozawala na korzystanie z wtyczki na nieograniczonej liczbie stron. Wraz z nowymi pakietami to się zmieni, w końcu najdroższy pakiet musi się czymś wyróżniać. I wyróżnia się tym, że mamy tu nieograniczoną liczbę (ilość ;-)) stron, na której możemy z wtyczki korzystać:

  • Starter: 1 strona
  • Standard: 3 strony + Advanced Translation Editor
  • Agency: nieograniczona liczba stron + Advanced Translation Editor również dla 3 dodatkowych użytkowników (tłumaczy)

I tak pakiet najdroższy, który jako jedyny będzie pozwalał na korzystanie z wtyczki na dowolnej liczbie stron będzie kosztował 159 dolarów… za pierwszy rok, potem 119 $ każdy kolejny.

Rozumiem, że autorzy chcą zapewnić sobie stałe źródło dochodu, i w tym przypadku pozbycie się pakietu „dożywotniego”, płatnego jednorazowo 195 $ ma sens. Trochę mniej rozumiem to, że 2 najniższe pakiety będą aż tak limitowane jeśli chodzi o liczbę stron, no ale wtedy kto normalny brały nadchodzący najdroższy pakiet. Ale być może nie trzeba było go wprowadzać, być może wystarczyło zostawić 2 subskrypcyjne pakiety, które obowiązują obecnie, i tylko wywalić pakiet najdroższy,z  jednorazową opłatą…

W każdym razie, jeśli ktoś z Was korzysta z wtyczki WPML (lub zastanawia się nad zakupem), to być może warto rozważyć szybkie przejście na najdroższy pakiet z jednorazowo opłatą, póki jeszcze jest. Zwłaszcza, że ma być on honorowany również po zmianach:

Current Lifetime account holders

If you already have a Lifetime account, you keep getting updates and support without any renewal payments. You already paid for it.

Jest to opłacalne zwłaszcza, gdy z wtyczki zamierzasz korzystać na większej liczbie stron. Ba, w przypadku gdy ich liczba będzie większa niż 3, to nawet nie ma co się zastanawiać, bo po zmianach i tak będziesz musiał wybrać najdroższy pakiet, tylko, że będzie on już płatny w cyklach rocznych.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce (kurs)
Patryk
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce (kurs)