Wczoraj było o ataku phishingowym na użytkowników oficjalnego forum mBanku – dziś znowu będzie o finansach, ale tym razem zdecydowanie pozytywnie. Jakieś 2 dni temu swoją premierę miała usługa BLIK – nowy system płatności mobilnych, który ma chyba sporą szansę przebić się do szerszego grona użytkowników…
Spis treści w artykule
BLIK – Polski Standard Płatności
BLIK to nowy (choć wcześniej mogliście go już znać pod innymi nazwami, w ramach oferty konkretnego banku, i… Biedronki) sposób płatności mobilnych przygotowany w ramach grupy Polski Standard Płatności z (chyba) inicjatywy PKO Banku Polskiego, na podstawie odpowiedniej licencji NBP. Całość bazuje na rozliczeniach w ramach istniejących rozwiązań Elixir i Express Elixir.
Jak to działa?
By dokonać płatności wystarczy uruchomić aplikację naszego banku (o ile bierze udział w projekcie) i wygenerować jednorazowy, 6-cyfrowy kod który należy przekazać sprzedawcy. W tym momencie zlecenie trafi do systemu, i w aplikacji pojawią się szczegóły transakcji wraz z przyciskiem akceptacji:
Sam pomysł, jak i częściowo usługa nie jest nowa – już od jakiegoś czasu działają w Polsce podobne systemy, najczęściej oferowane dla swoich klientów przez konkretny bank… I to jest chyba największa zaleta systemu BLIK – już na starcie mogą z niego korzystać klienci kilku banków, a lista ta zapewne nie jest jeszcze zamknięta:
Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank (również Orange Finanse), PKO Bank Polski (również Inteligo)
Gdzie zapłacisz BLIKiem
Kolejną zaletą BLIKa ma być szeroki wachlarz miejsc, w którym jest lub ma się pojawić możliwość płatności za jego pomocą – z BLIKa skorzystamy:
- W terminalach POS w sklepach stacjonarnych
- W bankomatach (wypłata bez karty)
- W maszynach samoobsługowych, opłatomatach
- W sklepach internetowych
Oczywiście nie od razu w każdym sklepie, nie od razu w każdym bankomacie – ale liczba punktów/urządzeń obsługująca płatności za pomocą BLIKa ma stale rosnąć. Na razie są to terminale eService (ponoć nie wszystkie) oraz First Data. Internetowo zapłacimy tam, gdzie płatności obsługuje DotPay lub PayPro (Przelewy24).
Czek BLIK
Dla mnie to chyba czek BLIK jest tym, z czego zapewne najczęściej będę korzystał – wystarczy w aplikacji mobilnej (przykład będzie na aplikacji ING, bo w aplikacji mBanku na razie czeków nie znajdziemy) wygenerować nowy czek BLIK, czyli 9 cyfrowy kod który możemy następnie przekazać znajomemu, lub samemu wykorzystać w późniejszym czasie, bez potrzeby korzystania z telefonu – wystarczy numer czeku i kod PIN (4 cyfry):
(Jak odgadniecie PIN to możecie sobie tego grosza „wypłacić z bankomatu” ;-))
Gotówka lub zakupy bez internetu i/lub telefonu
Zastosowań dla czeku BLIK widzę co najmniej kilka – choćby wygenerowanie sobie „awaryjnego czeku” na wyjście na imprezę (jakby padł telefon, lub portfel się gdzieś zawieruszył ;-)), na basen czy na spacer – wystarczy zabrać ze sobą mała kartkę papieru z 9 cyfrowym kodem…
BLIK w mBanku
Po ostatnich czystkach z „różnymi kontami, w rożnych bankach” z aktualnych członków PSP (Polski Standard Płatności) zostało mi konto w ING, i mBanku – i właśnie w bankach przetestuje działanie BLIKa. Na pierwszy ogień idzie mBank:
Konfiguracja aplikacji mobilnej
Po aktualizacji aplikacji mBanku (Android) do najnowszej wersji można przystąpić do aktywacji płatności BLIK – co odbywa się dość nietypowo, bo by móc wejść w ustawienia usługi (w ustawieniach aplikacji) musimy najpierw dodać płatność BLIK na ekran główny aplikacji:
Podczas pierwszego uruchomienia (pierwszej konfiguracji) oprócz obowiązkowej akceptacji regulaminu możemy aktywować 2 opcje:
- Realizuj płatności do 50 PLN bez potwierdzenia kodem PIN – umożliwia wykonanie transakcji do 50 zł bez potrzeby logowaniu się PINem do aplikacji
- Pokazuj saldo rachunku na ekranie z kodem BLIK – na ekranie płatności będziemy widzieli ile złotówek znajduje się na naszym koncie powiązanym z usługą (eKonto)
W każdej chwili można zmodyfikować domyśle limity transakcji (kwotowe i ilościowe) z poziomu systemu transakcyjnego mBanku…
Czek BLIK
Na razie nie zauważyłem w aplikacji mBanku opcji związanej z przesyłaniem środków między użytkownikami – czek BLIK, więc nie miałem okazji przesyłać w ten sposób środków (w mBanku od dawna jest dostępna podobna opcja – przelew na numer telefonu).
BLIK w ING
Aplikacja mobilna ING wydaje się bardziej rozbudowana jeśli chodzi o obsługę BLIKa – znajdziemy tu choćby czeki BLIK, o których pisałem kilka akapitów wyżej, a które są moim zdaniem taką „wisienką na torcie” całej usługi…
Konfiguracja aplikacji mobilnej
Podobnie jak w aplikacji mBanku, tak i w aplikacji mobilnej ING możemy ustawić dostęp do płatności BLIK bezpośrednio z ekranu głównego aplikacji, bez potrzeby logowania się. Również same korzystanie z usługi jest właściwie identyczne – mamy 6 cyfrowy kod, po użyciu którego akceptujemy (bądź nie) transakcję:
Czek BLIK
W aplikacji ING znajdziemy natomiast czek BLIK, o którym pisałem powyżej. Generowanie i przeglądanie aktywnych czeków jest szybkie i wygodne, może przyczepiłbym się do kodu PIN, który wymagany jest do skorzystania z czeku – nie jest on ustawiany indywidualnie dla każdego czeku (jak nazwa, data ważności), a jest globalny, taki sam dla wszystkich czeków (oczywiście możemy go w każdej chwili zmienić).
Choć możliwe, że nie jest to „widzi mi się” banku, a po prostu wymóg związany ze standardem…
BLIK, BLIK…
Raczej BLIK nie zastąpi mi karty, choć ma dużą szansę stać się całkiem niezłym uzupełnieniem. Wiele też zależy od ekspansji usługi na pozostałe terminale i bankomaty. Dobrze, by usługa pojawiła się również u innych integratorów płatności internetowych, np. Transferuj.pl…
Ale z drugiej strony – nawet wśród znajomych zauważam sytuacje, że czasem wychodząc z domu nie zabierają ze sobą portfela, a tylko telefon – nie tylko gdy idą na spacer, np. z psem (zdrowe i przyjemne) czy pobiegać (niezdrowe). W takiej sytuacji – np. zakup wody w sklepie – płatność telefonem (np. BLIK) sprawdzi się bardzo dobrze… O ile staczu baterii ;-)
No i są jeszcze czeki BLIK, które przy odpowiednim marketingu/zastosowaniu mogą dać sporego kopa – w pozytywnym znaczeniu – całemu BLIKowi…
[Aktualizacja 2015.07]
BLIK w bankomatach Euronet
Wprawdzie na podstawie szybkiej ankiety wśród znajomych BLIK dalej jest raczej ciekawostką niż „normalnym środkiem płatniczym”, to cieszy fakt pojawienia się obsługi BLIKa w bankomatach Euronet – w 11 tysięcach bankomatów tej sieci można skorzystać z tej metody wypłaty gotówki.
- Home Assistant 2024.11, czyli „sekcje” domyślnym widokiem z opcją migracji, WebRTC oraz wirtualna kamera - 1970-01-01
- Black Friday w ZUS, czyli jest jeszcze kilka dni, by złożyć wniosek RWS i skorzystać z wakacji składkowych płacąc ZUS za grudzień 2024 - 1970-01-01
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01