Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)

Dziś chciałbym Wam przedstawić prosty skrypt, dzięki któremu prosto i szybko zmodyfikujecie zawartość bazy danych Waszego WordPressa (choć pewnie zadziała również z innymi CMSami, np. Drupalem), oczywiście o ile zajdzie taka potrzeba – np. przy zmianie adresu strony…

Search Replace DB

Sam może nie korzystam z tego skryptu zbyt często – zazwyczaj tylko wtedy, gdy z jakichś przyczyn nie mam bezpośredniego dostępu do bazy danych (np. z poziomu phpMyAdmin), ale mogę wgrać na serwer/hosting pliki (nawet za pomocą pewnego triku).

Skrypt bezproblemowemu współpracuje z WordPressem, dzięki czemu sam pobierze sobie parametry bazy danych (login, hasło, nazwa i adres bazy danych) z pliku wp-config.php, więc odpada ten element konfiguracji (niby nic trudnego, ale to zawsze kilka kliknięć mniej).

Skrypt wystarczy pobrać z tej strony, rozpakować i następnie wrzucić na serwer, tam gdzie mamy pliki WordPressa.

Jeśli WordPress jest zainstalowany w lokalizacji:

/var/www/webisnider.pl/html/

to pliki z katalogu „” wrzucamy np. do katalogu:

/var/www/webisnider.pl/html/jakis-tajny-katalog/

W tym momencie wystarczy w przeglądarce wybrać adres do skryptu – na przykładzie strony Webinsider.pl byłoby to:

http:\\webinsider.pl\jakis-tajny-katalog\

Jeśli wszystko jest OK, to powinien pojawić się interfejs skryptu:

interconnectit_search-and-replace-for-wordpress-databases01

Automatycznie powinny być wypełnione pola odpowiedzialne za dostęp do bazy danych – w innym wypadku należy sprawdzić czy wgraliśmy go do dobrej lokalizacji, ew. możemy wpisać niezbędne parametry samodzielnie.

Zamiana zawartości bazy danych

Obsługa jest równie prosta co instalacja – wpisujemy tekst który chcemy zamienić, tekst do wstawienia w jego miejsce (możemy też skorzystać z wyrażeń regularnych (RegEx), choć to już raczej zabawa dla bardziej zaawansowanych), wybieramy czy skrypt ma przeszukać wszystkie tabele (i wiersze) w bazie danych, czy tylko wybrane…

Pamiętaj, że nieprawidłowe modyfikacje w bazie danych mogą zakończyć się jej uszkodzeniem, a tym samym strona może przestać działać (prawidłowo). Zawsze przed tego typu zmianami warto wykonać kopie zapasową bazy danych…

Gdy mamy już wszystko ustawione klikamy „update details” i następnie – zalecam – „dry run”, dzięki czemu skrypt zasymiluje działanie, i będziemy mogli przeanalizować zmiany zanim faktycznie zostaną wykonane:

interconnectit_search-and-replace-for-wordpress-databases02

I bardziej szczegółowy podgląd zmian:

interconnectit_search-and-replace-for-wordpress-databases03

Gdy jesteśmy pewni, że wszystko wygląda OK (i mamy kopie zapasową bazy danych) możemy kliknąć „live run” – w tym momencie nie ma już odwrotu, skrypt wykona operacje bezpośrednio na bazie danych.

Po całej operacji pamiętaj by skasować katalog ze skryptem, ew. ustaw przynajmniej dla niego ochronę hasłem…

WP-CLI, czyli WordPress Command Line Interface

Podobne operacje, tj. modyfikację zawartości bazy danych (również z obsługą wyrażeń regularnych) możemy wykonać również za pomocą narzędzia WP-CLI, choć akurat w tym przypadku modyfikacja zawartości bazy danych to tylko mały fragment możliwości, i dlatego tym bardziej zachęcam do zapoznania się z nim…

Wtyczki do WordPressa, które zrobią (właściwie) to samo

Oczywiście w katalogu WordPressa możemy trafić na całą masę wtyczek, które również wykonują tego typu pracę, ale z nich korzystam jeszcze rzadziej – w przypadku opisywanego skryptu tak naprawdę nawet nie muszę mieć dostępu do panelu WordPressa – wystarczy, że będę mógł wrzucić pliki na serwer/hosting (może się przydać również w sytuacji, gdy zapomnicie hasła do WordPressa).

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)
Patryk
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (bezpłatna lekcja)