Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)

Przed Wami kolejny przegląd wydarzeń (i informacji), tym razem nakierowany bardziej na wydarzenia technologiczne, z pominięciem telekomunikacji, która znowu trafi do oddzielnego przeglądu.

W każdym razie bez zbędnego przedłużania – zapraszam do czytania…

Comodo (vs) Let’s Encrypt

Zaczynamy od wydarzenia… hm… dość przykrego, które na szczęście szybko się wyjaśniło, i mam nadzieję, że to była tylko kwestia jakiegoś nieporumienienia, bo o firmie Comodo do tej miałem mam raczej dobre mniemanie (niekoniecznie korzystam z ich produktów, ale jednak).

Jakiś czas temu napisałem poradnik jak wdrożyć bezpłatne certyfikaty SSL od Let’s Encrypt dla naszych domen – moim zdaniem jest to jedno z ważniejszych wydarzeń ostatnich miesięcy w szeroko rozumianej branży internetowej, i w połączeniu z Cloudflare Universal SSL faktycznie ma szansę sprawić, że internet przejdzie na SSL/HTTPS.

W każdym razie na blogu Let’s Encrypt 23 czerwca pojawił się wpis o tym, że Comodo Group Inc. złożyło 3 wnioski patentowe dotyczące nazw/zwrotów:

  • Let’s Encrypt
  • Let’s Encrypt with Comodo
  • Comodo Let’s Encrypt

Jak łatwo się domyślić, miałoby to spory wpływ na projekt Let’s Encrypt, a już na pewno na jego markę/nazwę, która – patrząc choćby na ilość wygenerowanych certyfikatów – jest już szeroko rozpoznawalna.

Na szczęście ktoś chyba poszedł po rozum do głowy, i 24 czerwca na tym samym blogu, w tym samym wpisie pojawiła się aktualizacja, z której dowiadujemy się, że kryzys został zażegnany, i grupa Comodo złożyła wnioski o anulowanie wszystkich 3 postępowań patentowych:

We have confirmed that Comodo submitted Requests for Express Abandonment for all three trademark registration applications in question. We’re happy to see this positive step towards resolution, and will continue to monitor the requests as they make their way through the system.

We’d like to thank our community for their support.

Niech się cieszą, że z braku czasu z wpisem na ten temat musiałem poczekać, i udało im się wybrnąć… ;-)


Nadciąga Bluetooth 5

To, że Bluetooth Special Interest Group (SIG) pracuje nad nową wersją standardu Bluetooth nie jest ani tajemnicą, ani tym bardziej nie powinno nikogo dziwić.

Choć pierwsze urządzenia korzystające z nowego standardu mają pojawić się dopiero pod koniec tego roku, lub na początku następnego, to już teraz pojawiają się pierwsze (konkretne) informacje na temat tego, co nasz czeka w nowej odsłonie Sinozębego:

  • 2 razy większa szybkość/przepustowość
  • 4 razy większy zasięg
  • Niski pobór energii (coś jak 4.1 LE)

Widać, że osoby odpowiedzialne za przygotowanie nowego standardu mają na celowniku nie tylko urządzenia/rozwiązania IoT (większy zasięg), ale i multimedia (większa przepustowość/szybkość, choć zasięg też nie jest tu bez znaczenia ;-)).


Lumberyard, czyli bezpłatny CryEngine od Amazona

Wprawdzie silników do tworzenia gier na rynku pod dostatkiem, a do tego niektóre z nich – i to te najlepszej jakości, jak Unreal Engine czy Unity – są dostepne bezpłatnie (czasem z ograniczeniami, ale jednak), to i tak cieszy decyzja Amazona, że ich dziecko, czyli silnik Lumberyard zostanie udostępniony wszystkim zainteresowanym bezpłatnie (do tego integracja z usługą/serwisem Twich wydaje się wręcz oczywista).

Oczywiście jak to aktualnie jest w standardzie – na rzeczach (pozornie) bezpłatnych zarabia się najwięcej, i tak zapewne będzie i tym razem… ;-)


Open365, czyli prawie jak Office 365

Nie jestem wielkim fanem LibreOffice (choć może w nowych wersjach coś się poprawiło), i choć doceniam zarówno sam projekt, jak i sztab ludzi za nim stojący, to jednak na co dzień – przynajmniej obecnie – wolę pakiet Office zainstalowany na moim komputerze, stąd siłą rzeczy bliżej mi do usługo Office 365, czy Dokumentów Google (choć to raczej wykorzystuje do relatywnie prostych prac, gdzie liczy się kooperacja) niż usługi Open365, ale trzeba odnotować, że jest, tzn. się pojawiła.

Open365 to (być może w dużym uproszczeniu) LibreOffice przeniesiony do chmury, dostępny wraz z miejscem na dysku (Seafile), co razem może dla wielu stanowić alternatywę do wspomnianych już usług (Office 365, Dokumenty Google). Wygląda OK, choć ja na razie raczej nie skorzystam, to fajnie, że jest kolejna alternatywa, kolejne rozwiązanie tego typu.

openn365_sample_word01

Nadal OpenSource, a nawet na własnym serwerze

Elementem, który w przypadku niektórych osób może zadecydować o przesiadce na Open365 jest to, że nadal jest to oprogramowanie OpenSource, i można je zainstalować na własnym serwerze, co już teraz jest (dla mnie) kuszące, choć z braku wolnego czasu poczekam, być może na wyjście projektu z fazy beta…


Moja aktywność (w) Google

Wszystkim korzystającym na co dzień z wyszukiwarki Google, z przeglądarki z zalogowanym kontem Google (zwłaszcza Chrome), czy urządzenia z systemem Android polecam zajrzeć na stronę Google Moja aktywność – niektórzy mogą się zdziwić jak dużo informacji zbiera (agreguje) Google o naszej aktywności (w Google, choć nie tylko).

google_moja-aktywnosc_20160629

A wszystko to elegancko pogrupowane i ułożone w sposób chronologiczny, do tego oczywiście w Material Design… ;-)

Hosted.pl, czyli pozycjonerska tajemnica handlowa

Na początku miałem zignorować, i to nawet mimo reklam w TV (grubo!). Później zaczęły się pojawiać zapytania o ich ofertę (głównie pozycjonowanie) od niektórych moich klientów, bo za 19 zł miesięcznie (!) najwyższa pozycja w Google na 3 frazy brzmi wręcz obłędnie atrakcyjnie:

Tylko w HOSTED za 19 zł/mc

  • Najwyższa pozycja dzięki pozycjonerskiej tajemnicy handlowej Hosted oraz unikalnymi metodom katalogowania
  • Profesjonalna optymalizacja i doradztwo SEO dla Twojej strony w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów
  • Stabilna i silna pozycja wraz z szczegółowym i nowoczesnym raportowaniem

Po pierwszym zapoznaniu się z tym – w mojej opinii – marketingiem mającym prawdopodobnie/zapewne niewiele wspólnego z rzeczywistością, zastanawiałem się czy jednak nie poświęcić im dedykowanego wpisu, tak by każdy kolejny punkt ich oferty móc rozjechać kpiną niczym walec ciepły asfalt, ale uznałem, że przy tej ilości “ciekawostek” na stronie będzie to robota na długie godziny, a zdecydowanie nie jest tego warta…

W każdym razie wysłałem – by moc Wam coś o tym napisać – do nich zapytanie o pozycjonowanie strony Webinsider.pl, ale zamiast jakiejś konkretnej odpowiedzi dostałem tylko prośbę o podanie numeru telefonu. I tak z oferty nie skorzystałem, a tym samym “pozycjonerska tajemnica handlowa Hosted” nadal pozostaje dla mnie niedostępna, choć może i dobrze – bo kto rozsądny chciałby w dzisiejszych czasach (potencjalnie) wylądować w (potencjalnie) śmieciowych katalogach?!

Na stronie z tego co widzę, to chyba nadal próżno szukać jakiś szczegółowych cenników (!), czy regulaminów, a przynajmniej przed etapem finalizacji zamówienia, choć – prawię chwalę – regulamin jest relatywnie prosty i krótki, ale to raczej dlatego, że niewiele się z niego dowiemy, ale i tak znalazło się w nim kilka smaczków, głównie dotyczących właśnie pozycjonowania:

10.3. Usługobiorca przyjmuje do wiadomości, że mimo dołożenia najwyższej staranności przez Hosted pozycjonowanie Strony może nie zapewnić rezultatu oczekiwanego przez Klienta w przypadku wyboru Słów Kluczowych, które należą do grupy najczęściej używanych słów w danym języku.

Czyli nie należy oczekiwać, że “pozycjonerska tajemnica handlowa Hosted wraz z unikalnymi metodami katalogowania” przyniesie efekty, a które potencjalnie zamówiłeś, no chyba, że z jakichś – trudnych mi do wyobrażenia sobie – przyczyn postanowiłeś pozycjonować się na jakąś totalną egzotykę, na którą nie pozycjonuje się zarówno Twoja konkurencja, jak i nikt inny w internecie, a co gorsze, a zarazem dość prawdopodobne – nie wyszukują tego Twoi potencjalni klienci.

10.4. Usługobiorca przyjmuje do wiadomości, że usługa może wymagać ingerencji Hosted.pl w kod źródłowy Strony. Klient upoważnia Usługodawcę do dokonywania takich zmian na bieżąco, a Hosted.pl oświadcza, że dołoży starań, by ingerencja ta nie zmieniała wyglądu Strony lub zmieniła go nieznacznie.

Znaczy będą grzebać po moim serwerze, a do tego jeszcze w kodzie strony, choć “dołożą starań, by ingerencja ta nie zmieniała wyglądu Strony lub zmieniła go nieznacznie”?!? Nieźle…

10.5. Usługobiorca zobowiązuje się do zawiadomienia Hosted.pl o zamiarze wprowadzania jakichkolwiek zmian w kodzie źródłowym Strony i zobowiązuje się do ich wprowadzenia po uzyskaniu potwierdzenia Hosted.pl, że zmiany te nie wpłyną negatywnie na pozycję linków do strony w wyszukiwarkach.

To jest chyba jeszcze lepsze niż punkt 10.4., a myślałem, że już w tamtym punkcie kogoś poniosła fantazja… ;-)

10.10. Umowa pozycjonowania jest zawierana na czas nieokreślony (chyba, że wskazano w niej inaczej) z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia.

Więc nie jeśli (aż tak) źle, bo jeśli w międzyczasie nie przekabacą Was na jakiś droższy pakiet (np. 5 fraz bez gwarancji, zamiast 3… również bez gwarancji) to w kwartał można wyplątać się ze współpracy, i ponownie zacząć zarządzać swoją stroną…

Na deser informacja, że rejestrując się chętnie przygarniesz również e-maile z ich reklamami:

11.1. Rejestrując się na stronie Hosted.pl akceptujesz dostawanie e-mail’i z ofertami.

Kto zainteresowany niech korzysta, ja co najwyżej mogę pogratulować listy partnerów tej jakże młodej firmy:

hosted-pl_partnerzy

Choć mam wrażenie, że to tak jakbym ja napisał, że partnerami Webinsider.pl jest WordPress/Automattic bo mam stronę na ich CMSie, Nginx bo korzystam z ich serwera, a do tego np. Google czy Facebook bo nie dość, że mam u nich konto, to jeszcze mogę (wy)puścić reklamę w ramach ich sieci reklamowej… ;-)


40% zniżki na zakup dowolnego szablonu (motywu) w TemplateMonster

Rozrywka za nami, to teraz pora na coś poważnego, a przynajmniej coś, co może Was się przydać w pracy, bo np. jak ja akurat stawiacie kolejna stronę internetową (choć oczywiście nikt nie zabroni Wam zakupić kilku szablonów na zapas… ;-)), i planujecie zakup jakiegoś szablonu/motywu.

templatemonster_rabat-40_201606

W serwisie TemplateMonster trwa właśnie “ogromna wyprzedaż”, dzięki której możecie zakupić dostępne tam szablony/motywy (m.in. do WordPressa) do 40% taniej. Promocja tra do końca tygodnia, tj. do 3 lipca.

Więc jak ktoś planował zakup np. motywu Monstroid, który niedawno był bohaterem jednego z naszych wpisów, to chyba jest ku temu dobra okazja… :-)

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)
Patryk
Kurs "WordPress: Pierwsze kroki" (na dobry początek)