Praktycznie równo rok temu opublikowałem poradnik jak na telefonie Xiaomi (konkretnie Mi 4i, ale jest to metoda dość uniwersalna) jak zainstalować polską wersję MIUI, od MIUIPolska.
Od tego czasu sporo się zmieniło, i nowe telefony od Xiaomi można kupić z fabrycznym oprogramowaniem MIUI Global, gdzie język polski (jak i standardowe aplikacje Google, w tym Google Play) są podstępne już w standardzie, a więc nie ma potrzeby dalszego korzystania z MIUI od MIUIPolska.
Dodatkowo pod koniec sierpnia oficjalnie pojawił się system MIUI Global w 8 wersji (MIUI 8), a w raz z nim sporo zmian – nie tylko wizualnych, choć te oczywiście są najbardziej widoczne.
To wszystko sprawiło, że na tym samym telefonie, na którym trochę ponad rok temu (czerwiec/lipiec 2015) instalowałem MIUIPolska, teraz postanowiłem zainstalować MIUI Global (MIUI 8).
Spis treści w artykule
Instalacja MIUI Global na Xiaomi Mi 4i
Wprawdzie poradnik ten będzie niezależnym wpisem, to wszystkich zainteresowanych operacją zachęcam, by wpierw przeczytać wpis dotyczący instalacji MIUIPolska na Xiaomi Mi 4i, gdzie choćby opisałem jak włączyć debugowanie USB.
Wprawdzie posiłkowałem się informacjami dostępnymi na oficjalnej stronie Xiaomi, to z jakichś przyczyn „coś szło nie tak” (nawet nie mam czasu się w to zagłębiać, może to kwestia MIUIPolska, może czegoś innego – w każdym razie ostatecznie się udało), i dopiero 3 metoda u mnie zadziałała prawidłowo – to opiszę wszystkie 3, pokazując całą drogę jaką przeszedł telefon (a w sumie to ja z nim).
Pamiętaj też, że wszelkie modyfikacje oprogramowania – w tym wgrywanie nowych wersji – mogą skończyć się utratą wszystkich własnych danych zgromadzonych na telefonie, nawet jeśli w moim przypadku udało się zachować wszystkie dane i ustawienia.
Niezbędne oprogramowanie
Zanim zaczniemy operacje wgrywania MIUI 8 na telefonie musimy pobrać niezbędne oprogramowanie, zarówno do wgrania na telefon, jak i do zainstalowania na komputerze, z którego dokonamy aktualizacji/zmiany oprogramowania w samym telefonie.
Od razu pominąłem aktualizacje typu „system update”, bo na telefonie MIUI 8 a nie MIUI Global, więc telefon nie widział tej aktualizacji. Zrezygnowałem też z opcji „recovery update”, bo chciałem zachować dane użytkownika (teoretycznie możliwe), oraz chciałem wyeliminować ew. pozostałości po procesie wgrywania MIUIPolska.
Dlatego zdecydowałem się na opcję „fastboot update”, która m.in. dzięki MIUI ROM Flashing Tool (XiaoMiFlash) miała być niezwykle prostą operacją (oczywiście pobieramy program, przyda się dla metody 1 i 2).
Musimy pobrać również odpowiednie oprogramowanie do wgrania na telefon – w moim przypadku była to paczka oznaczona jako „Xiaomi Mi 4i Latest Global Stable Version Fastboot File”, która po pobraniu należy rozpakować (np. za pomocą programu 7-zip).
W moim przypadku ostatecznie skorzystałem z „bardziej klasycznej metody”, do której niezbędne jest oprogramowanie ADB (Android Debug Bridge), które i tak znajduje się na moim komputerze, a które możecie pobrać np. ze strony Google (SDK).
XiaoMiFlas + Fastboot Update
Zacznę od chyba najprostszej metody, która wprawdzie w moim przypadku nie zadziałała, ale nie oznacza to, że w Waszym przypadku też tak będzie.
Uruchamiamy telefon w trybie „fastboot” (w przypadku Xiaomi Mi 4i uruchamiamy telefon trzymając naciśnięty przycisk przyciszania), i podłączamy do komputera (oczywiście za pomocą kabla USB).
Następnie uruchamiamy program XiaoMiFlash, w którym powinniśmy zobaczyć nasze urządzenie, i wskazujemy katalog z rozpakowanym oprogramowaniem do wgrania do telefonu, po czym klikamy „flash” – teraz czekamy jakieś 10-20 minut, i cieszymy się nowym oprogramowaniem w telefonie.
- Clean all (czyści wszystko)
- Save user data (zostawia dane użytkownika)
- Clean all and lock
W moim przypadku jednak program nie widział pliku „flash_all_except_storage.bat”:
Szczerze powiedziawszy, to nawet nie chciało mi się zastanawiać dlaczego tak się dzieje, i od razu przeszedłem do kolejnej metody:
XiaoMiFlas + download mode update
Ta metoda jest dość podobna – z tym, że telefon uruchamiamy nie w trybie „fastboot”, a „download”, co możemy zrobić trzymając oba przyciski służące do regulacji głośności podczas uruchamiania telefonu (chyba ;-)), lub – tak jak ja to zrobiłem – za pomocą prostej komendy:
adb reboot edl
W tym trybie telefon również zostanie wykryty przez system operacyjny komputera, choć dla odmiany będzie dostępny za pomocą wirtualnego portu COM:
W samym programie XiaoMiFlash telefon również się pojawi:
Po wskazaniu katalogu z rozpakowanym oprogramowaniem telefonu klikamy „flash”, i po 10-20 minutach cieszymy się nowym systemem w telefonie.
Niestety u mnie i w tym trybie pojawiał się błąd, choć zrzut ekranu gdzieś mi zaginął, więc nie jestem w stanie napisać jaki to był konkretnie błąd.
W każdym razie i tym razem nie chciało mi się zastanawiać dlaczego tak się dzieje, i przeszedłem do kolejnej metody:
ADB + Fastboot Update
Zawartość całego katalogu z oprogramowaniem do wgrania do telefonu skopiowałem do katalogu z programem ADB:
Po czym uruchomiłem telefon w trybie „fastboot” (włącznik + ciszej) i z poziomu wiersza poleceń uruchomiłem/wywołałem plik „flash_all_except_data_storage.bat”:
Tym razem cała procedura przebiegła prawidłowo, i po kilku(nastu) minutach na moim Xiaomi Mi 4i miałem już MIUI 8 (MIUI Global), a zarazem zachowałem wszystkie ustawienia, dane i programy…
[Aktualizacja 2016.10.25]
Aktualizacje OTA
Kilka dni temu Mimo zapytał się w swoim komentarzu, czy po tak przeprowadzonej aktualizacji systemu do MIUI 8 Global działają aktualizacje OTA (Over The Air).
Wprawdzie udzieliłem wtedy odpowiedzi, że aktualizacje OTA powinny działać bez problemu, w końcu opisane metody aktualizacji systemu bazują oficjalnej dokumentacji producenta, to jednak nie miałem jak tego sprawdzić – po prostu od momentu wgrania do telefonu nowej wersji MIUI nie było żadnej aktualizacji.
Kilka dni temu dostałem od użytkownika telefonu, na którym wgrywałem system informacje, że telefon zakomunikował o dostępności nowej aktualizacji, którą następnie bez problemu zainstalował:
Tak więc – aktualizacje OTA działają jak najbardziej… :-)
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01
Dzieki za instrukcje. Jak wyglada sprawa z bootloaderem- nie zostal zablokowany? Dziala aktualizacja OTA?
Na co dzień z telefonu korzysta ktoś inny, ale sądzę, że aktualizacje OTA powinny działać. Sprawdziłem – szuka aktualizacji, ale na razie nie ma nic nowego (na telefonie mam 8.0.1.0 Stable, i na stronie do pobrania jest również ta wersja jako najnowsza stabilna).
Zaktualizowałem wpis, bo kilka dni temu od użytkownika telefonu z wgraną w opisany sposób nową wersją MIUI pojawiła się aktualizacja OTA, a więc działają…
W wersji stable aktualizacje pojawiaja sie rzadziej. Polecam zainstalowac rom MIUI 8 Global Dev wtedy aktualizacje OTA sa co piatek :)
Jak komuś zależy na szybkich aktualizacjach, to faktycznie można rozważyć Global Dev. Ale jak komuś bardziej zależy na pewnym działaniu urządzenia, to jednak „zwykły” Global wydaje się bezpieczniejszym rozwiązaniem (rzadsze aktualizacje, później pojawiają się ew. nowości, ale mniejsze ryzyko, że „coś nowego” zdestabilizuje działanie telefonu).
Witam. Czy ten poradnik zadziała również na mi5s? Chodzi o to że w tej chwili mam wgrane miui 8 w wersji 6.10.13 ale w wersji rozwojowej. Zależy mi na tym, żeby wgrać wersje stable. Z góry dziękuję za pomoc.
Prawdopodobnie tak, gdyż opiera się on na oficjalnej informacji od Xiaomi, ale wiesz, że muszę tu napisać, że oczywiście istnieje jakieś ryzyko, i wszelkie zmiany/operacje robisz na własną odpowiedzialność :-)