Gdy dostaje pytanie o jakiś program do nagrywania/transmitowania webinarów, czy kursów wideo, zazwyczaj podaję 3-4 propozycje (z uzasadnieniem), tak by osoba zainteresowana mogła wybrać coś dla siebie. Jedną z tych propozycji zazwyczaj jest OBS program (OBS Studio), który może i wymaga chwili, by go poznać, ale w zamian daje pełno możliwości aranżacji „wirtualnego studia”. Zarówno na potrzeby nagrań, jak i transmisji „na żywo” (np. na YouTibe) LINK, i jest dostępny kompletnie za darmo. A kilka wraz z wersją 20.6, która ukazała się pod koniec września, pojawiła się nowość, która sprawia, że program stał się jeszcze bardziej uniwersalny…
Wirtualna kamera w programie OBS Studio
Jak już wspomniałem, za pomocą programu możemy przygotować sobie scenę, czyli układ źródeł sygnału (audio i wideo), a następnie zapisać to jako wideo na dysku, i/lub transmitować „w świat”. Wspieranych jest wiele serwisów, m.in. Twitch, YouTube, Facebook Live, Restream.io i Twitter/Periscope.
I choć lista wspieranych serwisów jest długa (serio, ja wymieniłem tylko kilka najpopularniejszych, a przynajmniej takich, co znajdują się w pierwszym widoku w aplikacji), to zawsze może się zdarzyć, że jakiegoś serwisu lub aplikacji zabraknie. I tak dochodzimy do nowości w programie OBS Studio, czyli wirtualnej kamery:
Jest to opcja, którą znajdziemy w panelu sterującym, a konkretnie tuż pod „rozpocznij stream” i „rozpocznij nagrywanie”. W momencie aktywacji wirtualnej kamery OBS (OBS Virtual Camera) zacznie wysyłać do niej przechwytywany obraz z przygotowanej sceny, a tym samym możemy go użyć w każdym serwisie czy aplikacji, która potrafi korzystać z obrazu z kamery, np. Google Hangouts na Windowsie:
Rozwiązanie banalne, przynajmniej jeśli chodzi o korzystanie z niego, a otwiera całkiem nowe spektrum zastosowań dla aplikacji OBS Studio. Brawo! :-)
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
- Przykładowy kalkulator wyceny usługi druku 3D, czyli nie tylko materiał się liczy - 1970-01-01
- Home Assistant 2024.10, czyli nowa karta „nagłówek” i niedziałający TTS w ramach usługi Google Cloud - 1970-01-01