Niedawno zadzwoniła do mnie koleżanka, że albo coś zepsuło się u niej, lub to jakaś globalna „padaka” na YouTube, bo podczas dodawania filmu nie może włączyć komentarzy. Odpowiednie opcje są, ale są nieaktywne. I choć problem pozornie poważny, to przyczyna okazała się na tyle banalna, że od razu pomyślałem, że trzeba o tym napisać… ;-)
Film na YouTube „przeznaczony dla dzieci” i (wyłączone) komentarze
O opcjach związanych z komentarzami myśli się zazwyczaj raczej w kontekście odwrotnym, czyli jak je wyłączyć, by pod danym filmem nie było komentarzy. I to nie tylko pod filmami, gdzie YouTube wykorzystujemy tylko jako ich hosting. Po prostu są takie tematy, gdzie jest więcej niż pewne, że pomimo (pozornych?) starań YouTube/Google będzie bagno (eufemistycznie mówiąc).
W przypadku koleżanki sytuacja była jednak odwrotna – komentarze chciała, a miała informacje, że „dodawanie komentarzy do tego filmu jest wyłączone”:
Gdyby wybranie do mnie numeru było trudniejsze niż wybranie pozycji z ostatnich połączeń, a moze gdyby mniej gonił ją wtedy czas, i mogłaby na chwile się zatrzymać i (na chłodno) pomyśleć, to kliknęłaby w link „więcej informacji”, i problem rozwiązałaby sama:
Twój kanał lub film są oznaczone jako przeznaczone dla dzieci. Więcej informacji o tym ustawieniu
Uwaga: komentarze zostaną usunięte na stałe po 30 dniach od momentu, w którym film lub kanał został oznaczony jako przeznaczony dla dzieci.
A tak, musiałem jej to uświadomić ja. Choć może i dobrze się stało, bo nie tylko pojawił się pomysł na kolejny artykuł, ale też była chwila, by pogadać m.in. o nie tak subtelnej – przynajmniej na YouTube – róznicy między „przeznaczony dla dzieci”, a „nieprzeznaczony dla dzieci”, ale z opcją „nie ograniczaj wyświetlania filmu tylko do widzów w wieku powyżej 18 lat”, o którą to chodziło koleżance, a się „w pośpiechu lub stresie” zasugerowała, tak by film był dostępny dla każdego.
No prawie dla każdego, bo choć każde dziecko jest osobą niepełnoletnią, to nie każda osoba niepełnoletnia jest dzieckiem. Stąd niby 2 podobne opcje, a całkiem inne. I to nie tylko w znaczeniu, ale i – jak widać na tym przykłądzie – również w skutkach.
W każdym razie najpewniej w większości przypadków, gdy nie publikujemy naprawdę specyficznego kontentu, dedykowanego faktycznie najmłodszym, to zaznaczanie opcji „przeznaczony dla dzieci” jest nie tylko niepotrzebne, ale i problematyczne. Zdecydowanie sensowniejszą opcją jest zaznaczenie, że film jest „nieprzeznaczony dla dzieci”, oraz zaznaczenie opcji „nie ograniczaj wyświetlania filmu tylko do widzów w wieku powyżej 18 lat”.
Chyba że faktycznie nasz film jest nie tylko dla osób ze zbioru „dzieci”, ale i ze zbioru „niepełnoletni”. W takim przypadku oczywiście warto (należy) włączyć ograniczenie wiekowe, czyli „ogranicz wyświetlanie filmu do widzów powyżej 18 lat”.
- Home Assistant 2024.11, czyli „sekcje” domyślnym widokiem z opcją migracji, WebRTC oraz wirtualna kamera - 1970-01-01
- Black Friday w ZUS, czyli jest jeszcze kilka dni, by złożyć wniosek RWS i skorzystać z wakacji składkowych płacąc ZUS za grudzień 2024 - 1970-01-01
- Wakacje składkowe ZUS a zawieszenie działalności gospodarczej, czyli uważaj, bo być może nie będziesz mógł skorzystać (w 2024) - 1970-01-01
witam, dzięki za ten post ale nie rozwiązał on mojego problemu :( Wstawiając shortsa zaznaczam właśnie „nieprzeznaczony dla dzieci” i „nie ograniczaj wyświetlania filmu tylko do widzów w wieku powyżej 18 lat” jednak mój syn na swoim koncie YT nie widzi moich filmików. Widzi filmiki youtuberów którzy mają włączone komentowanie pod swoimi filmami ale moich nie. Co robię nie tak? Zależy mi na tym by można było komentować moje filmiki ale i na tym by każdy mógł je oglądać – jest to channel o lalkach więc treści są całkowicie bezpieczne dla dzieci.
A może syn ma profil dla dzieci? Wtedy chyba innych, niże te oznaczone „dla dzieci” nie widzi? Zobacz np. w trybie anonimowym w przeglądarce, czy bez zalogowania do konta na YT film widać.