W swoim podstawowym telefonie używam Androida „w wersji” LineageOS (wcześniej CyanogenMod). Jakiś czas temu na telefonie zawitał dodatkowo pakiet Magisk, który pozwala mi m.in. ukryć fakt korzystania z odblokowanego systemu (root) przed co bardziej dociekliwymi aplikacjami. Do niedawna wszystko działało sprawie, ale od jakiegoś czasu właściwie po każdej aktualizacji LineageOS (z poziomu TWRP) start telefonu zatrzymuje się jeszcze na etapie ekranu Fastboot.

Aktualizacja LineageOS i Magisk

W takim momencie nie pozostaje nic innego jak wejść do recovery (TWRP) i albo odtworzyć kopię zapasową, albo spróbować ponownie grać aktualizację systemu. Z doświadczenia wiem, że „za którymś razem” aktualizacja zazwyczaj się udaje i system startuje. Można chyba w takim razie uznać to za jakieś rozwiązanie. Ale taka wielokrotna instalacja aktualizacji systemu jest dobra dla osób, które mają spory nadmiar wolnego czasu… ;-)

Zwróciłem uwagę, że po aktualizacji systemu (LineageOS) uruchamiany jest też skrypt związany z pakietem Magisk, co z założenia ma umożliwić dalsze działanie pakietu (MagiskSU). I faktycznie, jak się szybko okazało zaszły tu jakieś zmiany, i właśnie gdzieś na stylu Magisk-LineageOS (aktualizacja) tkwi problem.

Na szczęście ekipa odpowiedzialna za pakiet Magisk oprócz skryptu instalacyjnego przygotowała też skrypt, który umożliwia szybkie odinstalowanie.

Moja aktualna procedura wygląda tak:

Powyższa procedurę przetestowałem na kilku ostatnich aktualizacjach LineageOS, każą z nich instalując kilkukrotnie, i każdorazowo uruchomienie telefonu po tej procedurze przebiegało bezproblemowo.

Jedyny minus jaki zaobserwowałem, to fakt, że po każdej takiej procedurze/operacji resetują się zdefiniowane dostępy „root” dla poszczególnych aplikacji. Nie jest to specjalnie uciążliwy problem, ale warto go odnotować.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk