Pod koniec września pisałem o tym, że w wyniku awarii “systemu plików” w moim telefonie zagościł CyanogenMod. Od tego czasu minęło zaledwie kilka miesięcy, a Cyanogen Inc znika, a wraz z nim CyanogenMod i Cyanogen OS…

Cyanogen Inc znika, a wraz z nimi Cyanogen OS i CyanogenMod

Nie będę w tym wpisie starał się pokazać, że mam więcej wiedzy na ten temat niż mam faktycznie, dlatego nie znajdziecie tutaj jakiś pseudo-fachowych analiz dlaczego projekt kończy swój żywot – nie wiem, może rację ma Steave Kondik, który “obwinia” Kirka McMastera za niewłaściwą komunikację z mediami i społecznością, oraz błędne decyzje dotyczące kierunku rozwoju (m.in. kwestia współpracy Cyanogen Inc z Microsoftem), może zbytnie ambicje (“wydarcie Androida ze szponów Google”), a może wszystko po trochu, lub coś całkiem innego…

Faktem jest, że 20 grudnia pojawiła się ostatnia stabilna wersja CyanogenModa (CyanogenMod 13), którą jeszcze udało mi się zainstalować na telefonie (aktualizacja OTA), by po krótkiej chwili namysłu zdecydować się na wgranie najnowszej wersji “rozwojowej”, czyli CyanogenMod 14.1 (Androida 7.1).

Pliki cały czas jeszcze (zapewne do 31.12.2016) można jeszcze pobrać, więc nawet jak ktoś jeszcze niezdecydowany, to zachęcam, bo podejrzewam, że przynajmniej na razie prace nad kolejnymi wersjami – ale już pod nową nazwą – mogą trochę zwolnić (reorganizacja pracy, itp., choć widzę, że GitHub sukcesywnie zapełnia się nowymi pakietami :-)).

Reszta stron nie działa już teraz, lub przestanie działać z końcem roku (np. wiki.cyanogenmod.org):

CyanogenMod to (będzie) LineageOS

Oczywiście koniec Cyanogen Inc i ich Cyanogen OS (czyli projekty komercyjne) nie musiał teoretycznie oznaczać końca systemu CyanogenMod, który cały czas rozwijany jest przez społeczność (niezależnie, choć oczywiście jakieś przepływy finansowe zapewne były z Cyanogen Inc), ale z racji ew. problemów z nazwą – zastrzeżone nazwy, znaki itp. – zdecydowano się na kontynuowanie projektu pod nazwą LineageOS.

Na razie na stronie projektu wiele informacji nie ma, właściwie jest tylko wpis powitalny, zapowiadający dalszy rozwój systemu CyanogenMod, ale już jako LineageOS:

Jest też link do zarchiwizowanego oświadczenia dotyczącego całej sytuacji, które pierwotnie ukazało się na stronie projektu CyanogenMod, ale z racji tego, że strona jest już niedostępna, to zainteresowanych odsyłam pod ten adres (kopia).

No cóż – trzymam kciuki, by się wszystko udało, bo jak przez lata nie mogłem przekonać się do oprogramowania spod znaku CyanogenMod, to gdy w końcu zacząłem się przyzwyczajać do niego, projekt zakończył swój żywot…

(!) Zgłoś błąd na stronie | Lub postaw nam kawę :-)
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk