Z racji tego, że kolejne artykuły o „problemach z d”, jeśli chodzi o drony DJI cieszą się dość sporą popularnością (przynajmniej jeśli chodzi o odsłony), to dziś kolejny. Tym razem na tapet leci sieć WiFi. A konkretnie sieć WiFi, jaką tworzy dron DJI. A jeszcze konkretniej, to, jakie jest hasło do tej sieci, bo nigdzie go nie ma (pisząc „nigdzie” nie mam oczywiście na myśli instrukcji obsługi, bo nawet jakby tam to hasło było, to byłoby poza zasięgiem większości użytkowników, którzy jak już wiemy z innych wpisów, takimi rzeczami jak instrukcja obsługi głowy sobie nie zawracają ;-)).

Hasło do sieci WiFi w dronach DJI

Dla pełnej jasności zacznę od tego, że nie chodzi np. o domową sieć WiFi, do której łączymy się telefonem, czy – jeśli już mowa o dronach DJI – kontrolerem RC (tym, co ma wbudowany wyświetlacz). Chodzi o sieć WiFi, jaką po uruchomieniu tworzy dron DJI. Dla przykładu u mnie nazywa się ona DJI-MINI3-Pro-WIPL:

I w tym momencie część użytkowników z jakiegoś powodu skanując dostępne sieci WiFi uznaje, że akurat niezbędne jest połączenie się z tą siecią WiFi. Problem tylko w tym, że do takiego połączenia potrzebne jest hasło WiFi:

Temat robi się jeszcze bardziej skomplikowany, gdy ktoś postanowi poszperać w ustawianiach aplikacji DJI Fly i w zakładce „about” znajdzie możliwość ustawienia nie tylko nazwy drona (u mnie puste, bo mod FCC używa tego jako miejsca do wpisywania komend), ale i nazwy sieci WiFi, tworzonej przez drona:

Tak więc można zmienić nazwę tej sieci WiFi (nie wiem po co, ale można), ale nie ma opcji, pozwalającej ustawić lub zmienić hasło. I w tym momencie sporo osób ze swoim pytaniem leci na grupy w mediach społecznościowych, zamiast zerknąć do instrukcji obsługi, by…

By zobaczyć, że w instrukcji obsługi dona nie tylko nie ma hasła do sieci WiFi tworzonej przez drona DJI, ale nie ma też najmniejszej wzmianki o tym, by z taką siecią się łączyć. A skoro tak, to chyba można założyć, że nie jest to sieć dla nas. A przynajmniej nie bezpośrednio dla nas.

Techniczna sieć WiFi

Sieć WiFi, którą tworzy dron DJI to sieć w pewnym sensie „techniczna”. Sieć, z której korzysta aparatura i ew. aplikacja DJI Fly, podczas przesyłania materiałów. A wszystko to odbywa się automatycznie, bez naszego udziału. I właśnie z tego powodu nie ma o tym nic w instrukcji obsługi w innym kontekście niż łączenie aparatury z dronem i ew. przesyłania materiałów z drona za pomocą różnych trybów w aplikacji DJI Fly.

I dlatego właśnie, jeśli szukasz hasła do sieci WiFi swojego drona DJI, to dobrze trafiłeś, bo mam nadzieję, że właśnie się dowiedziałeś, że nie potrzebujesz tego hasła… :-)

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk