Ktoś mógłby się zapytać, po co ten artykuł, skoro o limicie 120 metrów od miejsca startu napisałem dedykowany artykuł. Tak samo, jak o zamieszaniu z klasami, w przypadku dronów od DJI, o masie poniżej 250 gramów. Też się nad tym zastanawiam, ale mam wrażenie, że obecnie w społeczeństwie zanikła nie tylko umiejętność konsumpcji (najlepiej ze zrozumieniem) dłuższych treści, by wyciągnąć z nich to, czego akurat szukają, ale ogólnie umiejętność szukania. Dlatego bazując na pytaniach, jakie dostaję, jakie pojawiają się na grupach związanych z dronami, czy ogólnie w wyszukiwarkach internetowych, postanowiłem przygotować krótki i dedykowany dronowi DJI Mini 4 Pro temat, a konkretnie – dlaczego ma on limit 120 metrów od miejsca startu i co można z tym zrobić, by takiego limitu nie mieć.

DJI Mini 4 Pro z klasą C0, czyli limit wysokości 120 metrów od miejsca startu

A dron DJI Mini 4 Pro ma taki limit, dlatego, że sprzedawany jest z unijną klasą C0, czyli najmniej restrykcyjną, ale jednocześnie z której wynika właśnie to ograniczenie: drony z klasą C0 nie mogą latać wyżej niż 120 metrów od miejsca startu. A skoro dron DJI Mini 4 Pro ma klasę C0, to naturalne jest, że będzie miał taki limit.

Natomiast jeśli ktoś potrzebuje latać wyżej (dalej z przepisami, ale np. w terenie górzystym), to może wystąpić o zmianę klasy dla drona DJI Mini 4 Pro z C0 na C1. Po takiej zmianie dron będzie miał klasyczne ograniczenie, czyli 500 metrów od miejsca startu. Proces zmiany klasy w przypadku drona DJI Mini 4 Pro, tak jak w przypadku innych dronów DJI, obecnie można zapoczątkować z poziomu aplikacji DJI Fly, wybierając na ekranie głównym aplikacji pozycję „service”, a następnie „Cx Label Request”:

Należy jednak pamiętać, że o ile zmiana klasy z C0 na C1 zniesie limit 120 metrów od miejsca startu, to jednocześnie jest trochę bardziej restrykcyjna, np. jeśli chodzi o latanie nad ludźmi – należy unikać, a jak się tak zdarzy, to ograniczyć przelot do minimum.

(!) Zgłoś błąd na stronie
Pomogłem? To może postawisz mi wirtualną kawę?
LUTy dla D-Cinelike (DJI Mini 3 Pro, DJI Avata, OSMO Pocket) od MiniFly
Wdrożenie Omnibusa w sklepie na WooCommerce
Jak (legalnie) latać dronem w Kategorii Otwartej
Patryk